Životní a zdravotní pojištění domácích mazlíčků: vyhozené peníze, nebo nezbytnost?

Publikováno: 2.9.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Ačkoli se o své mazlíčky staráme s láskou a nejlépe jak umíme, mohou nastat situace, kdy jsou na léčbu psa nebo kočky potřeba i desetitisíce korun. A pojištění - stejně jako u lidí - může být v takovém případě řešení.

Je děsivé si představit situaci, kdy člověk vedle vážného zdravotního stavu svého čtyřnohého parťáka, musí do toho ještě obtížně shánět finance na jeho léčbu. V takových případech může být východiskem právě pojištění. Pojďme se tedy podívat, jaké druhy u nás máme na výběr a komu se vyplatí.

Nikdy nevíte, co se může stát. Váš mazlík může například těžce onemocnět, nebo přijít k vážnému úrazu. Pojištění se teoreticky vyplatí každému, kdo, stejně jako já, považuje svá zvířata za právoplatné členy rodiny.

Jde v zásadě o takové životní a zdravotní pojištění, jehož smyslem je úhrada nezbytných a neodkladně vynaložených nákladů spojených s veterinární léčbou či smrtí zvířete. Základem je pojištění veterinární péče. V případě nemoci nebo úrazu mazlíčka zahrnuje většinou jeho převoz nebo hospitalizaci. Nevztahuje se ale na chronická onemocnění, a vždy se také setkáte se spoluúčastí a uplatněním čekací doby (doba po sjednání pojistky, kdy nemáte právo na čerpání).

Další kapitolou je pojištění proti uhynutí nebo utracení. V tom případě dostanete smluvený finanční obnos po odchodu pojištěného mazlíka. Ránu v srdci to sice nezacelí, ani nezmírní váš smutek, může vám to ale usnadnit pořízení nového čtyřnohého člena rodiny. V podstatě jde o zvířecí formu našeho životního pojištění.

Existuje i pojištění odpovědnosti. Tento druh pojistky se hodí například v případě, kdy váš pes někoho pokouše nebo poškodí cizí majetek. Samozřejmostí by to proto mělo být pro všechny, kdo se svými mazlíky žijí v podnájmu. Mělo by to být zvykem, ale při uzavírání pojistky si raději ověřte, jestli se pojistka vztahuje i na zranění cizího zvířete, pokud o tuto službu máte zájem. Tento typ bývá součástí výše zmíněného pojištění.

Kromě hospodářských zvířat a koní jsou zatím jediná pojistitelná zvířata kočky a psi. Musejí být navíc označena mikročipem, nebo tetováním. V době sjednání pojistky musí být v dobré zdravotní kondici a chována v dobrých podmínkách. Většinou je pojištění věkově omezeno - pojistitelné bývá zvíře od půl roku do osmi let.

Podmínkou je také očkování proti vybraným nemocem (jejich výčet se liší od konkrétní pojišťovny, zpravidla to ale bývá seznam běžných očkování). Kromě veterinářem vyplněného dotazníku o aktuálním zdravotním stavu zvířete, který obdržíte od pojišťovny, budete potřebovat i očkovací průkaz a v některých případech i průkaz původu.

Jako u každého pojištění i u tohoto druhu jsou stanoveny situace, ve kterých vám pojistka nebude vyplacena. Mezi ty nejčastější patří léčení v důsledku chronických, dědičných, vrozených a vývojových onemocnění, porušení zákona na ochranu zvířat, preventivních a kosmetických zákroků nebo účasti na závodech či sportovních akcích, nevyjímaje přípravu na ně. V případě pojištění se peněz většinou nedočkáte, pokud škoda vznikne členu rodiny, nebo osobě žijící ve společné domácnosti.

Máte své mazlíky pojištěné? A jak jste postupovali při výběru pojištění? A jaké typy se vám nejvíce osvědčily?

 

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Lze se na odchod milovaného zvířete připravit?

Mazlení se psy jako lidská droga

Jak může pejskař přispět k ochraně přírody?

Mazlíčci pomáhají při psychických obtížích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...