Dog Dancing - Daleké obíhání

Publikováno: 11.10.2015
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Kateřina Lerlová

Daleké obíhání je jedním z povinných prvků na zkouškách vyššího stupně, ale hlavně je to velmi efektivní ukázka samostatné práce psa a pokrytí taneční plochy. Je lehčí spíše pro velké nebo střední psy, psy s krátkýma nohama se tenhle cvik samozřejmě mohou naučit také, ale asi pro ně nebude tak jednoduchý, ani efektní. Daleké obíhání vypadá v zásadě tak, že pes dělá kruhy okolo psovoda na vzdálenost několika metrů. Psovod se přitom může točit se psem nebo opačným směrem. Tenhle cvik se mi líbí především v kombinaci s nějakým těsným cvikem (já jsem ho zatím nejčastěji používala s těsným obíháním), protože pak díky kontrastu více vynikne. 

Dog dancing - nácvik prvku daleké obíhání

Učení tohoto cviku většinou probíhá za použití nějakých mechanických pomůcek, například kuželů nebo plůtků z pletiva rozestavených do kruhu, aby se pes naučil držet kruh, i když je daleko od psovoda. Já jsem to tak nikdy nedělala, protože nemám ráda mechanické pomůcky, při jejich odstraňování je pes většinou zmatený. Kdysi dávno s Cannym a později i s Wayem jsem "lonžování" učila tím, že jsem naznačovala házení míčku daleko od sebe.

Měla jsem psa po svém boku, v ruce blíž k němu míček a točila jsem se na místě dokola, a pak jsem najednou míček odhodila šikmo dopředu, takže pes vystartoval ode mě pro něj. Později jsem odhození míčku jen naznačila a když pes vyrazil pryč, pochválila jsem ho (s Wayem jsem klikala), aby věděl, že odměna je za tohle, a míček jsem mu hodila. Psi si časem automaticky začali držet odstup, protože čekali míček daleko ode mě, u mně nic nedostali. Čím dál pes je, tím pomaleji se psovod musí točit, aby se k němu neocitl zády, protože to by se pak pes rozeběhl přímo k němu a přestal by dělat kruh.

S Wayem tohle cvičení šlo mnohem rychleji (clicker :-)), takže jakmile dokázal držet odstup alespoň kruh a půl, začala jsem mu říkat povel ("out", u Cannyho to bylo "jdi dál"). Jakmile se spolehlivě dokázal točit na povel, pomalu jsem se přestávala točit já. Aby neměl pocit, že se ke mně musí vrátit, abž budu zády, házela jsem mu v ten okamžik míček daleko za sebe, takže kruh ještě zvětšil. Postupně jsem ho nechala udělat celý kruhu a kruh a půl... Teprve pak jsem se zkoušela točit na opačnou stranu, přičemž jsem mu ze začátku házela míček vždycky, když jsem byla zády. Kdykoliv v průběhu tréninku došel k závěru, že musí jít blíž ke mně, zjednodušila jsem podmínky - klikala jsem a odměňovala ho v okamžiku, kdy byl ode mě nejdále, i když to bylo třeba vzápětí poté, co ode mě vyběhl.

Další variací na obíhání psovoda jsou kruhy před psovodem. S Wayem jsem je dělala jednoduše tak, že jsem ho poslala obíhat a než stihl zaběhnout za mě, dala jsem mu stranový povel pro zatočení ke mně (left/right), pak další pro otočení ode mně a zase povel pro obíhání. Nejdříve z toho byl takový šišoid, ale pak si Way zvykl a je to takový kruho-ovál. Když jsem ho někdy potřebovala zatočit nebo dostat dál ode mě, opět jsem hodila na potřebné místo míček.

Kruhy se hodí nejen do dogdancingové sestavy, ale může to být například i prostředek k rozcvičení a rozběhání psa před agility, zvláště pro línější psovody.

Kateřina Lerlová
http://katachyon.lerl.info

Kam dál: 

Dog Dancing - Podrž mi hůlku

Dog Dancing - Mrtvý pes, Trpaslík

Dog Dancing - couvání 

Dog Dancing - obíhání, slalom, zvedání packy

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...