Jak pečovat o psího sportovce (nejen v zimě)

Publikováno: 18.1.2020
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Psí sportovci potřebují zvláštní péči ať už jde o výživu, podporu regenerace, nebo pohybový režim. Jaká základní fakta byste měli znát a řídit se jimi, pokud doma psa sportovce máte?

Sportovat společně se psem je skvělým způsobem, jak trávit společný čas a udržovat vás oba ve formě. I pokud se psím parťákem sportujete jen rekreačně, a ne závodně, vždy byste měli myslet hlavně na pesanovo zdraví, až pak na výsledky.

Začněme výživou. Je jasné, že pes v zátěži potřebuje kvalitní krmivo. Oproti běžným granulím by ale ty jeho měly mít upravený poměr živin. Potřebují totiž více energie a bílkovin. Zaměřte se proto na ty s označením sport, endurance, energy nebo maintenance. Složení těchto řad je sestaveno přímo na míru aktivním psům se zvýšenou zátěží.

Přizpůsobit psímu sportovci musíte i pohybový režim. Před intenzivní námahou ho postupně rozhýbejte. V průběhu aktivity nezapomínejte na pravidelné pauzy a končete lehkým vyběháním nebo vychozením. Nezapomínejte ani na odpočinek mezi jednotlivými cvičeními ať už v podobě klidné procházky, nebo nerušeného spánku.

Tréninky by také měly být pravidelné, nárazovou zátěží (třeba jen víkendovou) by pejskovo tělo trpělo, objevit by se mohla například svalová horečka. Na druhou stranu byste ho ale neměli ani přepínat, pesan by neměl dělat jeden druh pohybu příliš dlouho. O tom jsem se více rozepsala v článku Kdy už je nadměrný pohyb pro psa škodlivý.

Jestli tedy zrovna nemáte čas na plnohodnotný trénink, psa udržujte v kondici společným během, doprovázet vás může i při vyjížďce na kole, nebo se věnujte balančnímu cvičení či plavání se psy.

Je jasné, že v zátěži dostávají zabrat nejn psí klouby, ale i kosti, vazy a šlachy. Myslet tedy musíme i na ně a dopřát jim extra výživu v podobě vyvážených nutričních doplňků. Vitamíny, minerály a aminokyseliny v nich obsažené pomáhají zpomalit degeneraci chrupavek, zpevňují vazy a šlachy. Zlepšují také pohyblivost a snižují bolestivost kloubů.

Krom nutričních doplňků psí tělo velmi uvítá i lososový olej nebo pivovarské kvasnice. Lososový olej nejen přispívá ke zdravému kloubnímu a pohybovému aparátu, ale podporuje i zdravé srdce, krevní oběh a působí protizánětlivě. Pivovarské kvasnice podporují látkovou výměnu, mají blahodárný vliv na trávení, zlepšují odolnost proti stresu a nemocem a představují i zdroj energie při zátěži.

Pohybovému aparátu můžeme pomoci také regenerací. Výborným způsobem mohou být masáže. V případě problému třeba Dornova metoda nebo fyzioterapie.

Jak se se svým psím parťákem udržujete ve formě v tomto zimním období?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Patří brambory do psího jídelníčku?

Jak správně skladovat granule

Pravidla psí koupačky

Průvodce krmivem pro miniaturní psí plemena: 5 tipů, jak vybrat to správné

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...