Východ slunce na Pustevnách

Publikováno: 13.10.2020
Autor: Tereza Kubinová
Zdroj: www.pesweb.cz
Foto: Tereza Kubinová

Pustevny jsou v Beskydech velkým turistickým lákadlem. Vede k nim mnoho značených tras pro turisty, dokonce i lanovka, cesta pro auta a cyklostezka. Nahoře se můžete pokochat kromě úžasných výhledů na okolí také dechberoucí architekturou Jurkovičových chatek. A co tady zažít takový východ slunce?

Výšlapem či jiným vystoupáním na vrchol k Pustevnám zdaleka výlet a zábava nemusí končit. Nejnovější atrakcí kousek od Pusteven je Stezka Valaška. Po zaplacení vstupného se se projdete po mohutné dřevěné konstrukci, která má i houpací most z lan a desek (ale pro nepříznivce nepevného povrchu či kočárky využijete alternativu pevné země pod nohami), vystoupat do výšin korun stromů a porozhlédnout se po okolí ještě z větší perspektivy. Parádní je, že vás tam pustí i s pejskem, pokud ho máte na vodítku. Doporučuji navštívit Valašku hned po otevírače a nejlépe v jiný den, než je víkend či státní svátek.

Pokud nejste milovníkem až takových výšek, můžete se od Pusteven vydat opačným směrem k Radhošti. Po cestě potkáte sochu pohanského boha Radegasta, kde si můžete na chvíli spočnout a občerstvit se, a následně dojdete až ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Pokud jste přišli od Pusteven a jste vázáni autem, tak nemusíte jít zpět až zase úplně k nim, ale zhruba ve čtvrtině cesty mezi Radhošťem a Pustevnami odbočit a sejít po zelené turistické trase. Z Pusteven máte kromě lanovky možnost sjet dolů na koloběžkách. Z Radhoště se dá také sejít dolů, ale do jiného města, než se nachází pod Pustevnami.

Mým hlavním dnešním tipem je východ slunce. Když si trochu přivstanete, můžete se pokochat krásou s minimem lidí. My jsme na Pustevny šli na východ v létě. Vstávali jsme sice brzy, protože sluníčko vycházelo už po 5 hodině ráno, ale když jsme pěšky stoupali nahoru, už jsme ani nepotřebovali baterky, protože už mírně svítalo. Byl krásný klid, příjemné ranní chladno, i když přes den byl pařák. Když jsme došli nahoru, viděli jsme sluníčko dokonce i s pěkným výhledem na Lysou horu. Šli jsme dál od Pusteven směrem k Radhošti. Když jsme došli k soše Radegasta, na chvíli jsme se zastavili, udělali si fotky bez lidí, což je v jinou dobu většinou nemožné. Na cestě dál, chvíli po soše, jsme se zastavili a kochali tou krásou vycházejícího slunce. Skoro žádní lidi, i když se nejednalo o pracovní den, byla sobota. Mohli jsme mít také bez obav psy na volno. Došli jsme až ke kapli, kde jsme si na chvíli sedli a ještě se kochali sluníčkem. Poté se vydali zpět dolů a k autu.

Sice jsme si nemohli koupit žádné občerstvení, protože v tuto brzkou ranní dobu bylo ještě vše zavřené, ale zase jsme si užili čerstvý vzduch, výhledy a procházku téměř bez lidí. Hlavně snídani i s teplou kávou si vždy můžete přibalit s sebou, případně počkat do otevíračky. Navíc díky tomu, že jsme nahoru šli už v ranním šeru, zvládla jsem vše s klidným srdcem dokonce i já, která nemá příliš v lásce procházky lesním prostředním v temné tmě. 😊

Tereza Kubinová

Kam dál: 

Se psem od Štramberku po Starý Jičín

V Ostravě se psem

Po medvědích stopách

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...