6 alergenů v domácnosti, které mohou vyvolávat zvířecí alergii
Věděli jste, že váš domácí mazlíček může být alergický prakticky na cokoliv, od svého vlastního pelíšku až po jiná domácí zvířata? Bohužel obvykle dlouho trvá, než přijdete na to, co u vašeho psa či kočky způsobuje alergickou reakci – zvlášť když jsou na vině alergeny z domácího prostředí.
Roztoči
Alergie na roztoče je častější, než si možná myslíte. Roztoči, plísně a pyly přitom patří mezi tři hlavní vzduchem přenášené alergeny, na které jsou domácí zvířata citlivá. Každé zvíře na roztoče reaguje jinak – a reakce jsou různě závažné – u většiny domácích mazlíčků se alergie na roztoče projeví na kůži. Kůže většinou začne svědit, zarudne a zanítí se. Tento stav v některých případech vede k dermatitidě. U zvířete může vyvolat alergii jeho vlastní pelíšek, pokud jej pravidelně neperete. Častým zdrojem roztočů jsou polštáře, lůžkoviny a koberce a dále hůře přístupná – tedy i méně často uklízená – místa pod pohovkou nebo postelí.
Materiál pelíšku
Některé materiály a tkaniny používané při výrobě zvířecích pelíšků sice mohou způsobit alergickou reakci, ale pravděpodobnější příčinou jsou roztoči. Na trhu jsou k dostání hypoalergenní pelíšky, ale i u nich je důležité často pelíšek prát, abyste se zbavili roztočů a odumřelé kůže. Pokud to nepomůže, zkontrolujte, jestli pelíšek neobsahuje vlnu a prachové nebo jiné peří, protože tyto materiály často stojí za vznikem alergických reakcí. Některá zvířata dokonce mají kontaktní alergii na vlnu obsaženou v kobercích či ložním prádle. Naopak 100% bavlna obyčejně alergické reakce nevyvolává.
Jiná zvířata
Váš stávající domácí mazlíček může trpět alergií na jiné zvíře, které se stalo novým členem domácnosti. Zvířata mohou být alergická na jiná zvířata a stejně jako u lidí se u nich může rozvinout alergie na odumřelé kožní buňky kdykoliv během života. Tento typ alergie sice není příliš běžný, ale stát se to může a stojí to za úvahu, pokud nemůžete najít žádnou jinou příčinu, která by alergii vašeho zvířete vysvětlovala. Zvířata obvykle reagují na více alergenů ve svém prostředí současně, proto než dojdete k závěru, že příčinou je jiné zvíře, poraďte se o postupu určení zdroje alergenu s veterinářem.
Chemické látky dráždící pokožku
Kontaktní dermatitida může mít řadu příčin, přičemž čisticí prostředky v domácnosti zaujímají první příčku. To je dobrý důvod k tomu, abyste používali přírodní čisticí prostředky, u kterých je riziko kontaktní dermatitidy výrazně menší. Kromě abrazivních čisticích prostředků si dávejte pozor také na šampony, prací prostředky, mýdla a laky na vlasy, které rovněž mohou neblaze působit na alergické zvíře. Některé prací prostředky a mýdla způsobují, že v nich vyprané textilie dráždí pokožku, což vyústí v alergickou reakci. Zkuste tedy používat na praní zvířecích pelíšků organické prostředky bez barviv a parfémů. Na kontaktní dermatitidě je problematické to, že je někdy těžké zjistit její příčinu, protože v domácnosti zpravidla používáme velké množství různých produktů. Jednou z nejméně známých, a přitom častých příčin kontaktní dermatitidy je chlór, což se týká zejména psů, kteří rádi pobývají u bazénu nebo v něm plavou. Opakované vystavování pokožky chlorované vodě může vést k alergické reakci.
Pokojové rostliny
Existuje celá řada pokojových a venkovních rostlin, které mohou vyvolat vzduchem šířenou nebo kontaktní alergickou reakci u zvířat. Za zvířecí alergií může stát potenciálně každá kvetoucí rostlina v domácnosti. Příznaky takové alergie se většinou projevují sezónně a patří mezi ně svědění, nadměrná péče zvířete o srst, vyrážky, kýchání a výtok z očí. Ať už pěstujete jakékoliv rostliny, nezapomeňte na to, že zemina v květináči může být nositelem plísní, které rovněž patří mezi zvířecí alergeny. Abyste se vyhnuli plísním v zemině, pokojové rostliny nepřelévejte a umístěte je do dobře osvětlené a větrané místnosti.
Kouř
Domácí mazlíčci – obzvlášť kočky – bývají vysoce citliví na kouř, který dráždí dýchací cesty. Jako alergen může působit kouř libovolného původu, včetně kouře z vaření. Zvířata žijící v domácnostech s kuřáky mají zvýšené riziko vzniku atopické dermatitidy, což je alergická reakce vyvolávající svědění pokožky. U některých zvířat se může v důsledku vdechování dráždivého kouře z cigaret rozvinout astma. Mezi další příznaky alergie na kouř u zvířete patří dušnost, slzení, kýchání nebo dýchací potíže. Pokud máte podezření, že váš domácí mazlíček trpí alergií nebo pokud má potíže s dýcháním, ihned kontaktujte veterináře.
Jak zjistit, co způsobuje alergickou reakci?
Pokud se domníváte, že váš čtyřnohý mazlíček reaguje na nějaký alergen ve vaší domácnosti, zkuste postupovat vylučovací metodou. Vzpomeňte si, jestli jste v poslední době nezačali používat nějaký nový přípravek, třeba prací prostředek, osvěžovač vzduchu nebo čisticí přípravek. Když nic takového není, odstraňte z domácnosti vše, co by mohlo způsobovat alergii či podráždění, a pozorujte, jestli se stav zvířete zlepší. Pokud ano, můžete zkusit eliminované věci postupně vracet zpět na místo.
Minimalizujte výskyt alergenů v domácnosti
To nejlepší, co můžete udělat – vedle odstranění všech přípravků potenciálně vyvolávajících alergickou reakci – je důkladně uklízet, často prát zvířecí pelíšky a používat 100% přírodní čisticí přípravky. S prachem a pyly ve vzduchu pomůže také HEPA filtr. Pokud máte doma zvíře alergika, nezbytností je také časté vysávání výkonným vysavačem a pravidelná dezinfekce všech povrchů. Měňte filtry na odsavačích a ventilátorech jednou měsíčně, vyhýbejte se vlněným přikrývkám a do každé místnosti zkuste umístit čističku vzduchu do zásuvky. Nezapomeňte s veterinářem probrat alergické potíže vašeho zvířete a jejich příčiny. Veterinář vám poskytne podrobnější rady a doporučí vhodnou prevenci a léčbu.