Dog Dancing - Na schovávanou

Publikováno: 10.2.2016
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Kateřina Lerlová

To jsem si takhle vymýšlela sestavu a protože chytře vymýšlím sestavu tak, jak by se mi líbila, a ne podle toho, co s Wayem umíme, na konec se mi hodila dokonalá póza, kterou jsme s Wayem samozřejmě nikdy nedělali, ani jsem nevěděla, jak se učí. Tedy, měla jsem představu, ale nikdy jsem se neptala nikoho, kdo ji už umí. Pes se vlastně v tomhle cviku o něco opírá předními packami (může to být ruka psovoda nebo třeba deštník) a čumák schová mezi ně a pod předmět, o který se opírá, takže to vypadá, jako by se trochu styděl. Může při tom sedět nebo stát na zadních. A protože jsem s Wayem už nic nového dlouho nezkoušela, vzala jsem pamlsky, clicker a rozhodla se pustit do boje.

Dog dancing - nácvik prvku "Na schovávanou"Když jsem někomu nabízela, jak by mohl cvik naučit, navrhla jsem nejdříve naučit psa o něco se opírat předními packami. Way se tak umí opřít o mě nebo o strom nebo třeba o moje koleno, když klečím. Pes by se pak mohl naučit opírat se o psovodovu ruku a tím, že by se mu nabídly pamlsky z pod ruky by dal hlavu dolů a byl by za to odměněn. Jenže když jsme to párkrát zkoušeli, psi dali dost často packy z ruky pryč, než si vzali pamlsek.

S Wayem jsem chtěla procvičit shaping (v Clean Runu mě totiž urazilo tvrzení, že borderka jim podobná plemena jsou hloupá, protože čekají na psovoda, než jim řekne, co mají dělat, místo toho, aby to vymyslely samy). Začala jsem tedy tím, že jsem jen dřepěla a Wayovi jsem nabídla ruku vodorovně se zemí. Protože stál, nejdřív jsem ho odměnila za to, že si sedl (jen pamlskem, neklikla jsem mu za to). V celém průběhu učení nemůžu použít jediný povel (ani sedni, ani switch), protože pak bych psa učila, že na povel sedni si na mně má dát packy atd., což nechci.

Dog dancing - nácvik prvku "Na schovávanou"Way celkem nemá problém s podáváním pacek, takže na mě hned jednu zkusil - klik, odměna. Další oblíbený cvik je nose target, který teď zkouší na všechno, když neví, takže mi k ruce sklonil hlavu - klik, odměna. V ruce, kterou jsem mu nabídla, jsem držela clicker, takže zkusil, jestli by se neměl dotknout třeba jeho - klik, odměna. Dospěl k názoru, že se má držet jednou packou na ruce a druhou mi dloubat zespodu do ruky. To bylo OK, ale chtěla jsem ještě druhou packu, takže jsem na chvíli přestala klikat za tohle a počkala, dokud nezkusí dát na moji ruku obě packy (pamlsky jsem přitom držela ve výšce, ne schované za zády jako předtím). Jak už jsem psala, Way podobný cvik zná, takže zkusil dát na loket opravdu obě packy - klik, odměna. Ještě jednou jsem ho za to odměnila, abych ho ujistila, že opravdu chci obě packy a pak jsem dala ruku s pamlsky pro změnu dolů, takže zase zkusil dát hlavu dolů - klik, odměna. Potom jsem ruku s pamlsky zase schovala za záda a čekala, co vymyslí. Vymyslel, že by se měl dotknout clickeru, dal hlavu dolů - klik, odměna.

Pokud pes zkouší nějaký cvik a dostane se mu kliku ještě před tím, než ho dokončí, příště ho udělá jen do okamžiku, kdy uslyšel klik, nebude se tolik namáhat, aby cvičil víc než musí; to udělá jen v případě, že se klik neozve. To je zrada u targetů - pokud kliknu ještě dříve, než Way stihne dát na target obě packy, už na něj dá potom jen jednu. Je to ale výhoda právě u cviku jako je "schování se" - Way zjistil, že se nemusí dotknout clickeru, stačí, když dá hlavu za můj loket. Snadno pak s dalšími kliky upřesním pozici hlavy - jestli mají ještě koukat oči, jestli je má mít schované, jestli má vykukovat pod rukou...

Dog dancing - nácvik prvku "Na schovávanou"

A ještě jedna věc - na clickeru je úžasné, že klik označí okamžik, za který pes dostal pamlsek, a není už třeba dát psovi pamlsek přesně v té žádoucí pozici. Pokud například kliknu za to, že má hlavu pod loktem, ale pamlsek mu dám sežrat nad ním, při dalším pokusu zjistím, jestli skutečně ví, za co klik byl, a jemu dávám šanci ověřit si svou hypotézu ohledně získání pamlsku. Pokud rozumí, že získal pamlsek za to, že dá hlavu dolů, i když jsou pamlsky nahoře, zopakuje cvik stejně.

Kateřina Lerlová
http://katachyon.lerl.info

Kam dál: 

Dog Dancing - Daleké obíhání

Dog Dancing - Mrtvý pes, Trpaslík

Dog Dancing - couvání 

Dog Dancing - obíhání, slalom, zvedání packy

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...