Můj pes se nenechá trestat, utraťte ho!

Publikováno: 19.3.2020
Autor: Kateřina Hadrabová
Foto: Archiv AniDef - útulek Žim

Mnoho lidí si z nějakého důvodu myslí, že mají právo svému psovi uštědřit jednu výchovnou. Nebo dvě, aby si to zapamatoval. Pes „si samozřejmě nesmí dovolit ani zavrčet“, natož se bránit a ohnat. No, tak přesně o tohle se pokusil Akim. Bránit se před trestem, který nechápal. Teprve 8měsíční Akim si za tu nejpřirozenější věc na světě – sebeobranu – vysloužil rozsudek smrti.

Akim čeká v útulku na svou druhou šanci 

Akim měl štěstí. Ano, pro některé psy je štěstím skončit v útulku, protože ta druhá varianta mohla být ještě horší. Bohužel.

Na začátku byla taková ta běžná situace: někdo se rozhodl mít od své feny / svého psa štěňátka. Vypsali inzerát, ozvala se spousta lidí, kteří měli o štěňátko opravdu velký zájem. Slíbili, že se bude mít výborně, štěňátko si už dávno přáli. Rodiče měli psa, takže zkušenosti taky mají. Jistě že se bude mít dobře!

Bít psa bezhlavě není řešení

Ti, u koho se Akim narodil, zřejmě ani netuší, že už neměl být naživu. Žijí dál v jistotě, že jejich štěňátka rozdali hodným lidem a že se mají dobře. Že oni útulky neplní. Že nikdo nemá právo je soudit, protože dopřáli fence ten pocit být matkou. A sobě dva pěkné měsíce s mrňousky.

Mezitím, Akim ve svých 8 měsících zjišťuje, jak funguje svět. Teprve v útulku dostává to, co mu měli dávno dát ti, kdo za něj jsou zodpovědní. Ti, u koho se narodil. A ti, kdo si jej koupili. Učí se, že určitá slova mají význam, který se vyplatí chápat. „Sedni. Ano, výborně, jsi moc šikovný! Nechceš si sednout? Nevadí, nikdo tě tu bít nebude, jen ti z toho nic nekápne. A příště to zkusíme znovu, co říkáš?“

Akim je ještě štěně. Štěně, které mělo tu smůlu na lidi. A štěstí v neštěstí, že nakonec nebyl uspán, jak si přál jeho majitel, protože si dovolil bránit se trestání. V útulku teď dohání vše a moc se snaží.

V útulcích nekončí špatní, hloupí nebo zlí psi. V útulcích končí psi, kteří měli smůlu na špatné, hloupé či zlé lidi. Nebo na lidi, kteří jsou vcelku v pohodě, jen by prostě neměli mít žádné zvíře. Rozpoznat takové lidi je zodpovědností toho, kdo prodává štěně. Obrovskou, někdy skoro nesplnitelnou zodpovědností.

Akim stále čeká na domov. Stále je to štěně. Stále je plný lásky a důvěry. Prosím, adoptujte psy, dokud v sobě tu lásku a důvěru mají. Adoptujte Akima, nebo aspoň sdílejte jeho příběh. Pokud vaši známí uvažují o pořízení psa, zmiňte před nimi ty spousty skvělých psů, kteří prostě jen měli smůlu a teď čekají na druhou šanci.

Nekupujte, adoptujte.

Akim čeká na domov v AniDef – útulek Žim. Stejně jako desítky dalších psů.

Akim má svou kartu i zde na PesWebu

Kam dál: 

Ron čeká na svou druhou šanci, na milující rodinu.

Rocky je štěstí v psím kožichu. Najde brzy svou novou rodinu?

Betty přišla díky požáru o svého pána i domov. Najde novou báječnou rodinu?

Árnyho uvázali u brány útulku. Najde ještě pohodový domov?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...