Putování po beskydských turistických chatách

Publikováno: 12.11.2020
Autor: Tereza Kubinová
Zdroj: www.pesweb.cz
Foto: Tereza Kubinová

Co takhle poznat beskydské turistické chaty? Vrcholy, na kterých stojí horské chaty, jsou velmi vyhledávané a oblíbené. Rády zde chodí rodiny s dětmi a turisté, kteří se chtějí na vrcholu něčím odměnit a občerstvit. Naberou síly, pokochají se výhledy do života pod vrcholy hor a mohou si odnést i upomínkový předmět. Některé chaty jsou vybaveny také zábavným zařízením pro děti v podobě hřišť, proto je rády navštěvují právě rodiny s dětmi. To ale neznamená, že se zde nemůžou vydat i pejskaři. Mnohé turistické chaty jsou ke psům velmi vstřícné a ochotné. Vstup bývá umožněn, dají vám i misku s vodou. Sice musíte počítat s větším počtem lidí, ale to hned nemusí odrazovat, pokud nevlastníte pejska, kterému je ruch nepříjemný.

Chata Prašivá

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších turistických chat v Beskydech nacházející se ve Vyšších Lhotech. Bývá tady opravdu narváno, protože cesta k chatce není náročná. Přijít k ní můžete po více turistických trasách, takže záleží na vás, kterou si vyberete. Nahoře okolo chaty je kromě restauračních lavic se stoly také velký prostor pro posezení na zemi v trávě při pěkném počasí.

Uvnitř chaty naleznete sochu bájného medvěda, můžete se občerstvit v restauraci, po zaplacení vstupného se porozhlédnout z menší rozhledy a také se třeba i ubytovat. Pro pohyb s pejsky je zde vyhrazená Bezručova jizba, kde se můžete občerstvit. Ubytování s nimi ale možné není. V okolí chaty se nachází dětské hřiště, výhledy a také houpačka na stromě.

Chata Skalka a Severka

Dalším mým tipem na jednu beskydskou chatou je Skalka. Ukrývá se v lese mezi stromy na vrcholku v Mostech u Jablunkova. Nabízí možnost ubytování i občerstvení s restauraci a v jejím okolí si děti vyhrají na připraveném hřišti plném různých prolézaček. Od ní se můžete vydat ještě na další různé okruhy s krásnými výhledy. S pejskem tady nemají problém, akorát v rámci ubytování je za něj příplatek.

Kousíček od Skalky na vrcholu Kostelky se nachází chata Severka. Ta se využívá především v zimě, protože zde najdete ski areál. Dojdete k ní od Severky, ale třeba také z Dolní Lomné. Sice nevím, jestli by vás ubytovali s pejskem, ale jinak jsou tady k nim velmi přívětiví. Procházky v okolí těchto chat bývají příjemné, sice lidi potkáte, ale záleží, v jakou roční dobu a v jakém počasí se sem vydáte. Někdy je tu doslova „liduprázdno“. 

Chata Kamenitý

Tato horská chata v Dolní Lomné umožňuje za příplatek také ubytování s pejskem. My se k ní šli podívat v zimě a psi se mohli krásně vyblbnout na velkém prostranství u chaty, a navíc jsme si užili moc pěkné výhledy na zasněžené Beskydy. 

V Beskydech se nachází mnoho dalších krásných turistických chat, které můžete navštívit. Já vám zmínila ty, u kterých jsem sama osobně byla. Sice jsem nevyužila ubytovací služby, ale v některých aspoň vyzkoušela místní kuchyni.

Další pěkné chaty, o kterých jsem slyšela, ale nenavštívila, jsou např. Slavíč, Kozubová nebo Ostrý.

Tereza Kubinová

Kam dál: 

Se psem od Štramberku po Starý Jičín

V Ostravě se psem

Po medvědích stopách

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...