Základní přehled granulových krmiv pro pejskaře začátečníky

Publikováno: 21.4.2019
Autor: Brit
Foto: Archiv Brit, archiv PesWeb

Jídlo, stejně jako pro člověka, je i pro psy jednou z nejzákladnějších potřeb. Jak zajistit, aby se pejskovi dostalo všech potřebných živin? A pokud se rozhodnu pro granule, jaká krmiva jsou na výběr? A podle čeho mezi nimi vybírat?

Druhy krmiv

Výběr vhodné stravy pro našeho čtyřnohého mazlíčka vždy závisí na tom, jaké plemeno, jakého věku a zdravotní kondice doma máme. Samozřejmě také záleží na našich časových a finančních možnostech. Ruku na srdce, mnoho z nás sáhne spíše po granulích, než aby doma vyvářelo. Udělejme si proto jednoduchý základní přehled, podle čeho granule vybírat. (O masových konzervách a jejich výhodách se psalo již v článku “Masové konzervy pro psy nejen jako ideální doplněk stravy”).

Vždy musíme rozlišit, zda vybíráme granule pro štěně, pejska v produktivním věku, nebo pro pejska seniora. Tam jsou velké rozdíly v obsahu bílkovin, fosforu, vápníku a tuku. Pro starší pejsky pak naopak vybereme ty s lepší stravitelností.

Pokud máme doma alergika, je nezbytné vybírat hypoalergenní krmivo. Najdeme v nich menší obsah alergenů a neobsahují suroviny, jako je pšenice, vejce, kvasnice, mléčné výrobky nebo třeba hovězí maso. Dalším typem jsou krmiva se vyšším obsahem energií, které pořídíme pejskům se zvýšeným energetickým výdajem. Například se jedná o fenky, které čekají štěňata a další.

Na co se dívat ve složení

Při výběru granulí bychom se v první řadě měli zaměřit na podíl masa. Pokud v sušině podíl masa není ani 10 %, nejedná se o kvalitní směs a měli bychom sáhnout po jiné. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit například granule Brit-Fresh, které obsahují maso sušené a navíc až 40 % čerstvého. Navíc patří mezi tzv. holistická krmiva. Holistická krmiva zajišťují, že všechny složky, které v nich najdete, mají svůj význam a nejedná se pouze o tzv. prázdné kalorie. Takže další bod k dobru.

Tyto granule také nabízejí výběr z mnoha chutí a vždy se zaměřují na něco - pro zdravý růst štěňat, na klouby nebo pejsky při vyšší zátěži.

Co se týká bílkovin, tak víme, že pro naše chlupáče jsou důležitým komponentem. Optimální množství přispívá ke správné funkci vnitřních orgánů psů, takže při výběru je fajn dbát i na tuto složku. Stejně jako na obiloviny. Ty jsou pro ně hůře stravitelné a proto granule, kde nás etiketa upozorňuje, že disponují vysokým podílem obilovin, je lepší nekupovat.

A čím krmíte své chlupáče vy?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Malé velké lásky - jak je správně krmit?

3 důvody, proč by váš chlupáč měl jíst monoproteinové krmivo

Prevence výživou aneb Jaké krmivo vybrat štěňatům miniaturních psích plemen

Průvodce krmivem pro miniaturní psí plemena: 5 tipů, jak vybrat to správné

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...