Dobrovolníkem v Moravskoslezském spolku na ochranu zvířat

Publikováno: 2.11.2014
Autor: Veronika Daňková
Foto: Veronika Daňková

Každému člověku se někdy v životě stane, že zažívá ve svém životě osobní krizi, při které si klade otázku „Co tady po mě zbyde? Co záslužného jsem vykonal pro svět?“ Řešením tohoto dilematu může být dobrovolnická činnost. Je možné pomáhat v řadě oblastí a každá z nich může člověka naplnit uspokojivým dojmem z dobře odvedené práce. Mnoho lidí mi ale dá za pravdu, že nejvíce člověku dá, když může pomáhat bezbrannějším tvorům, než je on sám. Například zvířatům.

Dobrovolníkem v Moravskoslezském spolku na ochranu zvířat

Adoptovaná fenečka Sára z útulku Olomouc

Tento způsob realizace prostřednictvím dobrovolnictví poskytuje například Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat, který se už od roku 1990 zabývá péči o opuštěné a týrané psy. Nejenom, že Vás ve Spolku všichni nadšeně uvítají, ale dají Vám až do sytosti ochutnat, co to znamená být dobrovolníkem a pomáhat ve svém volném čase bez nároku na finance nebo volno v práci. Jak moc času Vám zabere dobrovolničení, to záleží čistě na Vás. Faktem je, že je stále v čem pomáhat a co řešit, nikdy se nestane, že by pro Vás nebyla žádná práce. A i když ta práce je mnohdy časově, psychicky a fyzicky náročná, i když si při ní často sáhnete na dno a musíte se potýkat s následky chování jiných, zdaleka ne tak empatických lidí, ke zvířatům, ten pocit, který Vás zaplní, když je práce hotová, když se Vám podaří zachránit nějakého pejska živořícího ve špatných podmínkách, přesvědčit svou sousedku, aby si vzala místo „papírového“ psa na inzerát laskavou psí dušičku z útulku, ten pocit je prostě k nezaplacení.

Dobrovolnictví v Moravskoslezském spolku na ochranu zvířat.

Zachráněná fenka Sendy

Plno lidí se vymlouvá, že nemá Spolku co nabídnout, že nemají na to, aby řešili nějaké kauzy množíren, novodobých psích koncentráků nebo aby objížděli hlášené případy týrání a rozmlouvali s majiteli. Jenom o tom ale práce v Moravskoslezském spolku není. Můžete nám pomoct už jenom tím, že sdílíte alba pejsků, kteří hledají nový domov, vyrobíte plakáty s jejich fotkami a roznesete je po okolí. Nebo můžete nabídnout svou postel a dvorek pro dočasný pobyt takového zachráněného pejska, který si u Vás počká na nový domov. Vy získáte nového kamaráda, on pocit, že ho má někdo konečně rád, a kdo ví, jestli se ta dočasná láska nepromění v lásku trvalou. Můžete nám pomáhat na různých akcích, kterých se Spolek účastní. Řidiči mají skvělou šanci předvést nám své řidičské umění, protože je pořád potřeba někam převézt nějakého pejska, dovézt granule, převézt dalšího psa na kastraci a tak pořád dokola. A popravdě, jenom ve Spolku zažijete ten pocit, když se k Vám při řízení z boku přitiskne chlupatá hlava velké ovčandy, sedící na zadním sedadle, vy se s ní mazlíte a užíváte si to spojení s laskavým psím stvořením. Jenom s námi máte možnost zažít plný kufr pískajících štěňátek, která jsou tak rozkošná, že se s nimi musíte pořád dokola mazlit. Každý pejsek Vám přiroste k srdci a o to větší radost pak máte, když se dostane do nového, krásného domova.

Díky dobrovolnictví ve Spolku se můžete dostat do míst, kam by Vás předtím ani nenapadlo se podívat, jako jsou například bezdomovecké kolonie, ve kterých se vždycky nachází nějaký ten pejsek, který potřebuje naočkovat nebo vykastrovat. Dá vám to tak možnost seznámit se s odvrácenou stranou společnosti. No řekněte, napadlo by Vás normálně zajít se podívat, jak žijí bezdomovci? Vidíte, i takové věci ve Spolku zažijete.

Když už potom v dobrovolnictví postoupíte na vyšší level, můžete se směle vrhnout do boje s českou byrokracií, třeba za účelem získání finančního grantu, který Spolku umožní postarat se zase o více pejsků, kteří to potřebují (a pořád jsou nějací pejsci, které je potřeba zachránit). A co teprve, když se rozhodnete získat dárcovskou smsku? To je panečku teprve boj. Po jeho úspěšném ukončení se můžete směle označovat za odborníka na granty. Jak se Vám bude takové hodnocení vyjímat v životopise.

Staň se dobrovolníkem v moravskoslezském spolku na ochranu zvířat.

Sendy v novém domově

Zkrátka: stát se dobrovolníkem v Moravskoslezském spolku Vám přinese plno podnětů, skvělá přátelství, nezapomenutelné zážitky, stejně jako dřinu, psychické i fyzické vyčerpání, ale hlavně spokojenost a pocit, že jste po sobě v životě něco zanechali, že jste pomohli slabším tvorům, kteří si sami pomoct nemohli a i kdyby to mělo být to poslední, co v životě uděláte, bude to stát za to. Tak co, přidáte se? 

Veronika Daňková 

Kam dál: 

PesWeb - projekt Nadačního fondu Psí Naděje

Psí domov Lukavice - domov nejen pro psy

Focení pejsků v útulcích pomáhá najít nové rodiny, pomůžete?

Neuvěřitelný případ záchrany psů v Mladé Boleslavi

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...