Co dělají vaši mazlíčci, když nejste doma

Publikováno: 7.1.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu

Tajný život mazlíčků - tak by se dalo nazvat to, co se děje, ve chvíli, kdy za námi zaklapnou domovní dveře. Zajímá vás také, co se odehrává potom? Nabízí se samozřejmá odpověď: Spí. Je tomu ale skutečně tak?

Co skutečně dělají chlupáči, když nejsme doma? Nudí se a smutně čekají v pelíšku, až nás zaslechnou se zase vracet? Nejen díky moderním technologiím, domácím kamerám a počítačům víme, že tomu tak vždycky není a někdy se dokonce nestačíme divit. Obzvlášť když najdeme přestěhovaný nábytek a celkově vylepšený interiér. Provinilé výrazy pak mluví za vše.

Na toto téma je i oblíbený animovaný film s názvem “Tajný život mazlíčků”, který mě k sepsání tohoto článku vlastně inspiroval. Jako správný americký trhák má tento film napínavou zápletku o ztraceném a znovu nalezeném pejskovi, teriérovi Maxovi, a jeho kamarádech. O skutečném tajném životě našich domácích mazlíčku nám krom nejrůznějších vylomenin, které hlavní hrdinové doma vyvádějí, vlastně zase tolik neříká.

Přesto tento film otevřel zajímavou debatu. Začali jsme totiž znovu přemýšlet, jestli skutečně to skotačení, jehož výsledek pak vidíme, je tak zábavné a není to celé spíše projevem separační úzkosti. Chvilku po tom, co film běžel v kinech, se stalo virálním jedno YouTube video s názvem “What my dog does when I leave” (Co dělá můj pes, když nejsem doma”). Během chviličky mělo miliony zhlédnutí.

Video dosáhlo velké sledovanosti s největší pravděpodobní právě kvůli zvědavosti, kterou v sobě všichni kolem tajného života našich parťáků máme a kterou v nás zmíněný nový animovaný film ještě posílil. Tříminutový záznam z Gopro kamery, kterou má pes na sobě, nicméně ukazuje jen to, jak chlupáč po chvilce běhání po domě a vytí parkuje v posteli svého páníčka a neklidně vyčkává na jeho návrat.

Především v zahraničí se v reakci rozhořela možná až trochu příliš emotivní debata, jestli je vůbec správné psy nechávat doma samotné a jak postupovat, když zvíře i jen krátkodobé ponechání o samotě snáší špatně. (O separační úzkosti a jak na ni se můžete dočíst v samostatném článku.)

Na téma, co dělají domácí mazlíčci, kdy jsou sami doma, se soustředilo také pár zahraničních výzkumů. Ty potvrdily, že denní cyklus mazlíka částečně kopíruje jeho přirozený cyklus, jaký byl měl, kdyby žil jako šelma ve volné přírodě. Místo lovu zvíře potřebuje aktivitu, kterou si během čekání na pána krátí různými vylomeninami (u nás je třeba velmi oblíbené přesazování kytek a cupování papíru :)). Po “lovu” by měla nastat fáze útlumu, tedy spánku.

Vypadá to, že tajný život mazlíčků nám zůstane vždy alespoň částečně skrytý. A že je to téma, které vyvolává řadu dalších otázek a budí vášně a emoce. To, k čemu mě film i virální video dovedli, je, že bychom se spíše než do role detektiva měli zase rychle přenést do role nejlepšího páníčka na světě a snažit se s našimi psími láskami trávit co nejvíce času. To je přeci to, proč jsme si je pořizovali.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Průvodci slavných - Věrný až na popraviště

Psí život v Anglii

Tréninkový diář

Máte doma psa plného strachu. Co mu pomůže?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...