Říkáme jim mazlíčci! Jak hodně však mají rádi naše mazlení?

Publikováno: 21.2.2017
Autor: Mili Kapounová
Foto: Archiv Mili Kapounová

Říkáme jim mazlíčci, jsou součástí naší rodiny, trávíme s nimi společně čas, tak moc je máme rádi. Dávání lásky není rozmazlování. Respektovat je a dávat jim lásku je to nejlepší, co pro ně můžeme udělat. Jestli však tvrdíme, že je respektujeme, musíme při tom myslet na to, že to jsou psi a mohou mít tedy jiné způsoby vyjádření emocí a pocitů než my.

Cizí ruka natažená nad psí hlavou se může jevit některým psům nejen jako nepříjemnost ale také hrozba.


Lidé mezi sebou vyjadřují lásku a radost dotekem, pohlazením, obejmutím a přitisknutím. Děláme to i psům. Jak moc to však opravdu berou za vyjádření lásky? Užívají si tento způsob projevu?

Obejmutí

Obejmout někoho kolem ramen je pro nás normální záležitost. Psi se však vyvinuli jiným způsobem, neobjímají se ani mezi sebou. Jedna skupina psů toto velkoryse od lidí toleruje, ale není to něco, co by si užívala. Pak je tady další skupina psů, která se může cítit přímo ohrožena tímto lidským chováním. Bereme jim tak totiž možnost kontroly nad jejich bezpečím, bereme jim možnost úniku. Je to něco podobného, jako bychom je zahnali do kouta. Některý pes, který si obejmutí od jednoho člena rodiny třeba i užívá, od druhého mu to může být nepříjemné. Přemýšlíte teď nad tím, jestli zrovna váš pes si toto užívá? Můžete to jednoduše zjistit. Dávejte pozor na jeho signály. Je celkově napnutý? Odtahuje hlavu od vás? Olizuje se? Drží pusu zavřenou? Má uši stažené k hlavě (to je většinou, ale nutno pochopit postavení uší u konkrétního psa a rozeznat, kdy se necítí dobře)? To jsou všechno znamení toho, že mu to je nepříjemné a že si to neužívá.

Hlazení

Lidé většinou nemají rádi hlazení po hlavě, přesto jich většina poplácává a hladí psa po hlavě a obličeji. Proč? Je to špatný zvyk a mylné chápání lidí. Je to jen další lidský projev, který si psi většinou neužívají. Psi to tolerují od lidí, které znají a důvěřují, ale nemají z toho požitek. Cizí ruka natažená nad psí hlavou se může jevit některým psům nejen jako nepříjemnost ale také hrozba. Pro psa příjemnější a pro nás bezpečnější je hladit psa po zádech, na hrudi nebo na boku. Která část je pro hlazení nejlepší, je individuální záležitost, kterou si každý se svým psem musí vyzkoušet sám.

Myslím, že už teď odpověď na otázku „zda mají nebo nemají psi rádi mazlení“ každý zná. Odpověď je ano, mají rádi mazlení, i když ne v takové míře, jak si lidé myslí. To jakým způsobem mazlit psa si každý musí zkusit sám a při tom je důležité s respektem konkrétního jedince sledovat jeho signály.

Mili Kapounová
www.mili-kapounova.cz

Kam dál: 

Máte doma psa plného strachu. Co mu pomůže? 

Psi rozumí lidské řeči mnohem lépe, než byste si mysleli

O TTouch - Nejen babičce...

5 kroků k duševnímu zdraví psa během procházky

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...