Rady na cestu a co zabalit

Publikováno: 24.5.2014
Autor: Dovolená se psem
Foto: dreamstime.com

Pokud berete s sebou na cesty psa nebo kočku, prosím, dbejte následujících doporučení. Nechceme Vás žádným způsobem omezovat v užívání si Vaší dovolené, ale prosíme, aby na druhou stranu ani Vaši domácí mazlíčci různých povah neomezovali dovolenou ostatních osob, kteří s Vámi ubytovací zařízení sdílí.
Pravidlo je tedy jednoduché – BUĎTE OHLEDUPLNÍ!

Svého mazlíčka znáte nejlépe sami.

V naprosté většině případů jsou pobyty s domácími miláčky absolutně bezproblémové (děti bývají často horší, i když jsou přijímány skoro všude :o)), ale je dobré zmínit možné problémy – jedna nešťastná záležitost může Vám pokazit dovolenou nebo odvrátit ubytovací zařízení od dalšího ubytovávání zvířátek. Shledala jsem se i se zkušenostmi majitelů psů-přijímajících-ubytování, že jim lidé zatajují loužičky, utírají zabahněného psa do prostěradla nebo maskují roztrhané prostěradlo při odjezdu - takhle prosím ne, to poškozuje všechny zodpovědné pejskaře, vše se dá přeci řešit férově, i malé nehody :o)Takže:

Buďte ohleduplní k ubytovacímu zařízení!

Chraňte majetek ubytovacího zařízení před zničením. Vezměte s sebou na cesty pár látkových přehozů (např. staré prostěradlo) na postele (když jsou např. 2 lidé na 4-lůžkovém pokoji) – zásoby přehozů znásobte, pokud máte háravou čubinu. A nenechávejte na pokoji svého miláčka samotného, pokud má tendence drápat dveře.

Buďte ohleduplní k ostatním hostům!

Uvědomte si, že ne všichni lidé sdílejí nadšení pro hry Vašeho miláčka a zdaleka jim to nemusí přijít roztomilé. Někdo se i bojí a má také právo na svůj klid. Takže nevoďte automaticky psa s sebou na jídlo do restaurace – nejdříve se zeptejte, jestli to nevadí. Mějte vždy připravené vodítko a pokud pes kouše, tak rozhodně i košík. Na procházce, když psa vypustíte na volno nebo na vytahovacím vodítku, sledujte, zda se neblíží jiný pes nebo lidé (obzvláště pak děti a cyklisté) a včas reagujte. Nepouštějte psa na dětské pískoviště a hřiště. Konečně sami víte, jakého máte „andílka“ a co na něj platí :o), a navíc může i Váš pes v cizím prostředí reagovat jinak, třeba nervózně a podrážděne.

Buďte ohleduplní k ostatním psům!  

Třeba by si mohli hrát, ale mohli by se i kousnout. Takže – ale vždyť to znáte z každodenní praxe…..

Nezapomeňte zabalit svému hafoušovi misky a jídlo, nějaké hračky na házení nebo okusování, ale také ručník na umyté packy a výše zmíněné přehozy přes postel nebo vlastní pelíšek. Na procházky pak sáčky na exkrementy. Rozhodně nezapomeňte očkovací průkaz - v cizím prostředí se může pes chovat odlišně a kdyby náhodou někoho napadl, je nutné mít očkovací průkaz při ruce. Pokud vezete na dovolenou kočku, přibalte i nočník, hrudkující granulát a dostatečné množství igelitových sáčků na vynesení nočníku. Když máte na pokoji kočku, je někdy problém s větráním okna, aby kočka neutekla - doporučujeme vzít "gumicuk" (pavouk / emastický popruh s háky) nebo provázek, kterým můžete zajistit okno na malou mezeru.

Neubytovávejte svá zvířátka potají  

Vždy je nahlaste ubytovacímu zařízení (někde se platí poplatek, někde ne). To platí i o kočce, tam navíc raději označte i dveře pro uklízečky, aby u Vás neuklízeli a ta malá puma jim neutekla na chodbu nebo ven ve Vaší nepřítomnosti. Jinak je kočka na cestách opravdovým andílkem, nemusíte se bát, obvykle se chová lépe než psisko.

Na procházkách mějte svého psa raději na vodítku - aby neplašil zvěř, neohrožoval děti a jiné pejskaře, nevbíhal do cesty cyklistům, nesrazil někoho při dovádění na úzkých cestách, nebo aby se Vám někam nezaběhl v neznámém prostředí. Pokud by se Vám pes někam zaběhl, snažte se ovlivnit jeho brzké nalezení mj. čipem, kontrolou správných údajů u staršího čipu nebo alespoň adresou napsanou na obojku. Po svém psu uklízejte exkrementy při venčení na veřejném prostoru.

Při cestování autem nezapomínejte dávat vodu svému zvířecímu příteli, dopřát mu dostatečný prostor (aby se mohl postavit a otočit), přepravovat ho bezpečně (nejléle odděleného mříží, v zavazadlovém prostoru nebo minimálně s bezpečnostními psími pásy!), zajistit mu přísun čerstvého vzduchu a nevystavovat ho slunečnímu záření (je velmi citlivý na přehřátí). Určitě mu udělá dobře i zastávka a procházka (v případě koček při delší cestě zabezpečte možnost venčení, pokud je kočka víc divoká a na kšírech by se vyvlékla a utekla).

Když nakládáte auto, myslete na bezpečnost , kdyby se nedej bože stala nějaká nehoda, aby to nebylo ještě horší. Nemějte v autě volně ložené těžké předměty na zadním platě nebo na sedačkách, vše dobře zabalte do kufru. Při prudkém brzdění se takové předměty mohou stát osoudnými především pro zadní sedadla, tj. kde máte hlavně děti. Nebezpečné a často opomíjené jsou např. kolečkové brusle, foťáky, kamery, lahve s pitím a zrovna tak nepřipoutaní nebo neoddělení domácí mazlíčci! Myslete na to, že Vaše rychlost krát váha předmětu se rovná síle, kterou je osoba zasažena volně letícím předmětem - třeba do hlavy.

Takže buďte ohleduplní, jezděte opatrně a užijte si svou dovolenou v klidu spolu se svými věrnými tlapkami!

Kam dál: 

Psi a senioři 

Jak se psem bez úhony do lesa

Život s hluchým psem

Barunka – můj útulkový canisterapeut

Jak se žije s handicapovaným psem? Normálně....

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...