Výběr psa pro canisterapii

Publikováno: 5.7.2024
Autor: Monika Posekaná
Foto: Archiv Pessos

Častými dotazy, které se týkají canisterapie - tedy terapie se psy, jsou dotazy ohledně výběru vhodného plemene. Jaký by měl být a nebo naopak neměl budoucí canisterapeut? Je důležitější výběr plemene nebo spíše konkrétního jedince?

Jaké plemeno?

Jsou dva druhy canisterapeutů

1. Majitel má psa a zjistí u něj předpoklady pro canisterapii (CT). Se psem cvičí, složí zkoušky CT a praktikuje. Takový pes může být jakéhokoliv plemene, protože jsme jeho povahu rozvinuli a přizpůsobili. jiní jedinci stejného plemene už tak vhodní být nemusí.

2. Majitel hledá psa pro canisterapii. V tomto případě si vyhledává vhodného psa k určitému účelu a pro ten ho také vede. Pes musí mít předpoklady pro daný cíl.

Vhodné plemeno/pes?

Jsou plemena, která jsou přímo pro tuto "práci" určena, ale není to pravidlem a vždy záleží na individuální povaze jedince. Záleží na tom, co přesně chceme. Chceme polohovat, psa do postele, k dětem, k seniorům, pro autisty... Ve většině knih se dočtete že není vhodné obří plemeno, slintající plemeno nebo chundelaté plemeno. V našem sdružení máme 14ti letou praxi například s mastifem, buldokem, ohařem, labradorem, zlatým retrívrem, kříženci (malými i obřími), kolií, kavalírem, stafordšírským bulteriérem, americkým stafordšírským teriérem, border teriéremjack russel teriérem, ši-tzu nebo i křížencem barzoje. Všechna tato plemena měla velký úspěch u klientů.

Klienta pro psa vybíráme tak, aby byl hlavně pejsek spokojený. Největší úspěch měl mastif Endy, který byl perfektně vycvičený a klienti ho milovali, právě proto, že slintal :-) Dokonce i klienti se strachem ze psů tohoto canisterapeuta preferovali a říkali - "to není pes, ale Endy". Panička mívala po ruce ručník pro psa i klienta. Hyperaktivní ohařka předváděla svá salta mobilním (pohyblivým klientům), těm ležícím pak lehávala klidně pod peřinou.

Nezáleží na plemeni, ale na povaze a včasnému výcviku pro CT. Pro nemobilní děti do postelí je vhodnější malý pes. Střední a větší psi jsou vhodnější zase pro polohování dospělých (ti pak nemají strach, že psa rozmáčknou). U akčních dětí, autistů i agresivních je vhodný velký až obří pes, nebo střední, ale robustní - méně citlivý. K bojácným klientům malý pejsek, ale mé zkušenosti jsou takové, že i obří plemeno je vhodné, pokud je klidné. Chlupaté plemeno je plyšák na pomazlení. Můžeme pejska i sestřihnout, dát tričko.Nezbytné ale je, aby byl pes čistý! 

Nevhodné plemeno/pes?

Všude jsou výjimky a na to musíme brát zřetel. Nelze jasně říci, že jedno plemeno je vhodné a druhé nevhodné. Pes nesmí být agresivní vůči lidem, psům, nesmí být vystresovaný, samotářský ani přehnaně klidný. Ležící spáč se obtížněji motivuje a klient má pocit, že pokud pes leží a nemazlí se aktivně sám, nemá o něj zájem a tím ztrácí zájem i klient. Nepříliš vhodný je také pes který hlídá, pes který nezvládne cizí prostředí a hlavně pes který nemá rád canisterapeutickou "práci".

Výcvik a výchova canisterapeuta

Důlažitá je včasná socializace, výcvik a navykání psů na praxi. Úplně nejlepší je při této práci napodobovací metoda. Vždy, když jdeme ke klientovi, bereme s sebou i štěně, které jen tak pokukuje, obchází místnosti, očuchává a okoukává terén. Zhruba po třech návštěvách, kdy se samozřejmě rozdávají dobrůtky, se samo od sebe začíná zapojovat, napodobuje starší a chce také odměnu. Důležitý je pravidelný výcvik s partou CT, kteří budou se psem pracovat. Tato parta (tým) je tvořena psy a fenami různých plemen a různého stáří, kočkami, případně morčetem, králíkem atd., aby na sebe byli zvyklí a budoucí CT pes reagoval i mezi dalšími zvířaty.

Důležitá – troufám si říci, že nejdůležitější je souhra psa a psovoda. Pokud si nerozumí, není canisterapie zábava, ale stres.

Ralaxování

Relaxování je pro dlouhodobě pracující psy to nejdůležitější. Bez relaxu by nebyla kvalitní práce i po několik let možná. Existují různé druhy relaxování. Někteří psi aktivně odpočívají při běhání, aportování, skákání nebo lovení. Nikdy při této činnosti neklademe velké nároky - je to relax. Jiní psi (hlavně starší) mají raději neaktivní relax - spaní, hlazení, či odpočinek. U našich starších CT rádi relaxujeme masáží.

Stárnutí

Stárnutí je krušná doba, neboť pejsek už nezvládá tolik aktivit. CT mu omezíme a více relaxujeme. Může nastat i období takzvaného důchodu. Pejsek, který je v dobré kondici, má v tomto věku skvělou praxi, dalo by se říci, že CT dělá sám a my jej pouze doprovázíme. Tyto zkušené psy používáme ve školkách na předvádění - pes se předvede, dostane odměnu a odpočívá. Důležitá je v tomto období i strava, vitamíny a hlavně láska. O naše starší CT se staráme hlavně masážemi, ale například i elektroakupunkturou.

Monika Posekaná
Spolek Pessos

Kam dál: 

Trénink se “stopovačkou”? Pár praktických tipů, jak se do toho nezamotat

Čekání na chybu

Pět jednoduchých kroků jak naučit psa být doma sám (by Roger Abrantes)

Přivykání na manipulaci

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...