Čistíte svému chlupatému příteli zuby správně?

Publikováno: 18.10.2018
Autor: Aktivní zvíře
Foto: Aktivní zvíře

Čištění zubů u psů může být pro mnohé adrenalinová zábava. Psovi se totiž jen těžko vysvětlí, že pokud nevěnuje svému chrupu náležitou péči, tak mu hrozí nejedna zdravotní komplikace. Mnohdy to neví ani majitelé, proto dentální hygienu svých psích společníků zanedbávají a někdy i úplně vynechávají.

Silný zápach z tlamy, zánět dásní, parodontitida, ztráta zubů i infekce celého těla. To je jen výčet potíží, které může způsobit nahromaděný zubní plak. A právě proto je potřeba dbát na péči o zuby i u zvířat. Ptáte se, proč divoká zvířata čištění nepotřebují? Je to dáno jiným složením a strukturou stravy, jiným tvarem lebky a v neposlední řadě také díky prodloužené délce života. Každý si přece přeje, aby s ním byl jejich mazlíček co nejdéle.

Jak na to? Základem je alespoň 2x týdně psovi vyčistit chrup speciálním kartáčkem i pastou. Ideální je, pokud začnete s čištěním už od štěněte, aby si na zubní hygienu zvykl. Jak se to tak říká, starého psa novým kouskům nenaučíte. Stojí za to však minimálně za zkoušku. Nejprve nechte psa pastu ochutnat a poté to velmi opatrně zkuste. Rozhodně se vyzbrojte trpělivostí a na nic nespěchejte. Kromě čištění také pravidelně také sami kontrolujte stav ústní dutiny a při očkování poproste svého veterináře, aby zuby vašeho psa prohlédl i on.

Určitě neuděláte chybu, pokud podpoříte přirozené čištění zubů pomocí k tomu určených pochoutek. Například tyčinkami Kelparen, které díky trojímu účinku a kombinaci aktivních látek pomáhají nejen odstraňovat zápach z tlamy, ale také redukovat samotný plak. Žvýkání tuhé želatinové tyčinky psy baví a zároveň je těší dobrou chutí. Jednou pochoutkou uděláte radost svému chlupáči i svému svědomí, že děláte něco pro jeho zdraví.