Stafylokok
Vzhledem k tomu, že největší množství mých pacientů posbíraných z celé ČR a SR, z mailů i z ordinace, tvoří hladkosrstí psi se stafylokokovou infekcí, rozhodla jsme se jim věnovat další článek.Tato problematika, naprosto typická, se vyskytuje u všech hladkosrstých psů, zejména bulteriérů, ale i pitbulteriétů, amerických stafordšírských teriérů, buldočků, bullmastifů. Začíná se velmi rozšiřovat u retrívrů, kde má trochu jiný průběh a příznaky. Dá se tedy říci, že jde o hladkosrsté psy nejčastěji střední velikosti. Protože většina z nich přichází po opakované antibiotické léčbě, vím už několik let, že tudy cesta nevede. Pacienti mají také provedené rozsáhlé laboratorní vyšetření. Počáteční příznaky mohou být zaměněny za alergii. U hladkosrstých psů se potravní alergie projevuje velmi často zarudnutím tlapek, kůže je jasně růžová nebo červená, většinou do poloviny hrudní končetiny, srst je řidší a mírně odstává. Téměř totéž je u invaze dravčíkem Cheyletiellou, akorát meziprstí je bez otoku a vředů. Pokud je postižené jen meziprstí, je velká podobnost s osinou nebo zánětem chlupového nebo mazového váčku. Vzhledem k tisícům pacientů mám již vycvičený zrak i hmat, abych provedla diferenciální diagnostiku.
V případě osiny již 12 let neprovádím otevření píštěle nebo abscesu. Byla to jediná metoda, kterou nás ve škole učili, ale je velmi nespolehlivá, jak se stále přesvědčuji u pacientů, kteří přejdou z jiného pracoviště na moje. Rána velmi krvácí a lékař nemá žádnou kontrolu postupu pinzety nebo peanu nebo pátradla. Může osinu dokonce posunout, více zapíchnout nebo poškodit podkoží. Homeopatie skýtá jedinečnou možnost vycestování osiny použitím kuliček Hepar sulfur 5ch, Silicea 5ch a a Myristica 5ch. Všechna tato homeopatika zkoncentrují zánět a posouvají ho spolu s cizím tělesem nejjednodušší cestou z těla ven, podpoří hnisání, takže dojde na několik dní ke zdánlivému zhoršení. Celý proces urychlíme zapařovacími obklady, kdy natřeme část těla švédskými kapky nebo jiným lihovým přípravkem (třeba slivovicí:-)), naneseme černou mast - ichthyol a přiložíme igelit. Obvážeme na 24-48 hodin a proces opakujeme. Mezitím podáváme 2-3x denně homeopatika. Z píštěle se stává absces, takže hnis se zkoncentruje, podkoží je natráveno buněčnou činností při zánětu a v nejslabším místě praskne. Obvykle vyteče i osina nebo jiné cizí těleso. Otvorem vypláchneme podkoží například ředěnými jodovými přípravky anebo a zeleným čajem. Ještě 1-2 dny podáváme homeopatika v drenážním ředění 5ch, po té použijeme 15-30ch na dosušení. Celý proces trvá 3 týdny. A je bezbolestný a bez anestezie.
Záněty mazových váčků se opakují, léčí se dlouho, ale zase tolik neobtěžují pacienta. Se vztahem k mazu a chlupu je Silicea, Thalium, Fluoricum acidum, Selenium, Zincum, případně Staphysagria (ječná zrna). Homeopatika se podávají lx denně, mohou se po dnech střídat a po zmírnění projevů je vhodné přejít na prevenci.
Stafylokok a kvasinky v meziprstí jsou ovšem záležitostí na celý život a léčba se mění v prevenci, většinou dojde opět ke zhoršení a tak stále dokola. Nicméně zhoršení jsou méně a méně výrazná a snáze vyléčená homeopatiky.
Kam dál:AnestezieHladovění, anorexieFyzioterapie zvířat - Dornova metodaDysplazie kyčelního kloubuZmije a uštknutí psaProbíhající sbírky |
Nejbližší akceMazlíčkův FUN Jarmark27.10.2024 |