Hersenwerk v psím útulku

Publikováno: 28.12.2016
Autor: Helena Hejzlarová
Foto: Lucie Šafránková

V útulcích jsou velmi často psi, kteří si s sebou nesou mnoho problémů ze své minulosti. Tyto problémy jsou nejčastěji způsobené špatným zacházením či dokonce týráním, špatnou socializací, nebo naopak žádnými zkušenostmi u psů, kteří přežívali na ulicích bez jakékoli interakce s lidmi. Útulky v posledních letech doslova praskají ve švech a mnohdy není čas na to, aby zaměstnanci či dobrovolníci psům s těmito problémy pomohli. Proto se z některých útulkových psů stávají tzv. neumístitelní psi. Psí útulek v Dobříši má poměrně malou kapacitu pejsků a tak se naopak jejich pracovníci mohou zabývat i nápravou jejich problémů.

Útulek Dobříš - jak pomoci problémovým pejskům pomocí Hersenwerku.

Ošetřovatelka dobříšského útulku Lucie Oplíštilová se mne rozhodla oslovit, abych jim představila koncept Hersenwerku - hlavolamů pro psy. V první řadě se vám tedy představím já. Určitě jste se již setkali s mými články, se kterými se můžete setkat v časopise Psí kusy. Kromě této oblasti jsem instruktorkou právě Hersenwerku. Hersenwerk je skvělým nástrojem, který může psům pomoci s mnoha behaviorálními problémy a navíc si je každý může vyrobit poměrně lehce sám. Řekla bych, že je to skvělý nástroj pro všechny útulky, který jim skutečně dá hodně muziky za málo peněz.

Lucii z útulku Dobříš, která hledá způsoby, jak zvýšit šanci pejsků na nový domov, se koncept hersenwerku líbil.

Lucie se chtěla v této oblasti vzdělat, protože stále se svými dobrovolníky a spolupracovníky hledají způsoby, jak pomoci svým svěřencům najít lepší cestu k lidem a zároveň jim tak zvýšit možnost umístění do nových rodin. Koncept Hersenwerku se jí velice zalíbil i jako zpestření života psů v útulku. „Celý koncept Hersenwerku považuji za skutečně zajímavý, dostupný a tím pádem snadno proveditelný i v našich útulkových podmínkách. Jak bylo vidět už přímo v průběhu semináře, psy práce na hlavolamech uklidňuje, nutí je přemýšlet a spojuje je s člověkem velmi nenásilnou a zábavnou formou. Tato vazba s člověkem je pro řadu útulkáčů základem proto, abychom jim vůbec mohli začít hledat nový domov,“ říká Lucie.

Psi se díky Hersenwerku učí hlavně relaxaci, ale druhotných efektů, které při této činnosti vznikají, je mnoho. Řadíme do nich i zvýšení sebevědomí samotného psa, zlepšení vztahu mezi psem a člověkem a také se díky Hersenwerku učí zvládat lépe své úzkosti.Zabalila jsem tedy veškerou svou výbavu a vyrazila jsem. Na útulku mě již čekala ošetřovatelka Lucie a její manžel Petr a také se přijela podívat i Lucie Šafránková z Nadačního fondu Psí Naděje. Na začátek jsme si vzali dva pejsky. Prvním z nich byl jezevčíček Beník. Je to již starší milý pán, který má moc rád lidi a také moc rád baští. Druhou kandidátkou byla fenka Lady, starší ale stále poměrně hodně aktivní psí slečna. Workshop mohl začít. V potřebné teorii se dozvěděli, s čím vším jim mohou právě hlavolamy pomoci. Hersenwerk je pro psy velmi příjemnou a přirozenou záležitostí. Psi se díky Hersenwerku učí hlavně relaxaci, ale druhotných efektů, které při této činnosti vznikají, je mnoho. Řadíme do nich i zvýšení sebevědomí samotného psa, zlepšení vztahu mezi psem a člověkem a také se díky Hersenwerku učí zvládat lépe své úzkosti z nejrůznějších prostředí, situací, předmětů a mnoho dalšího. Na Lucii a Petrovi bylo vidět, že mají mnoho zkušeností s prací se psy a jejich skvělý cit se odrážel i v práci s jejich svěřenci. Ladynka se každým hlavolamem uklidňovala více a více až najednou Lucie podiveně řekla: „Takovou Ladynku vůbec neznám, nikdy jsem ji takhle klidnou neviděla.“ A Beník, ten byl v ráji, a spokojeně překonával všechny nástrahy hlavolamů. Na obou psech bylo vidět, že Hersenwerk je pro ně něčím novým, zajímavým, ale také velmi vyčerpávajícím. Nikdy nic podobného nedělali a tak nastal čas, nechat je, aby si i od hlavolamů odpočinuli. Ladynka, která nikdy nevydrží na jednom místě více jak pár sekund, si spokojeně lehla u Lucie a vypadala, že by šla klidně i spát. Lucie nevěřícně pokyvovala hlavou. „Během plnění hlavolamů se oba postupně uklidňovali a koncentrovali na plnění úkolů a dokonce po chvíli byli schopni v klidu počkat, než hlavolam připravím. Jsem nadšena především tím, že naprostou většinu hlavolamů lze opravdu připravit z věcí, které buď už v útulku či doma máme nebo je velmi snadné a laciné je zakoupit,“ dodala Lucie.

Hersenwek a psi z útulku. Beník, ten byl v ráji, spokojeně překonával všechny nástrahy hlavolamů.

Lucie i Petr krásně pochopili naprosto vše, co jsem jim kladla na srdce a tak jsme dali Beníka a Lady spát a vzali jsme ven postupně další pejsky, se kterými byla práce těžší. Další adepti byli Ben, DenyRex. Deny nemá cizí lidi v lásce, ale Lucii a Petrovi důvěřuje, proto byl čistě v jejich rukách a já jen pozorovala a radila na dálku. Ze začátku byli Ben i Deny z mé přítomnosti malinko nervózní, ale postupně se nervozita začala ztrácet. Celou dobu krásně řešili hlavolamy a to, že na ně někdo kouká, že je tam jiný pes a že je i někdo fotí, přestalo být po chvilce problémem. Jasně nám tím řekli, že Hersenwerk je moc baví. Jako poslední šel na scénu Rex, který má za svůj život spoustu špatných zkušeností s lidmi. Aktuálně s ním pracuje hlavně Lucie, které důvěřuje asi nejvíce, ale i ona si u něj ještě není moc jistá. Při práci s ním byla opatrná a brala v potaz fakt, že celková situace ho může lehce rozhodit od normálního klidu, kdy s ním pracuje sama o samotě. Díky Lucčině skvělé práci s ním a díky Hersenwerku, který pro něj byl velmi příjemnou novinkou, zvládli řešení několika hlavolamů naprosto ukázkově. Věřím, že je to cesta, která nejen Rexovi hodně pomůže.

Skrze Hersenwerk se dá vybudovat pevný vztah s člověkem i u psa, který se několikrát spálil.

Skrze Hersenwerk se dá vybudovat pevný vztah s člověkem i u psa, který se několikrát spálil. Doporučila jsem tedy, aby hlavolamy hráli intenzivně a pravidelně a převážně, pokud se najde nějaký zájemce o adopci psa, ke kterému je třeba si nejdříve vybudouvat cestičku, pak toto bude nepochybně skvělou volbou pro položení základů jejich nového vztahu. A jaké jsou výsledky pár týdnů po workshopu? „Největší pozitivní efekt jsem zaznamenala u Rexe, který je z momentálního osazenstva kotců tzv. „nejproblémovějším“. Díky hlavolamům začal Rex mnohem více spolupracovat i v situacích, které mu nejsou zrovna příjemné jako např. při ruchu a hluku kolem útulku. Je vidět, že získal mnohem větší sebedůvěru a už se také tolik „nevzteká“ a nevzdává se, když mu náhodou některý hlavolam hned nejde. Velmi pozitivní změny chování nastaly také u Lady a Denyho, kteří se během řešení hlavolamů vždy krásně uklidní,“ dodává na závěr Lucie.

Deny, Rex a další psi čekají v útulku na Dobříši na své nové páníčky, více o nich ZDE

Co je to Hersenwerk?

Hersenwerk pro psy jsou hlavolamy, které stimulují všechny smysly a celý nervový systém psa, čímž se uvede do pohybu jeho mozková činnost. Hersenwerk je vhodný pro každého psa, bez ohledu na věk, fyzické omezení,dovednosti, velikost, plemeno, atd. Materiál na psí hlavolamy je všude kolem nás a vůbec není drahý. Na workshopu se mimo jiné naučíte z čeho vyrábět domácí hlavolamy.

Hersenwerk je ve světě jedinečným konceptem holandské terapeutky a instruktorky Inge van Harte, který nabízí mnohem více než jen to, že se pes naučí řešit hlavolamy, kromě jiného například:

  • utužení vztahu mezi psem a majitelem
  • dá hyperaktivním psům možnost uklidnění a uspokojení
  • pomáhá překonat strachy a nedůvěru
  • udržuje starší psy fit
  • je rozptýlením
  • pomáhá během revalidace po úrazech, operacích apod.
  • učí psy koncentraci a sebekontrole

Helena Hejzlarová

Kam dál: 

Trénink a jeho poslání

Kýblíčková hra (The Bucket Game)

Psi se žlutou stužkou

Můj pes si dělá co chce. Co s tím? 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...