Syndrom černého psa: Problém, kvůli kterému černá zvířata dožívají v útulcích

Publikováno: 11.4.2022
Autor: Barbara Vávrová
Foto: https://cnn.iprima.cz

Problematika černých psů a koček se může zdát jako banální, ale většina útulků s ní má zkušenosti a potvrzuje, že vzhled a barva jsou jedny z nejdůležitějších věcí, podle kterých se lidé rozhodují při pořízení zvířete.

Vedoucí útulku Dogplanet Mělník Vlasta Kadlecová nám v rozhovoru potvrdila, že lidé vybírají zvířata, hlavně psy, podle vzhledu. „Atraktivní jsou pro ně samozřejmě menší plemena a barva, která není typická. Chtějí, aby jejich pes byl jiný, málokdo si vybírá podle toho, zda je pro něho pes daného plemene vhodný,” říká Vlasta a naráží na problém, kdy lidé nezjišťují povahu psa nebo jeho charakteristické vlastnosti, které se vážou k plemeni. Vybírají podle toho, zda se jim líbí, nebo ne.

Černá barva je symbolem negativních pocitů: symbolizuje tmu, neštěstí, dokonce i smrt. Zvláštní je, že v šatníku většiny lidí ale černá barva převažuje a mají ji rádi. Jiné to ale je při výběru zvířat. Možná na to mají vliv i pověry, protože pověra o černé kočce přes cestu je v Česku stále tou, které lidé věří nejvíce. A z historie jim nepomáhá ani fakt, že byly inkvizicí označeny za posly ďábla.

Že černé kočky nemají takové štěstí na nové domovy potvrzuje i Matěj Lupták z Útulku Šanta kočičí, který má sám doma dva černé kocoury: „Je pravda, že lidé neadoptují tak často černé kočky. Ty spíš zůstávají.”O tom, že to není jen výmysl, svědčí i fakt, že problém má své jméno: Black dog syndrom. Ve zkratce se jedná o již popsaný problém, kdy černá zvířata déle hledají domov a některá zůstávají doživotně v útulcích.Proto se různé organizace a útulky snaží o osvětu a na Mezinárodní den černých psů (1. října) a na Den černých koček (27. října) se snaží o větší inzerci těchto zvířat.

Protože v povaze, chování a tom, kolik lásky vám zvíře dá, barva nehraje roli!

Že černá zvířata jsou těmi nejlepší společníky ví i redakce Prima Mazlíček. Redaktorky Barbara i Gabriela mají doma černé parťáky a tak se za adopce černých kožichů přimlouvají všemi deseti!

Další články najdete zde: 

Kam dál: 

Smolař Jack znovu hledá domov

Hledají nové domovy, možná hledají právě Vás - Ejmi, Dora a Sam

Hledáte aktivního, věrného psího parťáka pro život? Možná čeká Dexter právě na Vás!

Dasty, psí pracant, který čeká na svoje Doma

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...