Jak chránit psa před klíšťaty

Publikováno: 7.6.2016
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Klíšťatům se v létě prostě nejde vyhnout. Posledních několik zim nebylo zrovna tuhých, a tak přežívá větší počet klíšťat a narazíte na ně v podstatě na sebemenším kusu zeleně. Naštěstí už máme dost způsobů, jak před nimi a nemocemi, které přenášejí, mazlíky chránit. Pojďme se tedy podívat jak na ty preventivní, tak i na ty, které brání před nemocemi z už přisátého klíštěte.

Druhů antiparazitik je celkem dost, my si tu vyjmenujeme ty nejběžnější:

Obojky

Jde o nejrozšířenější druh ochrany před klíšťaty a blechami. Výrobců obojků proti klíšťatům je dnes poměrně hodně, pokud chceme kvalitní ochranu pro svého psa, neměli bychom na obojku šetřit. I tak vyjdou v přepočtu na měsíc jako nejlevnější ochrana. Jednotlivé druhy se liší v době působení, zpravidla to ale bývá několik měsíců. S obojkem pes může do vody a vyrábí se i ve variantě pro alergiky. Častým šampónováním se ale účinnost může snížit. Účinnost nejlepších obojků se pohybuje kolem 90 %.

Jak chránit psa před klíšťaty.

Spot-on

Výhodou pipet je rychlá a snadná aplikace. Přípravek se kape mezi lopatky (na takové místo, kam si pes nedosáhne a nemůže přípravek slízat). Působí ale jen cca měsíc, takže se aplikace musí za sezónu několikrát opakovat a pes by se alespoň den po aplikaci neměl koupat..

Spreje a pudry

Jde o repelenty fungující podobně jako ty lidské. Aplikace se musí opakovat denně, týdně nebo před každou vycházkou - v závislosti na výrobku.

Tablety

V loňském roce se na trhu objevila tato novinka. Jde o žvýkací ochucenou tabletu, která má účinnost 12 týdnů. Je to asi nejdražší forma antiparazitik. Účinná látka tablety v těle psa nemetabolizuje ani se nekumuluje, pro klíšťata a blechy je ale smrtící.

Přírodní produkty

Prodává se i velká škála přírodních produktů, od kapek přes spreje až po obojky. Jejich účinnost je založená na přírodních látkách, bez použití chemikálií, ale většina veterinářů je nedoporučuje. Jejich princip spočívá v obsahu výtažků z rostlin, které parazity přirozeně odpuzují.

Jelikož žádné antiparazitikum není stoprocentně účinné a klíšťat je čím dál víc, kromě prevence přisátí je třeba myslet i na situace, kdy už klíště přisáté je:

Očkování

Psa můžeme nechat očkovat proti lymské borelióze. Působí proti přenosu nemoci z klíštěte na zvíře. Nejlepší doba pro očkování je mimo sezónu, tedy v zimě. Proti klíšťové encefalitidě vakcinace pro zvířata zatím neexistuje, ale na ni psi většinou trpí jen velmi výjimečně.

Ochrana před nákazou z přisátého klíštěte

Bakterie bolerie si klíště nosí ve střevech, proto je třeba už přisáté klíště odstraňovat opatrně. V dnešní době existují různé druhy přípravků pro usmrcení a následné odstranění parazita tak, aby se obsah jeho zažívacího ústrojí nedostal do ranky a nedošlo k nákaze.Například Ixoderm klíště zneschopní a usmrtí, současně dezinfikuje ranku a způsobí, že klíště samovolně odpadne. Atix sprej zas klíště zmrazí a jeho následné odstranění je tak bez rizika přenosu nemoci.

Kam dál: 

Dieta při potížích s močovými cestami

Když nemá chuť k jídlu

Jak moc je moc pohybu pro psa?

Pozor na nákazu parazity!

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...