Mazlíčci pomáhají při psychických obtížích

Publikováno: 19.1.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Pája Krausová, Terez Ferancovicová - spolek Pessos

To, že na nás mají mazlíci blahodárný účinek, je všeobecně známo. Ukazuje se ale, že domácí zvířátko může mít pozitivní vliv i při duševních onemocněních. Alespoň to tvrdí ti, co jimi trpí.

Lidé žijící s vážným duševním onemocněním své mazlíky označují jako jeden z nejdůležitějších aspektů, který jim pomáhá komplikovaný zdravotní stav zvládat. Ve studii publikované v BMC Psychiatry, zabývající se právě podporou duševně nemocných, uvedlo mazlíky do centrálního okruhu své podpůrné sítě celých 60 procent dotázaných a dalších 20 procent je označilo jako důležitou podporu.

Zvířata totiž pomáhají lidem zvládat jejich pocity. Rozptylují je od příznaků nemoci a dokáží je uklidnit. Mnohdy stačí každodenní péče o zvíře, hlazení  nebo pouhá přítomnost či blízkost druhé bytosti. Navíc se mazlíci začleňují do sítě vztahů člověka, která je u duševně nemocných lidí často narušená a mívají s navazováním mezilidských vztahů problém. Ty jsou přitom pro zdraví člověka důležité.

Vztah člověka k zvířeti totiž není tolik komplikovaný, a navíc má tendenci být vždy pozitivní. Od mezilidských vztahů se liší tím, že je naší volbou, což o vztazích například příbuzenských říci nemůžeme. Zvířata nás nesoudí a nepochybují o nás. To vztah nezatěžuje s tím spojenými negativními pocity, nestojí mu v cestě malé sebevědomí a podobně.

Duševně nemocným lidem může dělat problém i jen ráno vstát nebo vyjít ven mezi lidi. Pes je ale donutí vylézt z postele a vyvenčit ho. Pacientům mazlíci také pomáhají navrátit se do důsledné denní rutiny – každé zvířátko potřebuje denně krmit, pravidelně čistit záchodky, pečovat o srst... Musíme brát ovšem v úvahu, že pokud nemocný člověk, ať už fyzicky, nebo duševně, ztrácí vůli postarat se sám o sebe, je riskantní nechat mazlíka závislého jen na něm. Rozhodně mu ale zvíře může vrátit chuť do života.

Zvířata mají zajisté pozitivní vliv na duševní zdraví člověka a je škoda, že studie zabývající se touto problematikou, bývají brány jako triviální a nevěnuje se jim pozornost, kterou by si zasloužily. Podle mého nám toho mazlíci mají mnoho co nabídnout a já osobně jejich pozitivní vliv vnímám prakticky každý den. Pomáhají mi od špatných nálad, když potřebuju pomazlení, vždy přijdou a kolikrát mě donutí zvednou se z gauče.

Co si myslíte vy? Mohou domácí zvířata pomáhat léčit i duševní neduhy?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Desatero předsevzetí pro domácí mazlíčky

Co dělají vaši mazlíčci, když nejste doma

Mýty o psech z útulku – bojíme se zbytečně

Konejšivé signály

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...