Odlehčete ve stravě svému pejskovi, jeho játra vás pochválí

Publikováno: 19.4.2019
Autor: Neštěkej a jez!
Foto: Archiv Neštěkej a jez!

Pro odlehčení játrům vašeho pejska volte vařenou stravu. Ta je také vhodná při potížích s ledvinami či slinivkou, trávením a intoleranci některých složek potravy. I v případě, že se váš čtyřnohý miláček nepotýká s žádným trápením, je dobré mu čas od času připravit baštu, která játrům odlehčí.

Vhodné potraviny: netučná masa, rýže, brambory, zralé ovoce, ze zeleniny třeba mrkev, celer či chřest. Stejně jako lidem, i pejskům pomáhá ostropestřec.

Pro pejsky se skutečným onemocněním jater je nutné doplnit, že by se mělo dávat přednost bílému masu a mléčným produktům, jako je tvaroh a jogurt. Důsledně se vyhněte vepřovému, kachnímu, jehněčímu a lososímu masu, nejen kvůli obsahu tuku, ale také kvůli vyššímu obsahu mědi. Stejně tak jsou nevhodné veškeré vnitřnosti.

Batátové žvýkačky

Psi milují pochoutky, které je zabaví na dlouhou dobu. Batáty je nadchnou sladkou chutí. Díky vysokému podílu vlákniny z nich získávají energii postupně. Jsou také významným zdrojem draslíku, sodíku a hořčíku, který podporuje stavbu kostí a správné svalové napětí. A ano, můžete je chroupat večer u televize.

Zhruba 15 kousků
Příprava: 3 ¼ hodiny

  • 4 snítky tymiánu
  • 2 batáty
  • 2 lžíce olivového oleje

1. Troubu předehřejte na 90 °C, plech vyložte pečicím papírem. Tymián odrhněte a nasekejte nadrobno.
2. Batáty omyjte a podélně nakrájejte na plátky silné zhruba 1 cm. Potřete je zlehka z jedné strany olivovým olejem a posypte tymiánem. Vyskládejte je na připravený plech potřenou stranou nahoru.
3. Pečte tři hodiny, zhruba každou hodinu obraťte. Pokud se batáty příliš rychle vysušují, snižte teplotu na 50 °C a pečte je déle, až budou gumové (jako křížaly). Vyjměte a nechte zchladnout.

Frittata s chřestem a hráškovými výhonky vhodná pro rychlou večeři

  • 200 g brambor
  • 2 stonky zeleného chřestu
  • 1 lžička rostlinného oleje
  • 2 vejce
  • 1 lžíce hráškových výhonků

Brambory oloupejte, nakrájejte na kostky a uvařte ve vroucí vodě doměkka. Slijte, nechte mírně zchladnout a nakrájejte na plátky. Zelený chřest nakrájejte nadrobno. Mezitím v pánvi rozehřejte olej a vlijte rozšlehaná vejce. Poklaďte je bramborami a chřestem a opékejte zhruba dvě minuty. Obraťte a opékejte ještě 2-3 minuty dozlatova. Nechce zchladnout na příjemnou teplotu k podávání a posypte výhonky hrášku.

Psí poznámka: Víte, že psi mohou jít vařené brambory? Studené jim ale dobře neudělají, proto vždy frittatu připravujte z čerstvě vařených brambor. Vybírejte jen zdravé kousky, na plísně a klíčky jsou psi velmi citliví.

Jsme i online:
www.kucharkapropsy.cz
www.facebook.com/kucharkapropsy/
www.instagram.com/nestekej_a_jez/ (@nestekej_a_jez)

Kam dál: 

Sušenky proti cestovním nevolnostem

Bártovy tuňákové koule

Krůtí sušenky pro mlsné jazýčky

Když láska dělá zázraky aneb jak Igor ke svému štěstí přišel

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...