Po krásách Českého ráje

Publikováno: 22.10.2020
Autor: Tereza Kubinová
Zdroj: www.pesweb.cz
Foto: Tereza Kubinová

Výlety s pejskem do přírody nikdy nezklamou a vždy pořádně nabijí příjemnou náladou. Sice trošku uberou té fyzicky-energetické straně baterky, ale ta duševní je naplněna do maxima. V České republice máme mnoho krásných míst, která by byla škoda nenavštívit i se svým čtyřnohým parťákem. Co takový pohádkový Český ráj plný pozoruhodných skal?

Hruboskalsko

Jedná se o místo ukryté mezi skalními masívy, díky kterým se řadí mezi skalní města a velkou oblibu nese kromě turistů také u horolezců. Nabízí širokou škálu procházek místními lesy obohacenými skálami. Nemusí se platit vstupné do areálu a na některé skály můžete lézt bez omezení, ale na vlastní nebezpečí. S pejsky bych to ovšem nedoporučovala, hlavně ne do velkých výšek.

Podívat se můžete k zámku Hrubá Skála. S návštěvou zámku i s pejskem si teď nejsem jistá, protože jsme s ním vevnitř nebyli. Ovšem celé okolí je psům přístupno bez problému. Dojít můžete na mnoho vyhlídkových míst, např. na Mariánskou vyhlídku, která nabízí romantický výhled na zámek Hrubá Skála a Trosky za ním v dálce. Vychutnáte si také kouzelné výhledy po místních skálách a dojít můžete až k hradu Valdštějn.

Prachovské skály

Další, velmi známé a oblíbené, skalní městečko jsou Prachovské skály. Ovšem tady už si musíte zaplatit vstupné a brodit se mezi davy lidí. Pomoct může vydat se zde mimo hlavní turistickou sezónu, v pracovní den a nejlépe na otevíračku.

Areál nabízí opět velké množství tras, které si můžete projít. Pokocháte se ohromnými skálami, které také lákají i horolezce. Projdete se lesy, pokocháte se výhledy z vyhlídek. A chlupáči s vámi mohou být také, jen jim možná v některých úsecích budete muset trošku pomoct při lezení či sestupu.

Riegrova stezka

Tato krásná naučná stezka okolo řeky Jizery okouzlí vaše oči i duši. Celou trasou vás provází 15 informativních tabulí, díky kterým se dozvíte více zajímavostí i třeba v oblasti historie z konkrétního místa zastávky. Pokocháte se pěknými přírodními i technickými úkazy.

My si stezku trochu prodloužili a udělali si okruh. Riegrovu stezku projdete po červené turistické trase a když na konci změníte barvu na modrou cestičku, vrátíte se zpátky jinými krásnými místy. Krásná je například Myší skála, která se nachází právě na modré trase a která nabízí krásný výhled do okolí.

Zříceniny

Kromě skalních útvarů je tento turistický region bohatý také díky zříceninám. Bohužel mnoho z nich už je zpoplatněných, čemuž rozumím, protože z něčeho se zachovávat a opravovat musí, ale také spoustě zakázali vstup se psem. Ale podívat se po jejich okolí a pokochat se jimi zvenku, případně pokud vás je více, tak se prostřídat a počkat s pejskem před památkou.

Některé mají třeba zpřístupněný třeba jen areál, ale „vnitřní prostory“ už jen bez pejska. Ale najdete také menší a méně známé kousky, které jsou zcela zdarma a bez omezení. Krásné zříceniny jsou např. Trosky, Frýdštejn, Vranov – Pantheon. Další a přístupné i se psy se jmenují Kumburk a Bradlec.

Tereza Kubinová

Kam dál: 

Se psem od Štramberku po Starý Jičín

V Ostravě se psem

Po medvědích stopách

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...