Jak fotit - Základy fotografování psů

Publikováno: 15.7.2014
Autor: Aneta Jungerová
Foto: Aneta Jungerová

Každý z hrdých a milujících majitelů němých tvář chce představit svého parťáka v tom nejlepším světle. Pokud má váš mazlíček krásnou fotografii, každý se na něj rád podívá a obdivuje ho. Jak docílit pěkné fotografie si řekneme v prvním díle o fotografování.

Jak fotit - Základy fotografování psůFotografování není jen mačkání spouště

Většina lidí, kteří se fotografováním nezabývají, si myslí, že je to hračka. Ještě větší omyl je, že pěkné fotky jsou pouze z kvalitních zrcadlovek. Setkala jsem se i s názorem, že „to fotí samo“. Opak je pravdou, k opravdu dobré fotografii vede trnitá cesta, chce to spousty času, peněz a trpělivosti. Samozřejmě technika je také velmi důležitá, ale pokud nemáte oko a cit, nevykouzlíte ani z nejdražšího foťáku dobrou fotku.

Přečtěte si manuál

Já je také nemám ráda, ale postupem času jsem zjistila, že bez něj to nepůjde, a kdybych se podívala do návodu dříve, ušetřila bych si spoustu času a nervů. Minimálně se vyhnete rozčarování nad tím, že existuje nějaké ISO, čas a clona, se kterými se musíte naučit pracovat. V manuálu najdete veškeré funkce fotoaparátu velmi jednoduše a pochopitelně vysvětlené.


Kompozice je důležitá

Pokud chcete mít hezkou fotografii, měli byste se řídit tzv. zlatým řezem. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně. Začínající fotografové umisťují obvykle fotografovaný objekt do středu fotografie. To je většinou ale nešťastné řešení, protože fotografie působí nudně a nezajímavě. Zlatý řez se řídí pravidlem, že je fotografovaný objekt umístěn v jedné třetině fotografie. Pamatujte také, že zvířata fotografujeme z úrovně jejich očí, proto si při focení vždy musíme přidřepnout.

Jak fotit psy - Aneta Jungerová - důležitá je kompozice


Pozor na rušivé prvky

Místo na fotografování vybírejte co nejpečlivěji (pokud nefotíte akci, tam to moc nejde). Fotografovaný objekt by nemělo nic rušit. Pes, kterému z hlavy trčí sloup pouliční lampy, není moc pěkný. Rušivé prvky můžete eliminovat již v hledáčku. Často stačí změnit jen pozici, a hned to vypadá jinak. Přehlížený je také horizont, který často „utíná“ miláčkům části těla. I když to nevnímáme, diváka viditelná změna barvy pozadí podvědomě ruší.


Ideální podmínky?

Nejlépe se samozřejmě fotí, když je jasno a máme dostatek světla. Pozor však na příliš ostré světlo, které je přes den. Nejlepší je fotografovat brzy ráno či v podvečer, kdy je světlo krásně měkké. Každá hodina je na fotografii znát, protože intenzita světla se mění. Zkuste si vyfotit ten samý objekt ráno, v poledne a večer, a uvidíte ten rozdíl. Pokud nechcete experimentovat se světlem, mějte sluníčko vždy v zádech, aby měl fotografovaný objekt lesk v očích a byl celý „nasvícený“.

Jak fotit psy - Aneta Jungerová - důležité je světlo, nejlepší je fotografovat brzy ráno či v podvečer.


Model musí být připravený

Pokud fotíte zvířata pro prezentaci, měla by být upravená a čistá. U fotografování psů je také velmi důležitá ovladatelnost psa. Pokud je pes poslušný a ovládá základní pokyny, je s ním práce o mnoho snazší. Při fotografování vám nesmějí ve výbavě chybět pamlsky, hračky i jiné rekvizity, to podle toho, co chcete fotit. Vždy je lepší vzít si víc věcí než pak litovat, že jste nechali náhradní baterku do fotoaparátu doma…
Dobrý fotograf získává zkušenosti hlavně praxí, proto foťte, foťte a foťte!

Jak fotit psy - Aneta Jungerová -  Pokud je pes poslušný a ovládá základní pokyny, je s ním práce o mnoho snazší.
V příštím díle se podíváme na to, jak nafotit portrét psa. Pokud si nevíte rady, můžete mi zasílat své fotografie na email: aneta@haf-mnau.cz. Poradím vám, co zlepšit a čeho se vyvarovat.

Aneta Jungerová
fotografka zvířat
www.Aneta-foto.com

Článek vyšel v časopisu č. 1/2012

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Jak se žije psům a kočkám v Německu

Trénink je rozhovor... ve kterém má i váš pes co říct

Rady na cestu a co zabalit

Clea alias Mia…

Život s hluchým psem

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...