Jak správně skladovat granule

Publikováno: 4.8.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu/Brit
Foto: Archiv PesWeb, Brit

Většina z nás využívá výhodných velkých balení granulí. Jak je ale doma delší dobu uchovávat, aniž by klesla jejich kvalita? Proč pak kupovat drahé kvalitní granule, kdybychom je skladováním znehodnotili?

Granule sice nejsou tak náchylné jako mokrá strava v podobě konzerv a kapsiček, i tak ale jejich kvalitě může uškodit spousta faktorů. Proto je důležité je doma uchovávat správně. Zvláště pak ty větší balení, co jsou sice cenově výhodné, zato je ale máme otevřené po delší čas.

O správné skladování jsem se začala zajímat ve chvíli, kdy mi kočka přestala žrát granule a já nemohla přijít na to proč. Říkala jsem si, že se jich asi přejedla a budu muset koupit jinou příchuť. Když jsem to konzultovala s kamarádkou, velkou kočičí znalkyní, čichla si ke granulkám a měla hned jasno - jsou žluklé.

Aby tedy krmivo zůstalo kvalitní, vaši mazlíčci ho jedli a nezpůsobilo jim žádné zdravotní potíže, je třeba dodržovat několik zásad:

Granule skladujte vždy v uzavřených boxech / pytlích

Většina výrobců dělá minimálně ty vysokoobjemové pytle s uzavíratelným otvorem. To je super, nemusíte nic řešit, jen je třeba dávat pozor, aby byl zip vždy dobře zavřený po celé své délce a nedoplatili jste na nepečlivost tak jako já. Vzduchotěsné uzavření totiž zabrání oxidaci granulí a prodlužuje tak jejich životnost. Pokud se vám z pytle dávky špatně nandavají nebo je jen doma chcete skladovat o něco estetičtěji, lze je přesypat do boxu, barelu nebo kontejneru. Dostala jsem doporučení do barelu vložit granule i s originálním pytlem. Nejlépe se tak vyhnete kontaminaci krmiva.

Nepřehánějte to se zásobami

Po mých zkušenostech už kočce nekupuji 7 kg balení (jelikož dostává několikrát denně dávku mokrého krmiva, nemá takovou spotřebu), zatímco pes stihne 15 kg pytel granulí v pohodě spořádat dřív, než se prostředím znehodnotí. Otevřené balení se doporučuje spotřebovat do 3 měsíců, tak to při nákupu zohledněte sleva nesleva. Také nezapomeňte kontrolovat dobu spotřeby.

Vybírejte dobře místo pro skladování

Vlhko a teplo granule nemusí, proto se zamyslete, kde je budete skladovat. Třeba takový balkón nebo vlhký sklep nejsou vůbec vhodné. Vyberte tedy místo, kde je největší sucho a chlad. Ideální bývá spíž, pokud ji máte.

Nenechte psa ochutnávat z barelu

Nenechávejte psa nebo kočku jíst granule z barelu nebo pytle. Ani ochutnat jednu granulku. Jejich sliny kontaminují celou zásobu a otevřou tak brány bakteriím.

Nezapomínejte ani na misky

Ty byste měli umýt po každém jídle, aby zbytky potravy a slin nekontaminovaly další várku.

Jak doma skladujete granule vy? Máte nějaké rady nebo vychytávky?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Rozdíly mezi psím a kočičím krmivem

Základní přehled granulových krmiv pro pejskaře začátečníky

Odlehčete ve stravě svému pejskovi, jeho játra vás pochválí

Pamlsky z bůvolí kůže - pochoutka, nebo zabiják?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...