Se psem do práce

Publikováno: 19.3.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Téměř každý pejskař řeší otázku, co se psem, když jde do práce. Ty velké smutné oči, které mne pozorují, jak se ráno připravuji k odchodu, mě drtí. Většina majitelů nechává své psy doma. Jiní je svěřují například sousedům či příbuzným na hlídání, někteří je berou s sebou do práce. Jak to máte vy?

Sama čelím obdobnému dilematu, jestli se psem do práce nebo ne. S mými předchozími psy to bylo jiné - doma se vždy někdo během dne pohyboval, psi tak nebyli téměř nikdy sami a povětšinou odpočívali a spali. Moje současné zvířectvo je zcela jiné a vykazuje známky mnohem větší závislosti. Bohužel tak mého současného psíka nemůžeme nechávat samotného doma, neboť po celou dobu, co jsme pryč, smutně naříká.

Téměř každý pejskař řeší otázku, co se psem, když jde do práce.

Naštěstí mám takové zaměstnání, kde zvíře na pracovišti nevadí, je-li klidné a hodné. To může být právě tím častým kamenem úrazu. Řadu psů je takzvaně “vítacích” včetně toho mého. Jakmile se ve dveřích kanceláře kdokoli objeví, je v tu ránu zahrnut psí láskou, která se nejčastěji projevuje pobíháním okolo “nové oběti” a doprovázené radostným kníkáním. V mém případě to nevadí, neboť mám tolerantní kolegy a kolegyně, kteří jsou často sami majiteli nějakého zvířete.

Tato zkušenost mě ovšem přivedla k zamyšlení, jaké jsou výhody a nevýhody brát s sebou psa do zaměstnání. Nutno dodat, pokud je to vůbec možné - v ČR se stále ještě jedná spíše o výjimku. Ve většině případů se tato možnost týká spíše kancelářských profesí v menších společnostech. Ale teď už spíše k praktické stránce věci.

Pokud o možnosti brát s sebou psa do práce uvažujete, nejde jen o to vybavit vaše pracoviště nějakým tím pelíškem, miskou a případně psí hračkou, aby se pes zabavil. Měli byste myslet i na možnost venčení. Je v okolí nějaký park či jiná zeleň, kde by se zvíře mohlo proběhnout a vykonat svou potřebu? A budete na to mít čas? A co v případě, že musíte někam odběhnout, například na schůzku. Můžete nechat psa samotného nebo musíte někoho požádat, aby na něj na chvíli dohlédl?

V první řadě je určitě důležité zmapovat postoje na pracovišti. Není nic horšího, než kdyby si někdo kompenzoval své nenálady na nevinném tvorovi. To by neprospělo ani vám, ani vašemu psovi. Na druhou stranu jsem četla, že je prokázáno, že přítomnost psa podporuje pracovní výkon a motivaci. Majitel se nestresuje, že musel psa nechat samotného doma, pes svou přítomností vytváří uvolněnou atmosféru a může pomoct bourat sociální bariéry, které mezi spolupracovníky mohou být.

Jaké jsou Vaše zkušenosti se psem v práci?

Může se také stát, že někdo z vašeho pracovního okolí může být alergický na zvířecí srst. To souvisí i s dalším aspektem a to je línání. Určitě je dobré si hned na začátku stanovit určitá pravidla, tak aby se nikdo necítil psem omezován. Já osobně mám nastaveno pravidlo, že bez nahlášení s sebou psa mohu brát ve čtvrtek a v pátek, kdy je na pracovišti i více neformální atmosféra. Zbylé dny se v případě potřeby s ostatními domlouvám dopředu. Tyto dny zpravidla “hlídá” partner, který psa bere zase do své práce.

Vedle zmíněné alergie se někteří lidé mohou zvířat obecně, a psů konkrétně, bát. To je třeba respektovat, ačkoli si můžete s daným člověkem zkusit popovídat a třeba pomoct i jeho strach překonat. Vždy zvažte i věk (především v případě štěněte), velikost (především u velkých plemen), povahu (“vítací” a hyperaktivní povahy psů) a další faktory v kontextu velikosti a prostředí prostor, kde pracujete.

A jaké jsou vaše zkušenosti se psem v práci?

Kam dál: 

10+1 nepsané pravidlo pejskařské etiky

Berete psovi věci od pusy? Co u něho tak podporujete?

Netýkavky

Respektujme pocity cizího psa

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...