Kulich do škol

Publikováno: 4.12.2014
Autor: Pavlína Šmucerová
Foto: Pavlína Šmucerová

Projekt Kulich do škol vznikl na míru dětem na základních školách, které se během jedné dvouhodinovky dozví základy o problematice opuštěných psů a koček v naší zemi. Projekt klade důraz na šíření povědomí o množitelích a jejich praktikách, zdůrazňuje negativa pořízení si zvířete od množitele, ať už komerčního či drobného. Na druhé straně poradí, kde si nové zvíře pořídit, proč dát šanci psům či kočkám z útulků a bortí mýty, které kolem těchto zvířat bohužel stále panují. V neposlední řadě se zmiňuje o kastracích jakožto humánní a trvalé cestě, která zamezí dalšímu rozrůstání zvířecích populací.

Projekt Kulich do škol o problematice opuštěných psů a koček v naší zemi vznikl jako dvouhodinový program pro základní školy.

Výuka programu Kulich do škol nevyžaduje přítomnost odborníka z řad ochránců zvířat. Balíček obsahuje brožurku pro učitele, který z ní načerpá všechny podstatné informace. Dalším přínosem je podrobná metodologie, která má učiteli co nejvíce zpříjemnit a usnadnit vedení hodiny. Této osnovy výuky se však učitel držet nemusí, pokud dané informace zprostředkuje v jiném pořadí či jiným způsobem.

Vzdělávací balíček Kulich do škol sestává z následujících částí:

  • Brožura pro děti „Kulich do škol. Povídání o pejscích a kočičkách.“
  • Brožura pro vyučující, vychovatele nebo rodiče
  • Metodologie pro učitele
  • CD „Kulich Veliký vypravuje …“
  • Kvíz
  • Ceny pro výherce – placky Nekupuj. Adoptuj!

Brožura pro žáky

Děti na začátku hodiny obdrží barevnou brožuru se všemi potřebnými informacemi. Tu si pak smí odnést domů, aby ji měly kdykoli v budoucnu k dispozici, popř. do ní mohli nahlédnout i jejich rodiče. První kapitola poskytne impuls k zamyšlení, zda si domácího mazlíčka vůbec pořídit, nebo zda podmínky, ve kterých by žil, neodpovídají jeho potřebám. Druhá kapitola seznamuje čtenáře s možnostmi, kde psího nebo kočičího kamaráda získat. Podrobně rozebíráme nevhodné cesty a vysvětlujeme, proč si určitě nepořizovat psa nebo kočku od množitelů – ať už komerčních, kteří prodávají tzv. čistokrevná zvířata bez průkazu původu, nebo těch drobných, kteří množí své domácí mazlíčky, většinou křížence. Dále se zabýváme vhodnými způsoby, jak k domácímu mazlíčkovi přijít. Mezi ty řadíme pořízení zvířete s průkazem původu z renomované chovatelské stanice na straně jedné, nebo – ještě lépe – zamyšlení se nad krásami adopce a osvojení si zvířete z útulku, azylu či depozita.

Kulich do škol - brožura, 1. kapitola -  zamyšlení, zda si pořídit domácího mazlíčka.


Brožura pro učitele

Představení problematiky opuštěných zvířat, aby se učitel v dané látce rychle zorientoval.

Kulich do škol - brožura pro učitele. Kulich do škol - brožura pro učitele - psi v útulcích ČR - metodologie pro učiteke.

CD Kulich Veliký vypravuje…

Popisuje osudy čtyřnohého hrdiny Kulicha, který promlouvá nejen k dětem o tom, jaké to je být z útulku. Prostřednictvím psího vyprávění posluchači poznají jednu cestu za novým domovem, na niž čekají tisíce dalších psů.

Kulich do škol - CD Kulich Veliký vypravuje.

Metodologie pro učitele

Cílem osnovy výuky je co nejvíce ulehčit a zpříjemnit práci samotným vyučujícím. Osnova krok za krokem popisuje, jak hodinu začít, jaké otázky pokládat, kdy začít s poslechem povídky, kdy ji přerušit, na co se dětí ptát, kam je směřovat.

Kvíz

Prověří pozornost dětí během dvouhodinovky.

Ceny pro výherce – placky Nekupuj. Adoptuj!

Motivují k lepším výsledkům.

Kulich do škol - nekupuj, adoptuj.

V případě zájmu o kompletní balíček Kulich do škol mohou školy objednávat na emailu info@nekupujadoptuj.cz nebo volat na tel.číslo 777 78 00 30. Podrobnější informace o obsahu balíčku se můžete dočíst ZDE. Počet brožurek pro děti se bude odvíjet od počtu žáků ve třídě. Neváhejte nás kontaktovat, rádi poradíme. 

Reportáž o projektu Kulich do škol bude odvysílána 14.12.2014 v pořadu Chcete mě?

Pro zájemce z řad širší veřejnosti je balíček k mání za 300 Kč. Veškerý výtěžek z prodeje balíčku bude použit na podporu šíření Kulicha do škol.

www.nekupujadoptuj.cz

Kam dál: 

Šťastné shledání po téměř 2,5 letech díky čipu

Dobrovolníkem v Moravskoslezském spolku na ochranu zvířat

Psí domov Lukavice - domov nejen pro psy

Focení pejsků v útulcích pomáhá najít nové rodiny, pomůžete?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...