Nadační fond podporuje adopci psích seniorů. Kvůli náročnější péči často dožívají v útulcích

Publikováno: 5.12.2017
Autor: Jana Opočenská - Český rozhlas Olomouc
Foto: Jana Opočenská, archiv Dočasky De De

O staré opuštěné psy není zájem, většina z nich dožívá v útulcích. To se snaží změnit Nadační fond Psí naděje, který adopci psích seniorů podporuje. Pro starší lidi jsou často lepším společníkem než štěňata, jejichž koupě s sebou nese velkou zodpovědnost.

„Mína je pravděpodobně kříženec huskyho, vypadá skoro jako husky. Byla dvakrát v útulku. Podle očkovacího průkazu jí mělo být letos na jaře deset let,“ Pavel Bílý hrdě představuje svou fenku, kterou spolu s manželkou nedávno adoptovali z útulku. „Protože už jsme starší penzisti, nechtěli jsme štěně, protože se může dožít až 15 let, a já nepředpokládám, že bych tady ještě v 90 strašil. Tak jsme se rozhodli, že si vezmeme nějakého staršího psa,“ dodává.

Brzy se ale ukázalo, že Mína má nemocné nadledviny a potřebuje nákladnou léčbu. Pan Pavel se proto obrátil na nadační fond Psí naděje, který péči o staré psy adoptované z útulku pomáhá hradit: „Fond mi dnes pomáhá platit za léky 2000 korun měsíčně. Já už bych to nezaplatil.“

Jak říká Lucie Šafránková z nadačního fondu, projekt je určený pro všechny, kteří si z útulku pořídí psa staršího osmi let. Právě seniorům ale může pomoct nejvíce. „My jsme reagovali na to, že v útulcích staří psi umírají, a bylo nám jasné, že i finanční stránka je důležitá při rozhodování, zda si člověk pejska osvojí nebo ne,“ uvedla Šafránková. Více o nabízené pomoci naleznete zde.

To potvrzuje i ředitelka olomouckého útulku Hana Dědochová. I tady mají problém s nízkým zájmem o psí seniory. „Když se někdo zbaví starého pejska na dožití, tak ten už nemá velkou šanci na nový domov. Kdyby to byl jorkšír nebo něco podobného, tak jsou lidi ještě ochotní si toho starého pejska vzít, ale spousta z nich zůstává v útulku a dožívá zde,“ říká Dědochová.

Fenka Mína tak má velké štěstí a může si užívat spokojené stáří. „Chtěl jsem jí vynahradit, že trávila část života v útulcích, tak jsme ji zmlsali,“ usmívá se Pavel Bílý.

Záznam rozhovoru naleznete ZDE

Zdroj: Český rozhlas Olomouc - http://www.rozhlas.cz/olomouc/zpravy/_zprava/nadacni-fond-podporuje-adopci-psich-senioru-kvuli-narocnejsi-peci-casto-dozivaji-v-utulcich--1772843

Podívejte se na příklady psích seniorů, inzerovaných na Peswebu, kterých by se týkala tato podpora. Případně si pejsky ještě dále vyfiltrujte (např. podle velikosti, pohlaví, kraje) zde.