Slepý pes i kočka: jak pomoci nevidomému mazlíčkovi
Váš mazlíček může oslepnout postupně i náhle z mnoha důvodů, mezi ty nejčastější patří diabetes, onemocnění sítnice, oční trauma či glaukom, na vině může být take genetika. Problému si nemusíte ze začátku vůbec všimnout, máte-li však podezření, určitě jděte ke svému veterináři.
Situace není tak špatná, jak se zdá
Samozřejmě, že mít doma slepého pejska nebo kočičku není nic veselého, divili byste se ale, jak jsou zvířata schopna se slepotě přizpůsobit. Navíc existují způsoby, jak nemocnému mazlíčkovi vyjít vstříc a udržet ho v klidu a pocitu bezpečí, jak tedy na to?
Dejte mu čas
Zvíře, které slepne postupně, se bez zraku učí fungovat pozvolna. Pokud zvířátko oslepne náhle prakticky ze dne na den, bude potřebovat více času zvyknout si na okolí, zvuky a vzruchy kolem sebe. Buďte proto trpěliví a dejte mu prostor a dostatek času, aby se na novou situaci adaptovalo.
Je potřeba prozkoumat terén
Nevidomý mazlíček si bude muset vytvořit novou vnitřní "mapu" svého okolí. Slepé kočce můžete pomoci například tak, že ji budete dávat na písek, který pro ni bude orientačním i výchozím bodem, takže se bude snáz orientovat na dalších stanovištích. Kočičku můžete dát také do menšího pokoje, kde je pro ni jednodušší se zorientovat, postupně pak bude prozkoumávat další teritoria. Slepému pejskovi můžete dělat cestičku z pamlsků, dokud si sám nebude jistý.
Nábytek nechejte na svém místě
Když si váš slepý mazlíček už zorientoval, nepřemísťujte pokud možno nábytek ani jiné věci, které zvířeti slouží k orientaci v prostoru.
Pozor na ostré předměty i toaletní mísu
Zkontrolujte vše uvnitř i vně interiéru a odstraňte cokoliv, o co by se mohlo zvíře poranit nebo mu mohlo být jakkoliv nebezpečné. Pamatujte také na schody, otevřené toaletní mísy, rohy nábytku, zavírejte dveře od koupelny a toalety, máte-li venkovní bazén, bude lepší dávat na mazlíčka venku neustále pozor.
Pískací hračky jsou v kurzu
Pískací a zvukové hračky budou pro nevidomého mazlíčka atraktivnější než ty, při kterých se musí spoléhat na svůj zrak.
Procházky na vodítku
Na procházkách bude lepší mít pejska na vodítku, eliminujete tak riziko, že se pes zaběhne a něco se mu stane. Můžete si zavěsit na botu třeba rolničku, která psovi vždy bezpečně připomene, že jste na blízku. Kolem krku mu můžete take dát cedulku, která ostatním pejskařům řekne o pejskově indispozici.
Nezapomínejte na veterináře
Dokonce i v případě, že je slepota nevratná, pravidelné veterinární prohlídky jsou stále důležité kvůli sledování jakýchkoli změn.