Vyrážíme objevovat Jeseníky

Publikováno: 29.10.2020
Autor: Tereza Kubinová
Zdroj: www.pesweb.cz
Foto: Tereza Kubinová

Česká republika má tolik možností na krásné výlety všeho druhu. Sice se jedná o maličkou zemi, ale zase pak není takový problém podívat se i do vzdálenějších koutů. Dnes vás vezmu s sebou opět do jedněch z našich hor a jejich okolí. Tak se pohodlně usaďte, udělejte si kávu nebo čaj, přizvěte k sobě svého chlupáče a vyrážíme objevovat Jeseníky.

Praděd

Jedná se o nejvyšší horu (1 491 m n. m.) nacházející se v Hrubém Jeseníku. Tras, jak se na něj dostat, je mnoho. Velmi oblíbená trasa začíná z Karlovy Studánky, na které se pokocháte úchvatnou jesenickou přírodou. Můžete jít po Naučné stezce Bílá Opava, která vede i kolem jejího pramenu. Ale po této trase chodí dost lidí, protože se jedná o velmi oblíbenou trasu, navíc Karlova Studánka jsou známým a navštěvovaným lázeňským městem.

Mně se osvědčila trasa z jiného výchozího bodu. Začali jsme v Bělé pod Pradědem, kde jsme přijeli v poledne před horskou Chatu Eduard, kde se dalo bez problému zaparkovat. Trochu jsem se bála, že tady nebude tak pěkná a zábavná trasa jako z Karlovy Studánky, ale obavy byly zbytečné. Celou dobu jdete po krásných lesních cestičkách okolo řeky, vodopádů, a hlavně s minimem lidí. Až od turistické chaty Švýcarny, kdy změníte kroky z modré trasy na červenou, začnete potkávat mnoho dalších turistů. Přímo u vysílače se pokocháte nádhernými výhledy všude okolo i ze všech stran a můžete se zajít podívat také na vyhlídkovou rozhlednu uvnitř dokonce i se psem.

Rešovské vodopády

Tyto vodopády jsou také oblíbeným výletním místem v Nízkém Jeseníku. Doporučuji přijet, co nejdříve z rána, ať máte kde zaparkovat. A také ať se neprodíráte příliš velkým davem lidí. Pak se projdete pěkným lesíkem a přímo u vodopádů si užijete trochu adrenalinu. Občas se musíte snažit, aby vám noha neuklouzla do vody nebo pomůžete hafanovi, ale vše se dá s nimi zvládnout. Vodopády jsou opravdu krásné, určitě stojí za to, se na ně podívat a nenechat se odradit pár žebříky a těžšími úseky na projití. Dále za nimi si užijete krásnou lesní procházku v okolí skal. My jsme se trochu sešli z cesty a vylezli jsme na jednu z nich. Aspoň jsme tam neměli žádné lidi a viděli vše z vrchu. Ale pozor, vše na vlastní nebezpečí, byli jsme opatrní a psy nepouštěli nikam ke kraji, aby nespadli. Při cestě zpět na parkoviště už jsme se museli trochu prodírat mezi lidmi.

Zřícenina hradu Vikštejn

Dalším pěkným místečkem v Nízkém Jeseníku je hradní zřícenina Vikštejn. Jedná se o pozůstatky menší stavby schované v lese na kopečku. Kousek od ní se nachází bezplatné parkoviště a zřícenina je také bez poplatku za vstup. Když vychytáte dobrý den, vydaří se užít si vlastní prozkoumání hradu úplně bez lidí. Díky informativním tabulím umístěných v areálu se dozvíte něco o historii tohoto hradu. Zábavu vám může zpestřit houpačka, která se zde nachází. U nás z ní měli největší radost psi. Malá hradní věžička je otevřená pro veřejnost a můžete se podívat na malý výhled po okolí.

Jak vidíte, i když se jedná o oblast Jeseníků, vzala jsem vás i na jiná místa než jen do hor. Tohle jsou mé dnešní tipy, sama toto pohoří a mnoho z jeho krás ještě nemám prozkoumaných. Ale určitě jednou projdu další pěkné atraktivity z tohoto okolí a třeba vás zas vezmu na nějakou zajímavou procházku. 😊

Tereza Kubinová

Kam dál: 

Se psem od Štramberku po Starý Jičín

V Ostravě se psem

Po medvědích stopách

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...