Jorkšír Falco: Jsou mu sotva tři roky a na veterině je jako doma

Publikováno: 2.8.2014
Autor: Stop-množitelům.cz
Foto: -

Již několik let jsem toužila po jorkšírském teriérovi. Nezaujal mě jen vzhledem, ale svou aktivní povahou, věčným úsměvem na tváři a veselostí, kterou si udržuje do vysokého věku. Bohužel, bratr i mamka jsou alergici, proto jsem o něm ani neuvažovala. V červnu roku 2010 mi zemřel otec, dost jsme si kvůli tomu vytrpěli. Pak mi kamarádka řekla, že jork má vlasy, ne chlupy, tudíž alergikům vůbec nevadí. Začala jsem koukat po inzerátech a věděla, že naše štěňátko nám pomůže po psychické stránce, zároveň se mi splní sen a budu mít svého jorkšírského teriéra.

U vysněného štěněte bez PP bohužel začaly projevovat zdravotní problémy17. prosince 2010 jsem si domů donesla malou tmavou kuličku, vysněného jorka (narozeného 31.10.2010 – měl tedy jen necelých 8 týdnů). Byli jsme si souzeni, když jsem viděla ohrádku se štěndy, Falco byl z nich největší, obávala jsem se problémů, které by mohly trápit menšího jorkšírka, takže jsem měla vybráno. Pak je majitelka vyndala z ohrádky, všichni seděli vystrašeně na místě, jen Falco si to špacíroval přímou čarou ke mně – o mém vánočním dárku bylo rozhodnuto.

Prvních pár měsíců byl jako každé jiné štěně. Zhruba v půl roce začal občas zrychleně dýchat až sípat, kdy se laryngoskopií zjistilo, že má nedovyvinutou záklopku v průdušnici, proto je třeba dávat pozor, aby při jídle moc nehltal a nedostalo se mu jídlo do průdušnice. Tento problém na nějakou dobu ustál, proto jsme měli za to, že záklopka dorostla. Na začátku roku 2013 se pomalu problém vracel, pak mi to nedalo a šli jsme na veterinu, ten dech se jim vůbec nelíbil. Ve stresu, námaze či vzrušení začne dýchat, jakoby běžel maraton, opět se přidává sípavý zvuk. Byl na sonografii, ale srdíčko v pořádku, vyloučena jakákoliv nemoc. Na jednu stranu jsem byla ráda, na stranu druhou mě znepokojovalo, že nevím, co s ním tedy je. Další týden šel na opětovnou laryngoskopii a rentgen průdušnice. Záklopka stále není pořádně vyvinutá (zkrátit se dá, „nadstavit“ nikoliv), částečně chrupavčitá, proto vzniká ten sípavý zvuk. To by ještě bylo v pořádku, ale na rentgenu je zcela zřetelně vidět zúžení průdušnice, proto se mu tak zle dýchá při stresu atd. Výsledek je ten, že musí každý rok chodit na kontrolní rentgen, aby se hlídala průdušnice (v případě extrémního zúžení nebude správně proudit vzduch a může vzniknout plicní edém), zároveň byla doporučena kastrace (s tím souhlasím, je to bez PP pes, štěňata nikdy po něm nechci, navíc bují hormony, takže ho to dost zklidní). S tím vším jsme byli smíření, když jsme si najednou začali více všímat jeho chůze, kdy čím dál víc házel zadními nožkami.

Na rentgen jít nemůže, byl před dvěma měsíci a není dobré jej stále dostávat do sedace. Proto jsem volila možnost provést u něj Dornovu metodu – kostru má podobnou jako pejsi z klecového chovu (množírny), na kterých byla v kurzu Dornova metoda vysvětlována, bylo třeba napravit pánev, kosti mu křupou neskutečně. Jakmile to půjde, zajdeme na diagnostiku luxace, nyní mu budu dávat chondroprotektiva a pokračovat v Dornově metodě. Doufám, že se nám podaří to podchytit včas, dokud jej nic nebolí a zajistit mu alespoň trošku normální život, který si zaslouží. Je to chytrý pes, který zvládl i kurz základní ovladatelnosti psa, každý den mě překvapuje svou vynalézavostí, nevypadá, že by jej cokoliv bolelo nebo obtěžovalo. Oba jsme na sobě hodně závislí, věřím, že to zvládneme. Díky němu jsem se začala zajímat o situaci kolem „chovu“ psů bez PP (prostě množení) a snažím se nejen své okolí informovat o tom, proč nekupovat psa bez PP, bez ohledu na to, zda chtějí jezdit na výstavy nebo ne. Doufám, že Falco bude názorným příkladem toho, že má smysl jen chov psů s PP, uchovněných, a pomoc pejskům v nouzi, kteří takové štěstí neměli.

U yorkšíra bez PP se bohužel začaly projevovat zdravotní problémy

rok 2011:
laryngoskopie + rtg krku a hrudníku – 890 Kč
sono srdce – 673 Kč
potíže se zuby – cca 1000 Kč

rok 2013:
sono srdce – 629 Kč
laryngoskopie + rtg krku – 1002 Kč

Celkem do srpna 2013: 4 194Kč (+ preventivní prohlídky + běžné náklady jako očkování, krmivo, odčervení)

Stop-množitelům.cz

Kam dál: 

Život se starým psem

Příběh jedné fenky z množírny

Clea alias Mia…

Amigo - příběh pejska od množitele

Barunka – můj útulkový canisterapeut

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...