Neviditelný plot

Publikováno: 8.4.2015
Autor: Kateřina Kašparová
Foto: Táňa Kottová, Aneta Jungerová

Máte psa na zahradě, ale věčně vám z ní utíká? Chodí vám na pozemku na místa, kde vám to vadí, ničí vám květiny, rajčata nebo jinou úrodu? Nechcete, aby vaše kočka chodila do kuchyně nebo ložnice? Zabránit tomuto chování je snadné – pomůže vám instalace tzv. neviditelného, tedy elektrického plotu. Dodávají se nejen pro vnější, ale i pro vnitřní prostory!

V BYTĚ NEBO V DOMĚ

Princip interiérového „plotu“ je jednoduchý: jakmile zvíře vstoupí do předem nastavené zakázané zóny, dostane tzv. korekční impuls – ten ho upozorní, že je tam, kde nemá co dělat. A pes i kočka velice rychle pochopí, že některá místa jsou zkrátka tabu.

Jak to funguje
Zařízení je vhodné pro psy a kočky od hmotnosti dva kilogramy. Přijímač signálu, který se dává zvířeti na krk, je velmi lehký (obvykle do 40 g) a programový systém umí nastavit dva režimy – můžete tedy psovi zakázat přístup třeba do částí domu/bytu, kde sídlí kočky (a opačně). K jednomu obojku můžete použít i víc vysílačů (hlídačů prostoru), takže vytvoříte několik „zakázaných“ zón v domě nebo bytě. Přístroj (vysílač a přijímač) se dá koupit za cenu od 1500 Kč.

VENKOVNÍ PROSTORY

Venku se používá jiný systém. Tvoří ho vysílací generátor, anténní drát a obojek.

Jak to funguje
Na pozemku rozvinete drát – kolem celé zahrady, nebo třeba jenom kolem záhonu, který chcete před psem ochránit. Drát můžete umístit například na stávající plot, zeď, nebo ho zakopat do země (maximálně 10 cm hluboko). Pak drát připojíte k vysílači. Psovi dáte obojek, ve kterém je umístěný přijímač signálu. Jakmile se pes přiblíží k chráněné zóně, přijímač v obojku se aktivuje – psa upozorní nejprve zvukový signál, poté i elektrický impuls.
Zakázaná zóna je rozdělena do dvou pásem. Ve chvíli, kdy pes překoná hranici prvního (výstražného) pásma, obojek začne vydávat zvukové signály. Když pes nereaguje na zvukové varování, jde dál až za hranici druhého (korekčního) pásma, přidá se také korekční impuls. Sotva pes zakázané území opustí, přepne se systém zpět do pohotovostního režimu. Pes to obvykle velice rychle pochopí a bude se zakázané zóně vyhýbat.

Standardně se prodává 100 metrů anténního drátu, ale jde přikoupit i další, pokud potřebujete delší. Vzdálenost od hranice zóny a způsob korekce (tedy zvukový signál nebo elektrický impuls) si nastavíte sami. Elektronické systémy generátoru a obojku fungují na bázi jednočipových mikroprocesorů. Zařízení je vhodné pro jakýkoliv typ terénu a velmi snadno si ho nainstalujete pomocí běžného nářadí. Díky nízké hmotnosti obojku je vhodný i pro malé psy. V systému můžete použít neomezený počet přijímačů (obojky můžete dát libovolnému počtu psů).

Výhody neviditelného plotu
Instalace je velmi snadná a rychlá – plot může být funkční už během jedné hodiny! Elektrické oplocení pozemku můžete libovolně měnit podle aktuální potřeby (ohraničení bazénu, záhonků, skalky, vchodových dveří do domu ad.). Neviditelný plot vám neruší výhled na zahradu a vylepší i stávající plot, který už pes dokáže překonat (přeskočí ho, podhrabe se...). Váš pes se snadno naučí, kam chodit smí, a kam má zákaz – s elektrickým plotem bude mít možnost volného pohyb po celé povolené ploše vaší zahrady a chronického útěkáře už nebudete nemuset zbytečně zavírat do kotce.


ZKUŠENOSTI PEJSKAŘŮ

Zeptali jsme se vás na internetu a zde jsou ty nejzajímavější reakce.

Hana Hanigerová: S elektrickým plotem máme výborné zkušenosti. Stačil zvuk a splnil svůj účel hned napoprvé! Dali jsme ho pouze okolo okrasných záhonů, aby v nich náš hovík nenadělal paseku. Nedostal se k nim ani tak blízko, aby obojek začal vibrovat (nejprve zvuk, vibrace a pak „rána“), stačil mu jako výstraha zvuk. Od té doby se záhonům vyhýbal obloukem. Obojek jsme sundali asi po třech měsících a bylo vyřešeno. Teď už ho nepoužíváme a náš pejsek se záhonků ani nedotkne.

Jiří Kočí: Soused používá, pes mu i tak jednou utekl, nějaký dobroděj mu z krku sebral obojek. Tak mu soused koupil nějaký levný čínský, sice ušetřil, ale pes dostává rány z ničeho nic i uprostřed pozemku. Takže když už, tak radši nějaký kvalitní systém.

Ladislav Tejml: Doma ho nemám, ale chci upozornit na jedno. Na jakýkoli elektrický plot se musí pes naučit. Ze začátku je hlavně potřeba zabránit tomu, aby pes zjistil, že se dá aktivní zónou proběhnout (u skrytého plotu s obojkem), nebo že jde ohradník protrhnout a zkratovat. Ideální je, pokud za tím elektrickým je ještě plot plnohodnotný a tam, kde to není možné, je potřeba to psa učit na vodítku, které zabrání překonání plotu.

Věra Brodíková: My elektrický plot máme, ale zároveň i klasický. Zkušenost jednoznačně kladná! Máme ho asi rok a jsme v klidu, pejsci si zvykli a vědí, že když se moc přiblíží, uslyší varovný signál a dál nejdou.

Věrka Olex: Já ho nově nainstalovala také, protože mám chabrus plot a na nový zatím nemám peníze a jsem dlouho v práci, takže jsem chtěla, aby měl Jerry možnost si jít případně ulevit na zahradu. Navíc je Jerry za plotem hodně hysterický, když jde někdo kolem. Plot je naprosto skvělý, Jerry se během dne naučil, kde je zvuková zóna a na jakou vzdálenost se smí k plotu přiblížit, navíc se na zahradě hodně zklidnil. Musím, ale podotknout, že Jerry není zdrhač, jen jsem mu tím potřebovala vysvětlit, že nechci, aby se přibližoval přímo k plotu. Teď jsem v práci naprosto v klidu, že může být klidně i na špatně oplocené zahradě

Jakub Filip: My máme, bohužel, když se háraly feny, jsem zjistil že pro našeho psa dvoumetrový plot není problém... Pak to bral automaticky. Jinak dvakrát zkusil tu elektriku a nevšímá si toho, takže problém vyřešen... Mimochodem, už jsem si to taky na vlastní kůži vyzkoušel a nedivím se mu.

Kateřina Štětková: Je to asi stejné jako ohradník pro dobytek ne? Taky jsem párkrát měla na horách čest při překračování. Není to tak strašné, ale jednou stačí.

Jindra Kopáčková: Mám neviditelný elektrický ohradník a po jedné zkušenosti se ho zbavuju. Radši jsme na ploty navařili takové šikminy, jako jsou v Praze Nuselském mostě, než abych měla z feny magora! Dostala jednou a celé dva dny odmítala vylézt z úkrytu, jak ji to vyděsilo, takže nikdy víc! A to jsme to nastavili na číslo 4 z celkových 9 stupňů. Je to pes od psa, chce to vyzkoušet.

Michaela Živcová: Sestřenka to má pro labradorku a super! Utíkala a teď může být i brána otevřená a ona nic.

Článek vyšel v časopisu č.2/2014

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Pes a klec - ANO nebo NE? I.

Mimino, kojení a pes

Pes a dítě spolu v bytě

Jak na soužití kočky se psem

Na koni i se psem

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...