Pes v zimě

Publikováno: 30.12.2014
Autor: Kateřina Kašparová
Foto: Táňa Kottová, archiv Haf a Mňau

Pes venku – sláma do boudy!

Pes, zvyklý být celoročně venku, tam bez problémů může zůstat i v zimním období. Samozřejmě by měl mít dobře zateplenou boudu s předsíňkou (aby mu dovnitř nefoukalo) a dostatek kvalitní stravy.
V mnoha odborných publikacích se dočtete, že při výběru boudy není dobré se řídit pouze estetickou stránkou, ale hlavně funkčností příbytku pro vašeho čtyřnohého miláčka. S tímto tvrzením plně souhlasíme, a proto vyrábíme boudy, které splňují jak komfortní požadavky, tak požadavky na estetiku, aby se naše boudy staly okrasou a chloubou vaší zahrady,“ dodává výrobce psích bud Jan Zapletal (www.boudy-psi.cz).

Věděli jste, že nejlepším „pelíškem“ je pro psa v chladném období sláma? Ano, zcela obyčejná sláma!

Věděli jste, že nejlepším „pelíškem“ je pro psa v chladném období sláma? Ano, zcela obyčejná sláma! Látkový (molitanový aj.) pelech totiž snadno zvlhne a psovi by hrozilo nastydnutí. Máte svého prvního „venkovního“ psa a netušíte, kde pořídíte slámu? Je to prosté – zajděte/zavolejte do nejbližší stáje s koňmi a zeptejte se – někde vám ji prodají za pár korun, jinde dostanete velký pytel i zcela zdarma!

Ale jakmile uhodí silnější mrazy, a je-li to jen trochu možné, dovolte prosím psovi vstup do domu – například do předsíně, garáže, nebo třeba vytápěné (temperované) kůlny. Mrazy nikdy netrvají dlouho a na těch pár dnů je to určitě lepší varianta, než potom řešit zdravotní problémy, nebo dokonce najít pejska zmrzlého – to už bude pozdě si něco vyčítat!

Opuštěným přilepšete

V chladných dnech potřebují pejsci v útulku vaši pomoc ještě víc než kdy jindy! Zeptejte se v nejbližším útulku, co nejvíc potřebují, a doneste jim deky nebo kvalitní krmení na přilepšenou. V ideálním případě si nějakého vezměte domů aspoň na ty nejhorší mrazy…

Mrzne – vyčurat a domů!

V mrazu opravdu není příliš vhodné chodit se psem, který je zvyklý žít v teplém bytě nebo v domě, na dlouhé procházky. Pokud je to možné (vzhledem k vaší práci), venčete raději kolem poledne než brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je největší zima. Psi žijící v bytě se prostě nedovedou na mrazivé počasí jen tak adaptovat. S malými štěňaty byste měli být ještě mnohem opatrnější!

„Zvládání nízkých teplot se u psů vždy odvíjí od toho, jakým teplotám jsou přizpůsobeni a jakou pohybovou aktivitu mají. Štěňata by v mrazech neměla dlouhodobě pobývat venku, protože ještě nemají plnohodnotnou srst, která by je ochránila, ani tukové zásoby, které si venkovní psi na zimu obvykle dělají. Ale jít se štěnětem v mrazu na procházku není problém, bude-li celou dobu v pohybu. Totéž se týká cvičení s dospělými psy. Pes může i v mrazu běhat, ale neměl by čekat na páníčka před obchodem. Opatrnost je na místě až při u nás extrémních teplotách, jako je dejme tomu –15 °C, to už je vhodné omezit pobyt venku na nejnutnější dobu a i venkovního psa vzít raději do zateplené části domu. Tady je zase třeba počítat s tím, že pes žijící trvale venku není přizpůsoben pokojovým teplotám a rychle by v nich ztratil zimní srst, takže je vhodnější udělat mu přechodné bydliště někde na verandě nebo v chodbě, kde teploty neklesají k extrémům, ale ani nejsou příliš vysoké,“ upozorňuje veterinářka MVDr. Klára Egerová.

Při extrémních mrazech, kolem -15st je vhodné vzít i venkovního psa do vlažné části domu.

Obleček není jen móda

Máte-li psa krátkosrstého plemene, rozhodně byste mu měli pořídit vhodný obleček. Nejde o módu – i pes ocení, bude-li mít záda a bedra v teple. Vybírejte nejlépe takový, který pejskovi ochrání i hrudník a břicho. Ordinace veterinářů se v chladném období až příliš často plní psy s onemocněními dýchacích a močových cest, myslete na to tedy včas.
„U mladých psů s nedokončeným vývinem srsti a u starších psů s menší pohybovou aktivitou není žádná ostuda používat na zimu oblečky. Naopak mladí, zdraví jedinci je zpravidla nepotřebují, ani pokud žijí v bytě (ovšem jen tehdy, mají-li venku možnost volného pohybu),“ dodává veterinářka Egerová.
Odborníci dále doporučují, abyste psa hned po návratu z procházky z oblečku nesvlékali a nechali ho pár minut vyrovnat teploty.

POZOR
V žádném případě nenechte svého psa mrznout uvázaného třeba před obchodem! Pomineme-li nebezpečí, že vám ho někdo ukradne nebo mu ublíží (což hrozí celoročně!), může nastydnout, nebo třeba „jen docela obyčejně“ trpět zimou.

Ve městě mažte tlapky

To se týká všech plemen – ochráníte jim tím tlapky před popraskáním a záněty, zejména při procházce prosolenými městskými ulicemi. Mazat můžete obyčejnou indulonou (i jiným mastným nedráždivým krémem), vazelínou nebo speciálním veterinárním balzámem.
Vhodný mastný krém zabrání, aby psovi bříška prstů v mrazu popraskala, a na chodnících mu ochrání tlapky i před působením soli. Leckde už od soli sice upustili, ale ještě pořád se s ní setkáte. Sůl se může dostat do prasklinky v tlapce a způsobit špatně se hojící a bolestivý zánět.
Po návratu z procházky psovi tlapky opláchněte (nejlépe vlažnou vodou) a znovu je ošetřete vhodným krémem.

Ve městě mažte tlapky - ochráníte je tak před popraskáním a záněty, zejména při procházce prosolenými městskými ulicemi.

Pes v botách

Pokud po městě musíte se psem chodit denně, zvažte, zda mu nepořídíte boty. Jsou ideální například tam, kde se místo soli používá posyp v podobě malých (a velmi ostrých) kamínků. Opět nejde o módní výstřelek, ale o šikovnou „pomůcku“, která mu ochrání packy. Kupujete-li psí boty poprvé, rozhodně doporučujeme mít připravenou videokameru (natáčení dnes už umožňuje snad každý mobil) – první nesmělé krůčky psa v botách jsou naprosto nezapomenutelné! Nejen že ochráníte nohy svému miláčkovi, ale ještě záznamem pobavíte své okolí. 

Mráz může být i prospěšný

Vhodné je připomenout i to, že velké mrazy přispějí k přirozené eliminaci všech možných choroboplodných zárodků, tj. původců onemocnění. A to také není marné,“ dodává Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy.

Takže vám všem přejeme, abyste zimu se svými čtvernožci prožili ve zdraví a v pohodě.

Článek vyšel v časopisu č. 12/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Zvíře jako dárek?

Ben Veliký a jeho výcvik pro Helppes

Jak na soužití kočky se psem

Na koni i se psem

Zvířata se svojí slepotou netrápí 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...