Šťastné shledání po téměř 2,5 letech díky čipu

Publikováno: 28.11.2014
Autor: Lucie Oplíštilová
Foto: Lucie Oplíštilová, archiv PesWeb

I v dnešní době, kdy řada velkých měst v ČR (např. Praha, Ostrava, Plzeň, Děčín) zavedla povinné čipování psů, které si nemohou vynachválit, se stále ještě najde nemalá část majitelů psů, kteří s čipováním nesouhlasí.

Řada velkých měst v ČR (např. Praha, Ostrava, Plzeň, Děčín) zavedla povinné čipování psů.

Hlavními argumenty proč nečipovat bývá obava, zda čip nemůže vyvolat u psa alergickou reakci, případně se v těle rozbít např. při nárazu u sportovně vedených psů (agility, obrany, dog-dancing apod.). Alergická reakce se bohužel nedá zcela vyloučit nikdy na nic. Potenciálním alergenem může být ale naprosto všechno, co se v blízkosti psa nachází (materiál, ze kterého je vyroben jeho pelech, hračky, obojek, vodítko, antiparazitární obojky, šampony apod.) nebo co je mu aplikováno do těla (očkovací vakcíny, antibiotika, léky proti veškerým nemocem, jakákoliv strava, pamlsky apod.). Neznamená to samozřejmě, že našim čtyřnohým mazlíčkům sebereme „pro jistotu“ veškeré pelíšky, hračky, nebudeme je očkovat ani krmit, abychom tomuto POTENCIÁLNÍMU nebezpečí zamezili. Většina veterinářů se dokonce za celou svou praxi s alergickou reakcí psa na čip ani nesetkala, viz např. článek zde.  Co se týče problémů s možným rozbitím čipů, v dnešní době již existují čipy z biokompatibilního polymeru, který je v podstatě nezničitelný.
Chtěla bych zde také zdůraznit informaci, že pouze samotné čipování nestačí, čip si musí majitel také zaregistrovat (www.narodniregistr.cz)! Někteří veterináři na tuto skutečnost bohužel dostatečně neupozorní a pejsek tak sice čip má, ovšem bez jakékoliv informace o majitelích - tedy naprosto zbytečně.

V tomto článku se s vámi ale chci podělit především o to, jak konkrétně čipy mohou pomáhat. Práce v psím útulku nebývá většinou moc veselá. Setkáváme se tu denně se psy, kteří byli týraní a ztratili důvěru v člověka, bojí se nebo útočí, jsou zranění ať už psychicky či fyzicky. Ale také se psy, o které bylo sice evidentně dobře postaráno, ovšem nějakým způsobem se svým páníčkům ztratili a teď po nich sami v kotci smutní. Jednou za čas jsme ale také svědky šťastných konců (nebo spíše pokračování) psích osudů.

Jessy, fenka, která se vrátila domu po 2,5 letech díky tomu, že byla čipovaná.

Ve středu 26.11.2014 na mě po příjezdu do útulku čekalo v odchytovém kotci, pro potřeby Městské policie Dobříš, malé ani ne 5kg vážící překvapení v podobě ustrašené fenky Yorkšírského teriéra. Ihned po otevření kotce mi fenka skočila do klína a začala se mazlit. Vzala jsem ji do tepla zázemí útulku a zkusila jsem, zda má čip. Naštěstí se na obrazovce čtečky ihned objevilo číslo. První předpoklad k rychlému navrácení fenky domů byl tedy splněn. Zbývalo ještě zjistit, zda majitelé čip zaregistrovali. Zavolala jsem na pohotovostní číslo Národního registru majitelů zvířat, kde byl čip opravdu zaregistrován. Ovšem fenka, která měla mít tento čip, byla v registru hlášena jako ztracená již od června roku 2012. Od zaměstnankyně registru jsem dostala informaci, že se relativně často stává, že majitelé nahlásí ztrátu zvířete, poté zvíře najdou, ale tuto skutečnost na registr již nenahlásí, takže je dále vedené jako pohřešované a že se nejspíše bude jednat o stejný případ. Nadiktovala jsem tedy číslo, na které mají majitelé v případě zájmu o fenku volat a čekala jsem. Po několika málo minutách se opravdu ozvala majitelka.

Díky čipování a národnímu registru majitelů zvířat (www.narodniregistr.cz) se majitelka s fenkou shledala.V tomto konkrétním případě se nejednalo o zapomenuté nahlášení již nalezeného zvířete. Majitelka fenku opravdu postrádala skoro 2,5 roku! Sama nemohla uvěřit tomu, že Jessy, s jejímž nálezem už snad ani nepočítala, je u nás živá a zdravá. Ihned se k nám pro ni rozjela. Tento velmi zajímavý případ si nenechali ujít ani strážníci městské policie, kterým fenku na služebnu přivedl nálezce, jenž ji našel pobíhat po Dobříši. Přihlížejících účastníků shledání paničky a její fenky po skoro 2,5 letech tedy bylo požehnaně a musím říci, že emotivností nastalé situace jsme byli ovlivněni všichni. Jessinka sice už na své původní jméno moc neslyší, ale jistě si doma brzy opět zvykne. Čeká ji tam i psí kamarádka, kterou si truchlící majitelé po zmizení Jessy pořídili.
Tento příběh naštěstí skončil nejlépe, jak mohl – návratem ztracené fenky zpět domů. Ztracené roky a zážitky už ale bohužel majitelům ani fence, která je evidentně velmi milovanou členkou rodiny, nikdy nikdo nenahradí. K tomu, aby k takovéto situaci vůbec nemuselo dojít, možná stačilo velmi málo. Jessy se zcela jistě 2,5 roku netoulala po okolí, ale byla možná u někoho, kdo ji našel samotnou běhat venku, myslel si, že se jedná o vyhozeného, nechtěného pejska a s čistým svědomím, že jí pomohl, si fenku nechal u sebe. Stačilo, aby tento nálezce fenku vzal k nejbližšímu veterináři nebo do útulku, kde by se vyzkoušelo, zda má registrovaný čip. V tomto případě by se Jessinka hned vrátila zpět domů a nemusela si ani ona ani její majitelé projít takovýmto stresem.

Za zaměstnance psích útulků prosíme všechny majitele psů, nechte své pejsky čipovat, velmi tím zvýšíte pravděpodobnost, že se se svým ztraceným psem opět shledáte.
Za zaměstnance psích útulků prosíme všechny majitele psů, nechte své pejsky čipovat, velmi tím zvýšíte pravděpodobnost, že se se svým ztraceným psem opět shledáte. Nezapomeňte ovšem čipovaného pejska zaregistrovat v některém z registrů, bez toho nemá čipování smysl. Zároveň také prosíme všechny nálezce ztracených psů, informujte o tomto nálezu starosty okolních obcí, útulky, vylepte v místě nálezu letáčky a hlavně nechte nalezeného psa zkontrolovat, zda není čipovaný. Až pokud jste bezúspěšně vyčerpali všechny tyto možnosti, uvažujte o adopci takového pejska. V neposlední řadě chceme tímto příběhem také dodat naději všem majitelům delší dobu ztracených psů – existují i takovéto případy, nevzdávejte hledání!
Děkujeme všem, kteří se na šťastném konci tohoto příběhu podíleli – nálezci, který Jessy odvedl na služebnu, strážníkům městské policie, kteří ji umístili k nám, Národnímu registru majitelů zvířat, který má 24 hodinovou pohotovost a ihned kontaktovali majitelku.

Lucie Oplíštilová, Psí útulek Dobříš

www.psi-dobris.estranky.cz

Kam dál: 

Bull azyl Čáslav- vybudování zimních kotců a karantény

Psí domov Lukavice - domov nejen pro psy

Focení pejsků v útulcích pomáhá najít nové rodiny, pomůžete?

"Chcete mě?" - reportáž o NF Psí Naděje a PesWebu

Trend současnosti: Venčení psů v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...