10+1 nepsané pravidlo pejskařské etiky

Publikováno: 11.2.2017
Autor: Jaina Bartáková
Foto: Archiv Jaina Bartáková

Je spousta věcí, kterými pejskaři lezou běžným občanům na nervy, a stejně tak je spousta věcí, kterými lezou na nervy pejskaři sobě navzájem. Nejhorší na tom celém je fakt, že asi všechny tyto věci jsou naprosto zbytečné. Děláte vy něco z následujícího seznamu? Nemyslíte, že by vše bylo mnohem lepší, kdybyste se přemohli a začali to dělat jednoduše jinak?

Pejskařská etiketa - nepouštějte svého psa k cizímu, bez svolení jeho majitele.

1. Nepouštějte svého psa k cizímu, bez svolení jeho majitele

Toto by mělo být naprosto přirozené chování, ovšem ne každý pejskař se tímto zabývá. Není takový problém se majitele druhého psa zeptat, jestli k němu můžete svého psa pustit, nevíte, zda pes není po úraze, zda se se psy snese, zda se nejedná o hárající fenu nebo podobně. Berte ohledy na druhé.

2. Sbírejte exkrementy po svém psovi

Jedna z věcí, kvůli kterým jsou pejskaři trnem v oku spousty lidí. Udržujte své okolí v čistotě a sbírejte exkrementy po svém psovi.

3. Nekrmte cizího psa bez svolení majitele

Asi většina pejskařů chce ukázat svůj kladný vztah i k cizím psům a tak jim dát alespoň jeden pamlsek - nedělejte to. Často tím můžete psovi pokazit výchovu a na základě vaší odměny může začít obtěžovat cizí lidi, za což by vám majitel asi nepoděkoval. Stejně tak nevíte, jestli pes není na speciální dietě, nemá zrovna zažívací problémy apod. Takže pamlsky cizím psům jedině se souhlasem jejich majitele.

4. Neberte neposlušného psa do restaurace, pokud nevydrží v klidu a je hlučný

Další fakt, kvůli kterým mají lidé spadeno na pejskaře. Pokud váš pes nevydrží v klidu, pak jej rozhodně neberte na místa, jako jsou restaurace, berte ohledy na ostatní hosty, těm nemusí být příjemné kňučení a jiné zvukové projevy, a už vůbec ne jakékoli žebrání od vašeho psa.

5. Pokud si kolemjdoucí stahuje svého psa k noze a drží ho na krátko, udělejte to samé

Lidé si své psy přiřazují k noze z celkem jasných důvodů, ať už z výcvikového hlediska (učí psa nevšímat si jiných psů) nebo proto, že řeší problémy s agresí, v takových případech opravdu nebudou moc nadšení, když svého psa necháte na volno, ať si jde za psem, nebo když povolíte vodítko a tím můžete způsobit zamotání vodítek, stresovou situaci a následně i konflikt. Je jedno, zda váš pes je ten nejhodnější pod sluncem, pokud si majitel psa nepřeje, aby k jeho psovi váš pes chodil, respektujte to.

6. Když vidíte v parku nebo na louce, jak někdo se svým psem cokoli cvičí nebo trénuje, nenechejte svého psa, aby dvojici obtěžoval

Další situace, která by měla být automatická už jen z čisté ohleduplnosti. Ne každý touží po tom, aby jeho pes musel poznat každého kolemjdoucího psa, zvláště pak kvůli tomu přerušovat jakýkoli výcvik. Park je skvělé místo, kde trénovat zvykání na rušivky, proto to prosím respektujte a nechte dvojici v klidu cvičit.

Pejskařská etiketa - pokud vidíte v parku nebo na louce, jak někdo se svým psem cokoli cvičí nebo trénuje, nenechejte svého psa, aby dvojici obtěžoval.

7. Hárající feny

Pokud jste majitelem feny, oznamte majiteli blížícího se psa včas, že vaše fena hárá, ať má majitel příležitost si psa odvolat ještě dříve než se začichá. Pokud máte psa a majitel feny vám oznámí, že fena hárá, tak si se vší pravděpodobností nepřeje, aby se k jeho fence psi přibližovali a stresovali ji. Respektujte to.

8. Když máte psa na volno, mějte ho vždy na dohled

Je to jednoduché, když na psa vidíte, víte, co dělá nebo ne. Dodržujte toto pravidlo především z bezpečnostního hlediska, ušetříte si problémy a starosti, které vám mohou následně vzniknout.

9. Neberte své psy tam, kam mají zákaz vstupu

Je jedno zda je váš pes lidumil, zkrátka pokud je na nějakém místě zákaz vstupu psů (což často bývá na dětských hřištích), tak tam psa neberte. Stejně tak neberte své malé psy do supermarketu, je sice krásné, že se vám psík vejde do rukou a přeci nepřijde do kontaktu s potravinami, ale asi není takový problém psa nechat doma, když jdete nakoupit, on bez vás tu chvíli vydrží; když je vstup psům do supermarketu zakázán, tak je zakázán všem psům a je jedno, zda máte čivavu nebo vlkodava. Vrháte tím špatné světlo na všechny pejskaře. Buďme rádi, že jsme pejskařská země a že tu s námi psi můžou skoro všude.

10. Dodržujte přepravní podmínky dopravních prostředků

Když s vaším psem cestujete ať už autobusem, vlakem, či jakýmkoli jiným dopravním prostředkem, dodržujte podmínky daného přepravce. Dennodenně vídám v pražské MHD lidi se psy bez náhubku, na volno a podobně. Na sociálních sítích zase není problém najít fotografie psů sedících ve vlaku na sedačkách pro cestující. Prosím uvědomte si, že tu nejste sami a že bohužel ne každý miluje psy stejně jako vy. Náhubek psovi nijak neuškodí, zvláště pak, když v dnešní době existuje takové množství různých druhů náhubků z různých materiálů. Stejně tak vašemu psovi neublíží, když bude připnutý na krátkém vodítku. Opět můžeme být rádi, že naši psi vůbec do většiny dopravních prostředků mohou, tak prosím respektujte a dodržujte tyto jednoduché podmínky.

11. Nenechávejte svého psa venku prohánět zvěř

Pokud máte loveckého plemeno, či nějakého křížence a máte problém s tím, že vám utíká za zvěří – nepouštějte ho na volno nikde, kde by se mohla nacházet zvěř! Opravdu není přípustné, aby váš pes kdekoli naháněl jakoukoli zvěř! Nehledě na fakt, že je zde riziko, že pes narazí např. na divočáka, v takových případech už jde o život psa. Pokud není ve vašich silách svého psa naučit přivolání, které bude natolik silné, že jej odvoláte i od zvěře, pak jej mějte zajištěného na vodítku, případně na stopovačce.

Kam dál: 

Máte doma psa plného strachu. Co mu pomůže?

Deset kroků k procházce bez tahání 

Pár tipů k tomu, když vašeho psa hladí cizí lidé na potkání

10+1 důvod, proč nepouštět na volno psa bez přivolání

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...