Jak na soužití kočky se psem

Publikováno: 18.9.2014
Autor: Simona Nálepková
Foto: Simona Nálepková

Známé pořekadlo „jako kočka a pes“ už od dob dávno minulých poukazuje na spíše válečný stav těchto dvou čtvernožců. Většinou však záleží jen na člověku, jakým způsobem kočku a psa (pokud možno nenásilně) seznámí. Když se to povede, dokážou z nich být přátelé na život a na smrt.

Jak na soužití kočky a psa

O tom jsem se sama přesvědčila, když jsem si ke dvěma zachráněným kočičákům pořídila štěně a po půl roce ještě z útulku osmiměsíční fenu křížence rotvajlera. Základní otázkou není, kde spolu zvířata budou žít, zda v domě se zahradou nebo v panelovém bytě, ale jak jsou socializovaná a vychovaná. Mně se povedlo například i kocoura naučit několik povelů. První štěně jsme si pořídili, když byly našim kocourům tři roky, následující rady jsou tedy přímo ze života.

Každý svoje

Než si štěně/kotě přinesete domů, musíte mu připravit prostor pro nerušený odpočinek a místo, kde bude jíst. Každý musí mít své místo, své misky, svůj pelíšek. Nové kočičce připravte bezpečný úkryt pro případ, že se bude cítit ohrožena. Nejbezpečněji se bude cítit ve výškách, proto může posloužit i vysoké škrabadlo, ale počítejte s tím, že zpočátku určitě bude nejvíc za nebo pod nábytkem. A připravte se na problém s kočkou, která je u vás doma – většinou se urazí a je dotčena, že jste přinesli dalšího mazlíčka, tím přece je ona! Když jsem si domů přinesla druhého kocourka, první se mnou nemluvil skoro týden – vrčel a nechtěl se kamarádit. Zvířata si k sobě musí cestu najít sama, nenuťte je, věnujte se všem členům své zvířecí rodiny stejně. Mazlete se, hrajte si s nimi a jasně jim dávejte najevo, že je milujete a milovat budete, i kdybyste si domů přivedli slona! Žárliví nejsou jen lidé, to vědí páníčci koček i psů... na to nezapomínejte.

Soužití kočky a psa - Každý musí mít své místo, své misky, svůj pelíšek. Nové kočičce připravte bezpečný úkryt pro případ, že se bude cítit ohrožena.


Společné stolování

Krmení by mělo být společné a vždy ve stejný čas, abyste zabránili tomu, že si navzájem budou brát jídlo toho druhého. Krmte kočku a psa pokud možno odděleně, v jiné místnosti, nebo kočce dejte krmení do výšky (třeba na skříňku, okenní parapet apod.). Kočku nemůžeme, dokonce nesmíme krmit stravou pro psy. Platí to i naopak – nekrmit psa kočičí stravou. Krmení pro kočky a psy se svým složením liší, a co prospívá jednomu, může škodit druhému. (Nevhodnost takového počínání jsme popsali v článku - "Můžou si kočky a psi navzájem jíst svoje krmení?").

Oddělte WC

Pozor dejte především na místo, kam dáte kočce její záchod, psi totiž velice rádi pojídají kočičí výkaly, a ty bývají pro psa velice nebezpečné, Nejde jen o bakterie, ale i o části použitého steliva, a třeba po požití silikonového steliva hrozí psovi velké zdravotní potíže. Nespoléhejte se na to, že každou kočičí stolici ihned uklidíte –doma nejste nepřetržitě a pes si velice rád počká, až zaklapnete vchodové dveře, aby se podíval, co kde po kočce zůstalo.

Drápky a odčervení

Kočce můžete ostříhat drápky, někdo to dělá jako běžnou součást péče o kočky, někdo jen jako dočasné opatření – zvídavé štěně si bude chtít s kočičkou hrát a ta, když se jí to nebude líbit, po něm hrábne packou a může ho poranit. Pokud se na stříhání drápků necítíte, udělá to třeba váš veterinář. (Stříhání drápků není vždy bezpodmínečně nutné – záleží na situaci a „bojovnosti“ kočky; je rozdíl, zvykáme-li na sebe starší už hodně nevrlou kočku a malé nezkušené štěně, a naopak malé kotě a dospělého psa – pozn. red.).
Odčervení a očkovaní psa či kočky je samozřejmostí. Kočka (a nejen ta, která chodí ven) i pes mohou mít různé (i přenosné) parazity, tato péče je tedy naprosto nezbytná, nechcete-li riskovat zdraví dalších zvířat, popřípadě i svoje.

Soužití kočky a psa: oddělte kočičí záchod, psi rádi pojídají kočičí výkaly, které jsou zdrojem nejen bakteri, ale jde i o části použitého steliva, po kterém psu hrozí velké potíže.

Důležité první dny

První den, někdy dva tři, kdy máte doma nový přírůstek, musíte mít všechna svá zvířata na očích, hlídat je. V případě, že na sebe budou prskat, budou se chtít prát, musíte zasáhnout – oddělit je od sebe a pokárat. Kotěti i štěněti se dá vysvětlit, že tohle nesmí, obě zvířata to rychle pochopí. Naopak za správné chování zúčastněné strany dostatečně chvalte a hlaďte.
Další soužití už bývá bez problémů. Hodně koček pozná, že nemá cenu před pejskem utíkat, raději se zastaví a zaujmou obranný postoj nebo se po něm rovnou oženou. Pes není hloupý a brzy pozná, že s kočkou není radno si zahrávat, a nechá ji být. Psi postupně kočku začnou respektovat jako nadřazenou, a tak si rozmyslí, zda ji budou obtěžovat, nebo ji raději nechají být. I psi, kteří venku kočky loví a honí je, si na kočku doma zvyknou, postupem času se z nich stanou přátelé a psi kočku přijmou do své smečky. Objevíte-li kočku a psa odpočívat v jednom pelíšku nebo na jednom místě, pohlaďte je a pochvalte, i několikrát, aby pochopili, že je to správně. Nakonec kdyby jim to nevyhovovalo, nebyli by spolu.

Pokud budete tato pravidla dodržovat, stane se z psů a koček nerozlučná dvojka, ze soupeřů se stanou spojenci se silným „sourozeneckým“ poutem a nedokážou jeden bez druhého být. Mějte na paměti, že všechno chce svůj čas, výchova i snaha o to, aby spolu váš pes a kočka dobře vycházeli. Přeji všem, kdo se rozhodli pořídit si domů další kamarády, hodně trpělivosti, radosti, legrace a štěstí!

Článek vyšel v časopisu č. 7-8/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Na koni i se psem

Zvířata se svojí slepotou netrápí

Jak se žije psům a kočkám v Německu

REKORD: 330 PSŮ BULL PLEMEN V PRAZE! 

Rady na cestu a co zabalit

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...