Psí venčení pro lidskou pohodu

Publikováno: 9.10.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

V Anglii se dotazovali psích páníčků na to, jak nahlížejí na venčení a jestli má pro ně tento čas strávený se psem venku i nějaké další benefity. Výsledky ukázaly, že 8 z 10 lidí občas vezmou svého psa ven jen proto, aby si užili chvíli klidu a pohody. 73 % dotázaných dokonce považuje venkovní aktivity se psem za důležitý nástroj ke snižování stresu.

Drtivá většina dotázaných se shoduje na tom, že jim venčení poskytuje cenný čas k přemýšlení. Skoro polovina páníčků pak bere tento “čas pro sebe” jako nejlepší aspekt procházky se psem. Každý pátý dokonce při venčení dospěl k důležitému životnímu rozhodnutí - přestěhovat se, změnit zaměstnání, ukončit vztah nebo založit rodinu.

Venčení psa je jednou z našich nejdůležitějších povinností v péči o chlupáče a ačkoli je tato činnost určená hlavně psům, ukazuje se, že přináší spoustu pozitiv i nám lidem. A netýká se to jen naší zdravotní kondice.

Chvilkové odpoutání se od každodenních starostí a trávení času s nejlepším přítelem člověka nám dokáže krásně vyčistit hlavu. Díky tomu si trochu užijeme, tolik potřebného, času jen pro sebe. Spousta z nás využívá procházky také k důležitým rozhodnutím nebo odpočinku. Jako bonus nám dlouhé společné výpravy ještě utuží vzájemný vztah s psím parťákem.

Při průzkumu byli také účastníci požádáni, aby se svým psem vyrazili během jednoho týdne na 8 půlhodinových procházek a následně, aby se podělili o dojmy. Dvěma třetinám se prý zlepšila nálada a duševní zdraví. Téměř všichni pak uvedli, že na procházky chodili rádi. Více než čtvrtina zúčastněných byla zklamána, pokud si na plánovanou procházku nenašla čas.

Je jasné, že každý z nás má k procházkám jiný důvod. Může jít o trávení více času s rodinou, nebo sám se sebou. Někdo si na vycházce užívá klid, jiní vyráží s hafanem ven, aby si zlepšili kondici. Ukazuje se tak, že jen pro málokoho je venčení prostá povinnost. Jisté je, že společné procházky mají i na nás velmi pozitivní vliv.

Co vy, užíváte si venčení a chodíte na dlouhé procházky, jak jen to jde? Nebo se psem chodíte ve stylu vyčůrat a domů?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz