10+1 způsob, jak pomoci psům v nouzi

Publikováno: 14.4.2017
Autor: Jaina Bartáková
Foto: Archiv Jaina Bartáková, archiv PesWeb

Asi většina milovníků psů sleduje na sociálních sítích stránky alespoň jedné organizace, která se věnuje pomoci bezprizorným psům. A asi většině z těchto lidí nejednou proběhla hlavou myšlenka jakkoli se zapojit do pomoci psům, kteří to potřebují. Zde ovšem přichází spousta ale...

Mnohdy z toho lidé dělají až moc velkou vědu, nebo hledají důvody, proč pomoci nemohou. Není potřeba hned zakládat vlastní útulek a obětovat pomoci psům celý život, stačí i málo. Ale není třeba vzdát se měsíčního platu, aby to bylo dostatečně viditelné. Mnohdy stačí dělat to, co děláte každý den a i tím můžete ohromně pomoci.

1. Adopce - Jako první tu máme jeden z nejdůležitějších způsobů pomoci, a to adopci. Ne nadarmo se říká "Záchrana jednoho psa nezmění svět, ale pro toho jednoho psa se určitě svět změní navždy". Mimo jiné jsou adopce skvělým řešením v případě, kdy si chcete pořídit psíka, ale nebažíte po nějakém konkrétním plemeni. Mnoho lidí adopci zavrhuje třeba z důvodů, že psi v útulcích nejsou psychicky v pořádku, a nebo proto, že nechtějí dospělého psa, ale chtějí štěně, ovšem realita je úplně jinde. I v útulcích jsou štěňata, sice nejsou tak extrémně častá, ale kdo hledá, najde. Co se týče psychického stavu psů z útulků, to taky není černobílé, ano jsou zde psi se špatnými zkušenostmi, ovšem nezměrná spousta psů i přes špatnou minulost jsou bezproblémoví parťáci. Tak jako tak, daný útulek nebo azyl částečně ví, jakou má psík povahu, zda se snese s ostatními psy, zda je vhodný k dětem a podobně, takže zde máte alespoň nějakou záruku, že si domů nepřivezete labilního magora. Pokud se bojíte adopce, nejjednodušší co můžete udělat je, že se optáte lidí, kteří mají s adopcí zkušenosti, a uvidíte sami. (viz příběhy z nových domovů ZDE, pozn. PesWeb)

2. Finanční podpora - U finanční podpory lidé váhají asi úplně nejvíc - co když peníze nepůjdou kam mají? Nebo se vám částka, kterou můžete věnovat, zdá příliš nízká? Řekněme si to na rovinu, i kdybyste darovali 50 korun, tak to má cenu, jelikož když dalších 99 lidí věnuje tutéž částku, je to hned 5000 Kč. A pokud se bojíte, kam peníze půjdou, sedněte si na nějakou chvíli k internetu a koukněte se na stránky daných organizací. Zaměřte se na činnost organizace, do čeho investuje peníze, do čeho investuje energii, jaké má výsledky. Pokud organizace na sociálních sítích píší jen o tom, že potřebují peníze, ale výsledky nikde nejsou, nebo jsou stěží viditelné, pak je někde něco asi špatně. Případně není problém se se členy organizace domluvit na návštěvě, ať můžete na vlastní oči vidět jejich činnost.

3. Materiální podpora organizací - Zde máte opravdu spoustu možností, čím přispět. Máte doma po svém psovi hračky, se kterými si nehraje? Nebo obojky a vodítka, která už nevyužijete? Případně máte možnost výhodnějšího nákupu čistících prostředků nebo kancelářských potřeb? Toto všechno můžete organizacím věnovat, jednoduše všechno, co potřebují ke své každodenní činnosti. A je jedno jestli darujete obojek s vodítkem nebo 20 litrů sava, i ten jeden obojek s vodítkem bude užitečný a rozhodně bude využit. Nejlepší řešení je, když si najdete útulek, který se vám zamlouvá, a přímo v něm se zeptáte, co je zrovna potřeba, nebo jaká krmiva pro své svěřence preferují.
Co vše je potřeba v útulcích: čistící prostředky, kancelářské potřeby, krmiva pro psy i kočky, potřeby pro psy (hračky, obojky, vodítka, postroje, misky, pelechy, pleny apod.), deky...

4. Sdílení inzerátů - To nejjednodušší, co můžete udělat, abyste pomohli, je sdílet inzeráty psů k adopci. Nikdy nevíte, komu z vašich přátel jaký psík hledající domov učaruje. Nestojí vás to skoro žádný čas, je to zadarmo, jsou to pro vás asi dvě kliknutí a můžete tím dopomoct psíkům k nalezení nového domova.

5. Venčení psů v útulcích - Asi nejpříjemnější způsob pomoci psům v nouzi. Každý pes se rád projde, či proběhne, v mnoha útulcích je bohužel ale tolik psů, že se na nějaké prochajdy moc nedostanou, tak proč nespojit příjemné s užitečným a občas vzít nějakého psíka na prochajdu? Navíc je to skvělý způsob pomoci pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou mít vlastního psa. Případně, pokud vaše děti žadoní, že chtějí psa, můžete je tímto způsobem otestovat, zda je po chvíli neomrzí psíka venčit a nezůstane na krku pouze vám (pozn. většina útulků a organizací svěřuje psy na venčení osobám mladším 18 let pouze v doprovodu dospělé osoby).

6. Dobrovolnictví v organizacích - Máte alespoň trochu volného času? Máte malé či větší auto? Jste grafik? Jste fotograf? Blogujete? Jste youtuber? Jste kutil? Proč jakoukoli činností nepodpořit některou organizaci? Zde se opravdu fantazii meze nekladou a je jedno, zda máte volnou jednu hodinu denně, týdně nebo měsíčně, každá pomoc se počítá. Stejně tak je pouze na vás, jestli budete s některou organizací spolupracovat jednorázově nebo dlouhodobě. Já sama jsem se kdysi ozvala na inzerát, který se mi zobrazil na facebooku, tehdy jsem si řekla, že když už mám tedy vystudovanou grafiku a jakž takž něco umím, tak to přeci můžu využít pro dobrou věc, no a pro tu organizaci dělám grafiku už pěkných pár let.
Zkrátka a dobře, asi téměř každá činnost si najde své upotřebení, od převozů psů, přes focení psíků na inzeráty nebo focení materiálu, tvorbu motivů na trička, účast na různých akcích (veletrhy, umisťovací výstavy apod.), až ke správě charitativního obchůdku. Neváhejte a ozvěte některé organizaci a určitě se pro vás najde nějaké upotřebení. (ZDE naleznete poptávku dobrovolnických prací od útulků, pozn. PesWeb). 

7. Šíření osvěty - Může se to zdát jen jako plkání, ztráta času, ale opak je pravdou. Šíření osvěty je jedna z nejdůležitějších věcí, pokud se má něco změnit. Jak jinak byste chtěli dosáhnout např. změny situace s plnými útulky v naší republice, než vysvětlovat lidem, kteří tuto situaci přímo ovlivňují, co a jak mohou udělat pro to, aby se situace změnila? Každopádně, pokud se rozhodnete šířit osvětu, především ohledně problematiky PP vs bez PP, snažte se, pokud možno, reagovat co nejklidněji, zdržet se emocí. Vždycky je lepší vysvětlovat lidem tuto problematiku v klidu, bez zbytečných nadávek, či osočování, raději uveďte pádné argumenty, reálné příběhy, fakta, ty lidi přimějí se nad věcí zamyslet, nikoli nadávky.

8. Dočasná péče - Máte ve svém domě či bytě místo ještě pro jeden pelíšek? Proč jej neposkytnout dočasně nějakému psíkovi, který potřebuje dát psychicky dohromady, potřebuje individuálnější přístup nebo špatně zvládá pobyt v kotci? Vy tím získáte nové zkušenosti a také tím připravíte psíka na nový život, to je skvělý způsob podpory, nemyslíte? U dočasné péče se v některých případech už ví, jakou má psík, který dočasku potřebuje, povahu, co mu vadí nebo nevadí, zda se snese s dalšími psy, zda je vhodný k dětem a podobně. Další výhodou je, že si můžete vyzkoušet, jaké to je, pečovat o staršího psa a kdo ví, třeba zjistíte, že je to vaše spřízněná duše a rozhodnete se psíka adoptovat.

9. Pořádání aukcí - Charitativní aukce, pořádané nejčastěji přes facebookové stránky, jsou jedním z velmi podstatných zdrojů příjmů organizací. Ovšem organizace a správa takové aukce bývá velmi časově náročná záležitost. Než se vše nashromáždí, nafotí, nahraje na internet, popíše, odpoví se na případné dotazy, vyhlásí se vítězové aukce, věci se zabalí, rozešlou - to vše stojí ohromné množství času a asi každá organizace mile ráda uvítá dobrovolníka, který by pomohl alespoň s některou částí této činnosti. Navíc většina z těchto činností se dá dělat i z domova, takže nemusíte ani nikam jezdit a můžete se jim věnovat po večerech u televize.

10. Materiální podpora aukcí - Také děláte alespoň jednou do roka debordelizaci domácnosti a je vám líto vyházet věci, které už nepoužíváte? Nevíte, co s nevhodnými dárky, které jste dostali k narozeninám či Vánocům? Darujte je do charitativní aukce. Ano, i tímto zcela primitivním způsobem můžete pomoci psům v nouzi. Jak už jsem psala výše, výtěžek z aukcí bývá podstatnou částí příjmů organizací a bez lidí, kteří do těchto aukcí věnují věci k prodeji, by to nešlo. Darovat můžete snad cokoli, co je v dobrém stavu - hračky, oblečení, doplňky, porcelán, dekorace, potřeby pro psy, filmy na DVD, CD, kancelářské potřeby, prostě co vás jen napadne.

11. Pořádání benefičních akcí - Jste podnikaví? Máte hudební skupinu? Tančíte? Věnujete se nějakému sportu? To vše jsou příležitosti k pořádání benefičních akcí. Pokud máte možnost pronájmu prostorů pro charitativní ples, taneční vystoupení, hudební koncert, sportovní utkání, nebo třeba vernisáž, pak stačí už jen vše uskutečnit a vybrat organizaci, které výtěžek z akce věnujete.

Kam dál: 

Ztracení a nalezení psi aneb Jak Vám můžeme pomoci

Projekt Běhejme a pomáhejme útulkům

Jak jsme výletovali se Psem v nouzi

2. ročník úspěšného projektu "Nazí jsme krásní a pravdiví"

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...