Sonografické vyšetření (USG)
Co je ultrazvuk?
Ultrazvukové vyšetření (ultrasonografie) je neinvazivní zobrazovací technika, pomocí které můžeme zobrazit struktury uvnitř těla.
Jaké má sonografie omezení?
Ultrazvukové vlny neprochází přes vzduch, proto tahle technika není vhodné např. k vyšetření plic.
Existují různé formy ultrazvuku?
Ve veterinární medicíně se nejčastějí využívá tzv. B-mode, který umožňuje běžné zobrazení ve dvou dimenzích. Získáme tak dvourozměrný obrázek daného orgánu. Využívá se např. na vyšetření břicha, diagnostiku březosti nebo při hodnocení funkce srdce.
Dalším typem je M-mode, který nám umožňuje sledovat některé struktury v pohybu. Kombinace M-mode a běžného 2D ultrazvuku se využívá při podrobnějším vyšetření srdce.
Specializovanou formou ultrazvuku je pak využití Dopplera, který zobrazuje směr a rychlost toku krve v srdci a cévách.
Je na vyšetření potřebná anestezie?
Ne, u většiny pacientů je vyšetření dobře toelrováno a anestezie není nutná. Tato technika je nebolestivá a většina psů počas vyšetření v klidu leží.
Je nutné zvířátko na vyšetření oholit?
Ve většině pŕípadů je nutné oholit část břicha ze spodní strany, aby jsme dosáhli dostatečnou kvalitu obrazu. Ale nemusíte se bát, zbytek srsti často oholené místo překryje.
Kdy budu vědět výsledek vyšetření?
Nakolik ultrazvuk je prováděný ve skutečném čase, výsledky jsou viditelné okamžitě. Jen v ojedinělých případech, pokud si snímky vyžadují další konzultaci, může dojít k prodlení.
Co nám USG vyšetření může přinést?
Vyšetření pomáhá hodnotit vnitřní orgány jako jsou játra, slezina, žaludek, střeva, ledviny, močový měchýř, děloha či prostata. Vyšetření zároveň může identifikovat masy a nádory v břiše, přítomnost volné tekutiny a zvětšené mízní uzliny. Pokud je v břichu nalezeno větší množství volné tekutiny je určitě vhodné, pod kontrolou ultrazvuku, z ní odebrat vzorek pro další diagnostiku.
Nález útvaru / masy v břichu na USG vyšetření nebo třeba známek krvácení nám může usnadnit rozhodování zda je třeba operaci. USG je taky schopen podívat se podrobně na močový měchýř a ledviny. Využíván je také k diagnostice pyometry (zánětu dělohy).
Kdy je USG vyšetření indikováno?
Na rozdíl od rentgenologického vyšetření, které nám ukáže velikost, tvar a pozici orgánů, ultrazvuk umožňuje vidět dovnitř jednotlivých orgánů.
USG břicha je indikované nejčastěji u psů / koček se zvracením, průjmem nebo potížemi s močením. Užitečný může být také při poruchách reprodukce, horečce neznámého původu nebo hubnutí.
Dalším důvodem na provedení USG vyšetření je patologický nález ve vyšetření krvi, který poukazuje na onemocnění jater, sleziny či slinivky.
Pro sonografické vyšetření v podstatě neexistuje kontraindikace, i normální výsledek pomůže rozhodnout, zda je jedinec zdravý a vyloučí některá onemocnění.
Limity ultrazvukového vyšetření
Ačkoliv je USG výborným diagnostickým krokem, stejně jako u všech testů, nelze dosáhnout 100 % senzitivity a specifity. V některých případech bude potřebná další diagnostika ve formě endoskopie, kontrastního rentgenologického vyšetření nebo probatorní laparotomie.
Klinika sídlí na nové adrese!