V Beskydech se psem

Publikováno: 4.12.2020
Autor: Tereza Kubinová
Zdroj: www.pesweb.cz
Foto: Archiv Tereza Kubinová

Moravskoslezské Beskydy jsou jedním z úchvatných pohoří České republiky. Najdeme je na východě našeho státu a svou rozlohou zasahují až na Slovensko i Polsko. Nabízí širokou škálu krásných míst na procházky a opravdu stojí za to je prozkoumávat. Dnes vás s sebou vezmu po některých našich toulkách, které jsme svými neposednými tlapkami prošli a navštívili.

Spousta možností

Beskydy mají opravdu velké množství různých turistických lákadel, které se svým čtyřnohým parťákem můžete prozkoumávat. Na své si přijde každý, jak vášnivý turista, tak pohodový povaleč, který upřednostňuje spíše lehčí procházky.

Liščí díry

Tohle místo není příliš známé, i když už se pomalu začíná dostávat do podvědomí zdejších turistů. Ale stále ho nenavštěvuje tak velké množství lidí jako třeba sousedku Lysou horu. Liščí díry jsou skalním útvarem z pískovce, ke kterému vede cesta z Ostravice. Užijete si tady menší vyhlídku na královnu Moravskoslezských Beskyd z posedu na skalních kamenech. Pojmenování „Liščí díry“ vzniklo z lidového původu.

Pokud budete mít štěstí jako my, tak si užijete nikým nerušený pohled na Lysou horu. Tedy jediné, co nám nepřálo, bylo počasí. Hora se nám schovala mezi mraky, ale aspoň jsme nepotkali žádné lidi a pokochali se podzimem zbarvenou přírodou.

Návštěvu tohoto místa můžete spojit s výšlapem na Lysou horu nebo si udělat jen malý okruh kolem vrcholu Smrčina. Liščí díry nejsou tolik známé kvůli tomu, že se k nim nedostanete po označené turistické stezce. Přesto je ale cesta k nim přehledná a dostupná.

Palkovické hůrky

Tyto rozmanité hůrky taktéž patří k tomu východnímu pohoří naší země. Jsou součástí Štramberské vrchoviny a nabízí opravdu velké množství různých procházek po turistických trasách. K nejvyšším vrcholům patří Kubánkov, Babí hora a Kabátice.

Mým jedním tipem je navštívení rozhledny Panorama, která se tyčí na vrcholu Kabátice. Dojdete k ní např. z obce Chlebovice. Rozhledna není zpoplatněna, dále je celoročně zpřístupněna a pokocháte se z ní krásným výhledem na vodní nádrž Olešnou a město Frýdek-Místek. Navíc jsou na ní dvě vyhlídkové plošiny, tudíž dvě patra.

Další krásná procházka po Palkovických hůrkách začíná u vodní nádrže Olešné. Tam se můžete projít po cyklostezce kolem celé přehrady, ale také pak lesem dojdete do hor. Nachází se zde mnoho také neznačených tras a na jedné z nich najdete také krásné vyhlídkové místo na přehradu a blízké okolí. Stačí hledat a doporučuji mít aplikaci Mapy.cz v telefonu.

Od rozcestníku „Palkovické hůrky“ se můžete vydat např. po naučné stezce Palkovické hůrky přes Holý vrch na Kubánkov a z něj až k Janáčkově lavičce, kde si můžete sednout, odpočinout a pokochat se výhledem na masivní zříceninu hradu Hukvaldy. A pokud se vám bude chtít a budete pokračovat dále, dojdete až k tomuto hradnímu pozůstatku a hukvaldské oboře. Celou cestu kráčíte po modré turistické značce.

Muřínkový vrch a Malý Polom

Na vrchol Muřínkový vrch se dostanete z vesničky Horní Lomná po žluté trase. Najdete na něm krásnou kapličku i posezení a pokocháte se výhledy na slovenské i české hory. Leží totiž na hranicích.

Doporučuji se od něj vydat ještě na procházku dále po hranicích k Malému Polomu. Po cestě budete ještě na mnoha místech fascinováni úchvatnými výhledy na slovenské i české hory. Užijete si navíc toulání se lesem víceméně po rovince a uděláte si hezký okruh, takže žádná stejná cesta zpět.

Dejte si ale pozor na počasí. V letních suchých dnech jsou tyto toulky opravdu zábavné, ale v sychravém počasí se budete brodit dosti zabahněnými cestami. Ale není to nic, co byste se svými pejsky nezvládli ;-)

Tereza Kubinová

Kam dál: 

Putování po beskydských turistických chatách

Vyrážíme objevovat Jeseníky

Po krásách Českého ráje

Východ slunce na Pustevnách

Všechny články z této rubriky...