Pes dokáže snížit krevní tlak i odhalit těhotenství. Co ještě jste o nich nevěděli?

Publikováno: 3.2.2020
Autor: Barbara Vávrová
Foto: Archiv Prima mazlíček

Jste si jistí, že vážně víte, kolik je vašemu psovi v lidských letech? A že pokud máte alergii na psa, není to tak úplně na jeho chlupy?

Pes je nejlepší přítel člověka

Věk

Když přemýšlíme nad věkem našeho psího parťáka, klasickým převodníkem je šťastná sedmička. Ale ono tomu tak úplně není. Psi na počátku svého života stárnou rychleji než lidé. Hlavně menší plemena dospívají dříve. Naopak věkem se jejich stárnutí zpomaluje. Důležité je to, jak velkého miláčka doma máte. Spočítat věk vašeho psa, si tak můžete pomocí převodníku.

Jak je vidět, lidé se snaží přijít na stáří psů už dlouhá staletí. Dokazuje to nápis na Westminsterském opatství, který spadá do roku 1268 a píše se, že jeden lidský rok odpovídá devíti psím.

Jak spočítat věk psa

Čich

Psí čich je zázračný. Díky němu psi dokáží odhalit například malárii, rakovinu plic a prostaty anebo těhotenství. U diabetiku poznají změnu glukózy v krvi a zvládnou i předvídat epileptický záchvat. Jediný problém je, že se musí vycvičit k určitému znamení, abychom to my lidé pochopili. Více informací o čichu psů naleznete v tomto článku.

Zdraví

Není žádnou novinkou, že se psi stejně jako koně, kočky a mnoho dalších zvířat využívají pro terapie. Takzvaná canisterapie je velkým pomocníkem v dětských domovech, nemocnicích i senior centrech. Je to zkrátka stvoření, které lidem pomáhá cítit se bezpečně a uvolňuje bariéry. Každý víme, že je snadnější dát se do řeči s člověkem venčícím psa.

Kromě psychických pozitiv má pes vliv i na náš zdravotní stav. Je vědecky dokázáno, že děti, které vyrůstají v psí společnosti trpí daleko méně alergiemi, astmatem a obecně jsou méně nemocné. Více v článku.

Interakce mezi člověkem a psem pak vyvolává biochemické změny. Zvyšuje koncentraci fenyletylaminu (zlepšuje pozornost). endorfinů (hormon štěstí), dopaminu (zlepšení kognitivních funkcí). Hlazením psa se navíc snižuje krevní tlak, stejně tak jako srdeční a dechová frekvence. Stabilizuje krevní oběh a pulz.

U alergie nejsou problém chlupy, ale sliny 

Alergie

Alergie na psí chlupy. Častá výmluva mnoha rodin pro to, dát psa pryč. To je však téma na jiný článek. Zajímavé je, že alerige není na psí chlupy, ale sliny. Jedná se totiž o reakci na určité bílkoviny, které jsou obsaženy v psích slinách a kůži. Problém tedy přichází, když se psovi odlupuje kůže, nebo se olizuje. Takže vám nepomůže ani „naháč". Vědci navíc potvrdili, že „hypoalergenní" psi jednoduše neexistují. Je možné, že s menším plemenem alergie není taková, protože menší plemena mají menší povrch kůže a při línání ztrácí méně srsti.

Více článků najdete zde

Kam dál: 

Proč může být smrt zvířete horší než ztráta člena rodiny?

Buďte vidět!

Psí venčení pro lidskou pohodu

Životní a zdravotní pojištění domácích mazlíčků: vyhozené peníze, nebo nezbytnost?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...