Ztracení a nalezení psi aneb Jak Vám můžeme pomoci

Publikováno: 25.11.2016
Autor: Kolektiv správců - Ztracení a nalezení
Foto: -

Jsme skupina dobrovolníků milujících zvířata. Pomáháme ztraceným a nalezeným pejskům dostat se zpět domů a činit tak jejich majitele opět šťastnými. Aktivně se podílíme na hledání v terénu, komunikujeme s policií, obecními úřady, městy, útulky v ČR, chovateli (pokud se najde označený pes tetováním), hledáme aktivně v registrech čipů, pokud si úřady nevědí rady s čipy.

Představujeme vám tímto skupinu pod názvem „Ztracení a nalezení psi“, založenou na facebooku, která se intenzivně zabývá hledáním zatoulaných mazlíků nebo jejich majitelů. Naší prioritou je dostat ztracené pejsky zpět domů k jejich pánům, ne jim hledat nový domov. Skupina má rozsáhlou databázi ztracených a nalezených psů rozčleněnou pro větší přehlednost v albech. O skupinu se starají správci, kteří aktivně pracují nejen na facebooku, ale i v terénu. Úzce spolupracujeme s majiteli pejsků. Ve skupině je mnoho členů, kteří se aktivně podílí na dohledávání, sdílí pejsky do svých skupin v místě bydliště, kontaktují majitele ztracených psů nebo jejich nálezce. Běhají v terénu, vylepují letáky a pomáhají, jak jen můžou. Tímto jim patří veliký dík za jejich obětavost.

Při dohledávání majitelů kontaktujeme registry, plemennou knihu, poradce chovu a chovatele. Spolupracujeme s výrobci a distributory čipů a veterináři. Snažíme se co nejdřív všemi dostupnými prostředky dostat psa domů k majiteli. Velmi dobrou spolupráci máme s Městskou a republikovou policii. Díky této skupině se spousta pejsků už dostala domů a je šťastná v náručí svých milujících pánů. Naše komunikace probíhá i na mezinárodní úrovni. Spolupracujeme se zahraničními útulky poblíž našich hranic, se zahraničními facebookovými skupinami – Polsko, Slovensko, Rakousko, Německo. Majitelé psů, kteří se ztratili u hranic, někdy vůbec nenapadne, že ten jejich mazel by mohl být za hranicemi. Vždyť co by tam dělal? Psi ale neznají pojem hranice, tam nesmím.

Dalo by se napsat moc příběhů, které jsme prožili spolu s majiteli psů. Každý pejsek, každá jeho fotka v albu vypráví svůj příběh. Někdy veselý a šťastný, někdy bohužel i se smutným koncem. Některé pejsky dohledáváme i vícekrát do roka, bohužel. Všechno je to o majitelích. Ale někdy se můžou snažit sebevíc a pejsek prostě stejně uteče. Hlavně je důležitá prevence a osvěta mezi lidmi. Nutnost registrace čipů!! V útulcích je velké množství pejsků s čipem, bohužel s čipem bez registrace. A tak pejsek čeká v útulku a majitel sedí doma u telefonu a čeká, kdy mu někdo zavolá, našel jsem podle čipu vašeho pejska. Takhle to nefunguje, pokud není čip zaregistrovaný v registru.

Práce správců je ve skupině velmi důležitá a zodpovědná. Skupina má přes 12 000 členů, kteří se víceméně aktivně nebo pasivně podílejí na získávání informací ke ztraceným psům a zapojují se do diskuse k dění ve skupině. Proto bychom tímto chtěli požádat, pokud by se našel někdo spolehlivý, kdo by měl čas a ochotu podílet se na činnosti správce skupiny, ať se nám přihlásí. Pejsků je bohužel čím dál víc a někdy to přestáváme stíhat.

Věřte, nejkrásnější pocit je, když slyšíte v telefonu: „Děkuji mnohokrát, jsme tak rádi, že ho máme konečně doma!“ A pro tento pocit to právě děláme. Pokud budete mít zájem, přijďte mezi nás, rádi Vás přivítáme.

Budeme se na Vás těšit, Vaši správci: Monika Hájková, Monika Kabelková, Jana Obšilová, Lenka Rútová, Kačenka Suchopárová, Jana Vrastilová, Iva Virecová a Jitka Stránská :)

 

Doplnění článku týmem PesWebu:

Pro dohledání svého ztraceného psa můžete využít také sekci „Ztracení a nalezení“ zde na PesWebu.

PesWeb vám nabízí možnost vložení svého zatoulaného psa do databáze ztracených. Slouží k tomu velice jednoduchý, nicméně podrobný formulář. Před vložením ztraceného psa můžete též díky filtru rychle a snadno zjistit, zda již nebyl nálezcem nebo útulkem vložen do databáze nalezených (ta aktuálně obsahuje přes 1 300 psů).  Předností PesWebu je i to, že můžete hledat i mezi psy, kteří již našli nové majitele. Aktuálně je takových zatoulaných psů na PesWebu zaevidováno přes 6 500 (od roku 2014, tedy od spuštění projektu), více zde.

Kam dál: 

Ztratil se nám pes!

Týrání zvířat - Co můžu dělat?

Viktor zmizel před dvěma lety. Majitelka se nevzdává. Pomozte!

Hromadění zvířat – problém 21. století

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...