Na koni i se psem

Publikováno: 3.9.2014
Autor: Tereza Velková
Foto: Lukáš Klingora a archiv autorky

V sedle milovaného koně, po boku s věrným psem... To je splněný i nesplněný sen snad každého pejskaře-koňáka. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti se soužitím koní a psů a přidám i pár praktických rad, jak se vyhnout problémům a nerušeně si užívat společnosti těchto dvou báječných živočišných druhů.

Kůň a pes - seznámení. Ze zákonů přírody plyne, že je pes predátor a kůň jeho kořist.

Seznamte se, prosím

Nejdřív si musíte uvědomit jeden zásadní rozdíl mezi psem a koněm: ze zákonů přírody plyne, že je pes predátor a kůň jeho kořist. Podle tohoto prastarého vzorce probíhá většinou i jejich první setkání – pes loví a kůň prchá. A být jezdcem na prchajícím koni není rozhodně nic příjemného. Koně se psem seznamujte v klidu, bez negativních emocí, a rozhodně vždy ze země. Na zemi máte oba víc pod kontrolou. Usměrňujte jejich reakce, nedovolte, aby jeden druhého ohrožoval, a spíš jim přátelsky vysvětlete, že mají být kamarádi a že jsou oba „vaši“ a musí na sebe být hodní. Obzvláště opatrní buďte u hřebců, jejich prvotní reakce na neznámé psy bývají dramatické a pro psa velmi nebezpečné! Jděte se projít na jízdárnu, pak někam k lesu, koně mějte na lonži na uzdečce a psa na volno. Pokud se několik setkání odehraje bez negativních zkušeností na obou stranách, nastal čas na první společnou vyjížďku.

Kdo se ke komu hodí

Jaké plemeno psa se hodí k vyjížďkám na koni.Nyní si musíte položit velmi důležitou otázku: je váš pes schopen fyzicky a psychicky být koním nablízku i bez vaší přímé kontroly? Volba správného plemene psa ke koním je podle mého názoru základem k oboustranné spokojenosti. Pokud jste majitelem anglického buldoka, jistě od něj nebudete očekávat, že bude schopen absolvovat mnohakilometrové vyjížďky bez újmy na zdraví. Krátkolebá a krátkonohá plemena jsou pro pohyb vedle koně nevhodná. Už při kroku koně je pes nucen klusat, v klusu pak cválá a při cvalu už se opravdu žene, co mu síly stačí. Takže buďte rozumní a pokud máte pohodového jezevčíka, berte ho ke koním do stáje, ať se podívá do nového prostředí, ale během vyjížďky ho nechte zavřeného v boxu, kde se rád prospí na slámě. Ideálními psy ke koním jsou plemena s fyziologicky správnou stavbou těla (dá se říct co nejpodobnější vlku). Dále pak například plemena ovčácká bez loveckých pudů.

První vyjížďka

Když sedíte v sedle, máte už jen málo možností psa ovládat. Je tedy ideální, ovládá-li pes spolehlivě povely k noze, pomalu, ke mně a čekej. Neměl by také být agresivní vůči ostatním psům a lidem, které cestou potkáte. Naučte psa povel k noze, přeučí se ho poměrně snadno. Já svého koníka odměňuji na vyjížďce pamlsky určenými pro koně, a naše krátkosrstá kolie Rozárka si na nich pochutnává společně s Tracym. Dokonce na sebe žárlí a spolehlivě poznají, že ten druhý něco dobrého chroupe.

Když kůň i pes pochopí, že mu od toho druhého nehrozí nebezpečí, velmi často se dokážou spřátelit. Honí se navzájem po výběhu (vždy pod dozorem), stojí vedle sebe v absolutní blízkosti, koně dokonce psa snesou i na svém hřbetě. A kůň velmi dobře pozná, který pes je ten „jejich“. U obou mých koní Rozárka perfektně funguje jako předvoj v krizových situacích. Blížíme-li se k rizikovému místu, pošlu napřed Rozárku – a koně už vědí, že když tam projde ona, nic nehrozí ani jim. S naším mladým hřebcem (dnes již valachem) jsme toho hojně využívali při obsedání a prvních vyjížďkách.

Tereza Velková se svou fenkou Rozárkou.Občas není nouze ani o veselé a napínavé zážitky. Například když Rozárka při skijöringu (kůň táhne lyžaře – v našem případě koně řídí vždy přímo lyžař) usoudila, že mi kůň utíká – je tedy rozhodně nutné zastavit ho a obrátit zpět ke mně, velel její ovčácký pud. Anebo můj letošní novoroční pád v lesích – to se opět Rozárka postarala o veselí a v klusu se rozhodla chňapat po Tracyho nohách, když to za minulých pět let nikdy neudělala. |Nemá asi cenu se dále rozepisovat, co následovalo.

Pro mne jsou vyjížďky opravdu tím velikým splněným snem a bez psa už to „venku“ zkrátka není ono. Přeji vám s koňmi a psy spousty krásných zážitků a pevné nervy!

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Zvířata se svojí slepotou netrápí

Jak se žije psům a kočkám v Německu

REKORD: 330 PSŮ BULL PLEMEN V PRAZE!

Rady na cestu a co zabalit

Psi a senioři

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...