Pyometra: hnisavý zánět dělohy u fen. Poznejte ji včas

Publikováno: 10.10.2024
Autor: MVDr. Zuzana Bernatíková
Foto: Archiv RADAVETERINÁŘE.CZ, archiv PesWeb

Pyometra je velmi závažné onemocnění dělohy především u fen starších 7 let a těch, které nikdy nerodily, neznamená to však, že by kvůli tomu měly mít štěňata.

Složité hormonální procesy

Vznik onemocnění, které postihuje zpravidla starší feny a ty, které nikdy nerodily, způsobuje více faktorů. K nejdůležitějším patří:

  1. Nadměrná hormonální stimulace
  2. Bakteriální infekce

Předpokládá se, že vysoká hladina estrogenu nebo jeho dlouhá produkce může vyvolat neadekvátní zmnožení a zvětšení děložních žlázek vnitřní výstelky dělohy. Poté se do hry dostává progesteron, který způsobuje nadměrnou produkci děložního sekretu. Jelikož velké množství vzniklého hlenu děloha není schopna dostatečně rychle vstřebat, dochází k zadržení sekretu, který poměrně rychle podléhá rozkladu a infekci.

Kdy vzniká pyometra

Zánět dělohy je častou komplikací po aplikaci léků k přerušení gravidity. Dříve se onemocnění více vyskytovalo i u zvířat, kterým byly opakovaně podávány preparáty na oddálení říje. V současnosti jsou majitelé informovanější, zvířata nechávají častěji preventivně kastrovat, a tak se i snížil počet případů, kdy veterináři podávají hormonální prostředky určené k přerušení březosti.

Jak pyometru poznáte

Ke stanovení diagnózy většinou veterináři stačí jen anamnéza a výsledek základního klinického a gynekologického vyšetření.

Chovatel zpravidla udává, že se jedná o starší, často dosud nerodící fenu, u níž před 2–8 týdny proběhla říje, která trvala déle, než bývá obvyklé. Častý a velmi cenný je údaj o výtoku z pohlavního ústrojí (otevřená forma pyometry), který je různého charakteru – často má hnědou barvu a je vodnaté až smetanovité konzistence. V řadě případů však zůstává děložní krček uzavřen a výtok se neobjevuje (uzavřená forma pyometry).

V počáteční fázi onemocnění můžete pozorovat žíznivost, častější pití a močení, nechutenství a velmi často i zvracení. Později se u feny dostavuje únava, spavost, apatie, hubnutí, průjem, slabost pánevních končetin. V konečné fázi je zvíře dehydratované, neschopné pohybu a vlivem sepse (otravy krve) dochází k úhynu. Délka projevu potíží je individální, pokud tedy pozorujete, že se zvíře chová několik dnů podezřele, navštivte veterináře.

Základní způsob vyšetření lékařem spočívá v zevní palpaci dělohy, sonografickým nebo RTG vyšetřením, vyšetřením krve a vyšetřením výtěru z pochvy.

Léčba pyometry: chirurgický nebo konzervativní přístup

Při chirurgickém řešení se odstraní vaječníky a děloha. Tento způsob se používá u starších fen a u uzavřené formy pyometry (bez výtoku z pohlavního ústrojí). Je to bezpečnější přístup a majitel nemusí mít strach z recidiv při dalším pohlavním cyklu.

Konzervativní terapie se provádí především u mladých chovných fen. Podmínkou je však otevřená forma pyometry (výtok z pohlavního ústrojí), protože vlivem léků, které se aplikují, dochází k vypuzení patologického obsahu z dělohy. Ovšem velmi často mají léčiva vedlejší účinky jako je zvracení, slinění či průjem. Přestože konzervativní terapie má až 70% úspěšnost, onemocnění se může kdykoliv s dalším háráním opakovat.

Oběma přístupům vždy předchází stabilizace pacienta infusní terapií a aplikací širokospektrálních antibiotik.

Jak předejít vzniku pyometry

Ideální prevencí je kastrace, pokud tedy nemáte vašeho mazlíčka určeného vyloženě na chov a neplánujete štěňata. Kastrací předejdete nejen hnisavému zánětu dělohy, ale i falešné březosti a výrazně tím snížíte riziko výskytu nádorů mléčné žlázy.

Další články najdete na:  www.radaveterinare.cz.

Kam dál: 

Na přelomu léta a podzimu můžete v zahradách narazit na Sametku podzimní

Poklad z moře pro zdraví kloubů a celkovou vitalitu vašeho psa

Jak moc je moc pohybu pro psa?

Jak správně pečovat o psí drápy?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...