Buďte vidět!

Publikováno: 28.10.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv Brit

Dny se krátí, i když se vám nyní daří vyjít se psem ven ještě za světla, venčení po tmě už se brzy stejně nevyhnete. Proto je dobré se připravit a psa dostatečně "označit". Budete tak mít stále přehled, kde se nachází a pro ostatní, hlavně řidiče, cyklisty nebo i ostatní pejskaře, bude dobře viditelný.

Ať žijete na vesnici, nebo ve městě, reflexní či svítící doplňky se vám na podzim a zimu budou hodit. Díky nim neztratíte pesana z dohledu, a především mu zajistíte větší bezpečnost při venčení. Nezapomeňte, že nebezpečí nehrozí jen ze stran řidičů, nepříjemnou srážku může mít pes i s cyklistou. Pojďme se podívat, jaké možnosti máme:

Základem je reflexní obojek. Chlupáč ho na sobě může mít neustále a pořizovací cena se nijak neliší od klasických obojků. Je jedno, jestli je jen prošitý reflexní nití nebo má na sobě našitý či nažehlený reflexní pásek. Nevadí ani pokud je celý vyrobený z reflexního materiálu. Jde o základní bezpečnostní prvek, který by neměl chybět v žádné psí výbavě. Co si ale budeme povídat, pesana ve tmě nezviditelní dost, zvlášť na krku dlouhosrstého psa. Pak je možná lepší zvolit svítící led obojek. S ním svého psa ve tmě uvidíte až na vzdálenost 500 metrů. Co se týče bezpečnosti, jsou účinnější, musíte je ale dobíjet a nejsou většinou vodotěsné.

Větší plochu než obojky, a tedy i lepší viditelnost, mají reflexní postroje. Prvky odrážející světlo už dnes obsahuje většina z nich, a nejste tak nijak omezeni ve výběru. Nemusíte proto volit mezi viditelností a funkčností. Na trhu najdete i postroje se svítícími pásy. Praktické je, že jdou většinou vyndat. Používat je tak můžete bez omezení, třeba i v létě při koupačce.

Skvělým pomocníkem k zviditelnění pesana je reflexní vesta. Krom šera nebo tmy se vám bude hodit i při procházkách v lese v době honintby, při sportu, ale i běžné denní procházce. Reflexní plochu má velkou a pes je díky ní viditelný opravdu ze všech stran. Navíc kromě klasických vest, jsou dnes k dostání i funkční reflexní vesty, které nepromoknou ani neprofouknou.

V zimě často svého chlupáče oblékáme. Obojek nebo postroj tak nejsou vidět a reflexní vesta už nestačí. Pak je čas sáhnout po reflexním oblečku. Opět platí, že dnes nějaký ten reflexní prvek má na sobě už téměř každý funkční obleček.

Pro váš společný pohyb se skvěle hodí reflexní nebo svítící vodítka. Sáhnout můžete i po dalších doplňcích. Kromě přívěsků mezi ně patří i led návleky na obojek.

Abyste ani v zimě neochudili psa o oblíbené aportování, pořiďte si svítící hračku, která pro vás bude skvělým pomocníkem. Některé svítí stále, jiné se aktivují po dopadu. Ušetří vám to spoustu ztracených tenisáků i času s jejich hledáním.

Mezi snad nejméně častý způsob, jak psa zviditelnit, je použití reflexního spreje. Ano, pesana můžete dokonce nastříkat reflexní barvou. Ta je určená přímo k použití na srst. Nemusíte se tedy bát, že byste psovi nějak uškodili. Samozřejmostí je, že je sprej omyvatelný. Z hafana tak nebudete mít odrazku napořád. Nastříkat ho navíc můžete i na obleček. Nejen psí ale i na váš.

Jakou svítící výbavu máte pro své psí parťáky přichystanou vy? Nezapomněli jste i na sebe? I vy musíte být přeci vidět.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz