Psí domov Lukavice - domov nejen pro psy

Publikováno: 22.10.2014
Autor: Helena Hejzlarová
Foto: Archiv Psí domov Lukavice

Na území České republiky nalezneme velké množství útulků a dalších nejrůznějších zařízení pro týraná a toulavá zvířata. Jedním z nich je Psí domov Lukavice, který se nachází na tehdejší zemědělské usedlosti v obci Rychnov nad Kněžnou.

Útulek - Psí domov Lukavice vede paní Jana Lemfeldová

Útulek funguje od roku 1994 a je převážně pro psy, ale rozhodně má dveře otevřené i kočkám nebo fretkám. Od začátku se na útulku pořádně pracovalo, a proto mohla za dva roky od jeho založení proběhnout kolaudace prvních zděných kotců pro psy. Cílem Psího domova v Lukavici je už od začátku najít nové domovy toulavým a vyhozeným psům a případně zajistit, aby se dohledali majitelé zaběhnutých psů, kteří se nešťastně ztratili.

Útulek vede paní Jana Lemfeldová a aktuálně se stará spolu s dobrovolníky o 60 psů, které v útulku mají."Když jsme začínali budovat útulek, neměli jsme žádnou představu o kapacitě, protože nikde útulky moc nebyly. Neměli jsme tedy odkud brát inspiraci. Dříve jsme měli jen 12 kotců, ale i přesto jsme mohli přijmout poměrně hodně psů. Do útulku se tenkrát dostávalo spíš více malých voříšků, a proto mohlo být v jednom kotci více pejsků,“ vzpomíná Jana Lemfeldová. Psímu domovu Lukavice se podařilo od roku 1994 umístit úžasný počet psů více než 7 tisíc psů. „Aktuálně máme 30 kotců a 2 psí domečky s 15ti kotci, kde se vytápí. Kapacitu tedy máme větší, ale přibyli větší psi a také psi, kteří jsou špatně socializovaní a musí být samostatně,“ informuje paní Lemfeldová. „Do útulku dochází každý víkend 8 dobrovolníků. Jsou to převážně studenti, takže provoz v týdnu, kdy dobrovolníci musí do školy, je náročnější. Jejich pomoc je pro nás opravdu k nezaplacení a moc jim za to děkujeme,“ dodává paní Lemfeldová.

Podívejte se na aktuální nabídku pejsků: 

V poslední době počet opuštěných psů stoupl a tak se útulek snaží využít všechna dostupná média, aby posílila hledání nových domovů pro jejich pejsky. Útulek je soukromé zařízení a přijímá psy a jiná zvířata, která jim dováží okolní města a vesnice, se kterými mají smlouvu. Nicméně časem se do útulku začali dostávat i psi od soukromých osob, na které už nikdo povinně nepřispíval, a také se rapidně zvýšil počet seniorních psů, kteří jsou hůře umístitelní, a právě proto vzniklo občanské sdružení PES SENIOR. Původně toto sdružení zajišťovalo pomoc pro starší pejsky, kteří byli odebráni, odloženi či nalezeni, aby nedocházelo k jejich týrání či předčasnému utrácení. V současnosti sdružení pomáhá ale i mladým psům, kteří potřebují pomoc, protože jejich počet narůstá. „Situace se v útulku hodně změnila. Když jsme začínali, bylo běžné, že jsme nalezli za dveřmi útulku odloženou přepravku se štěňaty. Taková situace se stává už jen zřídka kdy, to připisuji tomu, že dříve se vůbec nekastrovalo. To je rozhodně změna, kterou vnímám velmi pozitivně. Nicméně všechno má své negativní stránky. I přesto, že v poslední době jsou lidé více informováni o útulcích, o chovu zvířat, tak mám pocit, že lidé se také ke zvířatům chovají hůř. Většina psů, která se teď k nám dostává, jsou psi, na kterých se podepsala špatná výchova. Jsou agresivní, nebo mají jiné nešvary, a také mám pocit, že lidé mají zároveň mnohem více důvodů, proč se psa zbavit. Doufám, že se to brzy obrátí k lepšímu. Ty tendence jsou vidět už v dnešní době, kdy vzniká neuvěřitelné množství neziskových organizací, které se snaží informovat širokou veřejnost o aktuálních problémech bezprizorních zvířat a zároveň pomáhají opuštěným a týraným zvířatům,“ říká paní Lemfeldová.

Psí útulek Lukavice - aktuálně máme 30 kotců a 2 psí domečky s 15ti kotci, kde se vytápí.

Adopce na dálku

Někteří psi, kteří se dostanou do útulku ve vysokém věku, už v něm velmi často zůstávají do konce života. Může se jednat i o psy, kteří jsou ve špatném psychickém stavu a další změna prostředí by byla pro ně obtížná. Útulek nabízí jejich adopci na dálku. Jednoduše řečeno to znamená, že pes zůstává v útulku na dožití a veřejnost může pravidelně přispívat finančně či materiálně přímo na něj. Tato forma adopce může být i lákavá pro člověka, který by rád pomohl adopcí pejskovi z útulku, nicméně nemá čas se psovi opravdu věnovat a poskytnout mu dostatečnou péči u sebe doma. Aktuální pejsky v adopci na dálku naleznete zde.

Hlídání domácích mazlíčků

Ovšem Psí domov Lukavice poskytuje i další služby, jednou takovou službou je hlídání psů a koček majitelům, kteří odjíždějí na dovolenou do zahraničí, nebo se dostanou na delší dobu do nemocnice a nemají nikoho, kdo by jim jejich mazlíčka pohlídal. Psí domov je schopen pohlídat nejrůznější zvířata od těch nejmenší terarijních až po ty větší, např. hospodářská zvířata.

Venčení pro veřejnost

Pomoc útulkům může být skutečně různá. Někteří přispívají finančně, jiní materiálně, někteří adoptují psy na dálku a pak také můžete fyzicky pomoci. Jak? Přijít pejsky vyvenčit. Psí domov Lukavice pořádá pravidelné venčení pro veřejnost. „Veškeré akce, které pořádáme na útulku, jsou rok od roku úspěšnější. To připisuji hlavně internetu a sociálním médiím jako je facebook. Informace o takovýchto akcích se velmi rychle a jednoduše šíří a navíc zadarmo. Dříve jsme mohli oslovit jen malé množství obyvatel, kteří bydlí nedaleko útulku, dnes je tomu jinak. Facebook a internet nám nepomáhají jen s tímto problémem, celkově se díky těmto nástrojům podařilo zvýšit počet umístěných psů,“ tvrdí paní Lemfeldová. Vždy o jednotlivých dnech, kdy můžete přijít pejska vyvenčit, včas informují na svých webových stránkách a na facebooku.

Psí domov Lukavice pořádá pravidelné venčení pro veřejnost.

Vzdělání pro děti

Jako správná organizace, která se snaží pomáhat v problematice toulavých a opuštěných psů, se útulek zaměřuje především na dnešní mládež. Pokud chcete něco do budoucna změnit, rozhodně musíme začít u nich. Proto se v Lukavici na útulku koná pravidelný zájmový kroužek pro děti. Děti se seznámí s mnoha zvířaty (psi, kočky, koně, prasata, drůbež,…). Naučí se, jak se s nimi má zacházet, jak správně o ně pečovat a další užitečné rady. Menší děti mají následně možnost projet se na ponících, ty starší půjdou k velkým koním. Závěrem se projdou s pejsky na procházku, nebo si s nimi mohou pohrát ve výběhu.

Kalendář akcí

Psí domov Lukavice se snaží své pejsky inzerovat nejen na internetu, ale také s nimi jezdí na nejrůznější akce, kde je možné pejsky prezentovat naživo. Zároveň je možné si pejska rovnou odvést domů. V sobotu 6. září proběhlo opět jedno z pravidelných venčení pro veřejnost. Následně jsme mohli pejsky vidět na posvícení v Kostelci nad Orlicí 13. Září, kde proběhla umísťovací výstava. Pro všechny, kteří se chtěli do Psího domova v Lukavici podívat, proběhl 4. října Den zvířat

Ostatní obyvatelé útulku

Psí domov Lukavice má opravdu otevřené dveře všem možným zvířatům. Útulek se orientuje hlavně na psy, ale najdeme zde i další zástupce fauny. Žije zde několik koní, koček, pár prasátek, krocan, husy a další. „Koně jsou mojí terapií a srdeční záležitostí, vždy si u nich neuvěřitelně odpočinu od každodenních stresů. Většina koní, které máme na útulku, jsou vyřazeni a byli určeni na jatka, ale my jsme se jich ujali. Nově zde máme jednoho zaměstnance, který se věnuje jen jim,“ říká s úsměvem majitelka útulku.

Psí domov Lukavice se snaží své pejsky inzerovat nejen na internetu, ale také s nimi jezdí na nejrůznější akce, kde je možné pejsky prezentovat naživo.

E-shop

V útulku nespoléhají jen na příspěvky veřejnosti, ale snaží se zajistit určitou finanční pomoc svou činností. Proto spustili i svůj vlastní e-shop, kde můžete zakoupit spoustu zajímavých věcí, jako jsou čepice, tašky, trička a další. Produkty na podporu útulku k zakoupení naleznete zde.Na závěr prosím věnujte zvláštní pozornost Rendymu

Tento pejsek čeká na svého nového pána v útulku již několik let. Poslední dobou mu pobyt v útulku příliš nesvědčí, začíná hubnout ...

Rendy

Rendy je hodný, ale sebevědomý pes. Potřeboval by dostatek pohybu, možnost běhaní po zahradě nebo aktivního páníčka, který by se mu věnoval. Je poslušný - ovládá základní povely, je hravý a učenlivý.

Rendy píše: "Ahoj, jsem devítiletý velký kříženec, který bydlí v útulku už mnoho let. Miluji lidi, miluji procházky, ale stále se na mě neusmálo štěstí a já toho MÉHO páníčka každý den trpělivě vyhlížím… Před dvěma lety si mě vyhlídla mladá paní a přijela pro mě se svojí rodinkou. Byl jsem tak šťastný, že už se na mě usmálo štěstí Než jsem se v útulku rozloučil s těmi mými ošetřovateli, dostala paní spoustu rad - nepouštět mě z vodítka, nenechávat samotného na zahradě, že jsem moc zvědavý a vše, co mě zaujme, si musím jít očíhnout atd. A tak jsem odjel do nového domova, běhal jsem po zahradě, vše jsem poznával a moje nová panička se mnou byla spokojená, ale pak mě asi zapomněla na zahradě. Tak jsem tam byl sám a koukal jsem, kde jsem ještě nebyl a najednou jsem zahlédl slepice - plot nebyl překážkou, tak jsem si s pipkami zaběhal. Byla to sranda - slepičí holky lítaly a lítalo i peří a najednou zčista jasna přilítl i soused a jestli si mě prý moji noví páníčci nechají, tak budou ještě lítat i broky Tak jsem po krásném víkendu přijel zpět k mým kamarádům do útulku. Moc bych si přál páníčka, který by se mi věnoval, nejsem žádný gaučák. Můžu bydlet na zahradě v kotci a mám moc rád psí kamarádky - Psí domov Lukavice - tel: 608524973"

Více fotek Rendyho na FB zde, jeho profil na PesWebu zde.

Kontaktní informace:
Psí domov Lukavice
Lukavice 222, Rychnov nad Kněžnou, 516 03
Tel.: 608 524 973
email: utuleklukavice@seznam.cz
www: www.psidomovlukavice.czFacebokové stránky

Kam dál: 

Focení pejsků v útulcích pomáhá najít nové rodiny, pomůžete?

Zbědovaná fenka anglického bulteriéra v Ševětíně

"Chcete mě?" - reportáž o NF Psí Naděje a PesWebu

Trend současnosti: Venčení psů v útulcích

Útulek Kolín – preciznost a píle

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...