Mazlení se psy jako lidská droga

Publikováno: 25.3.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Také jen těžce odoláváte nutkání pomazlit se se psem, ať už s tím svým, nebo s úplně cizím? Není se čemu divit, nová studie ukazuje, že takovýto kontakt se psem na lidský mozek funguje jako droga.

Nová studie odhalila, že mazlení s těmito chlupáči má na náš mozek podobný účinek jako droga. Oproti drogám, jak je známe, má však na nás mazlení se psem jen samé příznivé účinky. Nejenže uvolňuje hormony štěstí a pohody serotonin, dopamin a oxytocin, díky tomu i snižuje krevní tlak a míru stresu.

Kontakt se psy nám tedy zlepšuje náladu. Ptáte se, jak to vlastně funguje?

Lidský mozek pracuje jedním z našich smyslů – hmatem – tak, že povrchy, kterých se dotýkáme (nebo se dotýkají nás), rozděluje na příjemné, neutrální a nepříjemné. V části mozku zvané přední cingulární kůra, která zodpovídá i za naše emoce, pak dochází k různé interpretaci těchto vjemů podle jejich příjemnosti. Hlazení a mazlení se psem tak uvolňuje serotonin a dopamin, které zlepšují naši náladu a snižují míru stresu.

Lidé jsou stvoření společenská a potřebují pravidelný dotek, který mezi sebou často zanedbáváme nebo k němu nemáme dostatek příležitostí. V tom nám mohou naši psí parťáci pomoci. Ti se o svůj díl vzájemného kontaktu vždy spolehlivě přihlásí a navíc, kdo by odolal tomu jejich kožíšku, že?

Mimo uvolňování hormonů štěstí nám ke kvalitnějšímu životu psi pomáhají i jinak. Díky nim udržujeme zdravější životosprávu – máme dostatek pohybu, trávíme více času venku na čerstvém vzduchu a nabíráme ze sluníčka vitamin D. Spaní v posteli se psem nám také může přinést klidnější spánek, a navíc je to výborný a přirozený prostředek k utužování vzájemných vztahů.

Patříte mezi ty, co si málokdy nechají ujít příležitost pomazlit si psa? Taky si užíváte ty večery na gauči, kdy vám psí hlava leží na klíně? Pozorujete na sobě nějaký rozdíl v období před pořízením psa a poté? Jste teď šťastnější a spokojenější? 

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Jak může pejskař přispět k ochraně přírody?

Mazlíčci pomáhají při psychických obtížích

Desatero předsevzetí pro domácí mazlíčky

Konejšivé signály

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...