Dieta při potížích s močovými cestami
Vážená redakce, obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně ledvinové diety. Mám sedmiletou fenu velkého plemene, která nikdy netrpěla žádnými zdravotními potížemi. Jen před dvěma lety prodělala otravu jedem na krysy, kterou zvládla bez obtíží. Velkou část jedu ještě nestrávenou vyzvrátila. Jediným problémem, kterým trpí, je sezónní inkontinence po kastraci. Kvůli tomu také poměrně pravidelně nechávám kontrolovat moč. V posledních měsících se jí v moči ale začaly vyskytovat určité zvláštnosti (jednou přítomnost buněk, podruhé malé množství krve, příště zase vše v pořádku) a neustále kolísá hodnota pH. Při posledních kontrolách vyskočila během týdne z 6 na 8. Hustota je vždy v normě.
Podle veterináře je nutné nasadit ledvinovou dietu c/d. Příčinu potíží mi ale nebyl schopen říct a dle jeho slov se ani zjistit nedá. Zkrátka je něco špatně, a je potřeba to řešit. Já jsem ale zvyklá od jejího jednoho roku krmit syrovou stravou. Granule dostává jen na cestách a podobně. Problém je totiž i v tom, že dostává-li určitou značku granulí delší dobu, přestane je správně trávit a hubne. Je podle Vás možné tyto problémy vyřešit „jen“ úpravou stávajícího jídelníčku?
V současné době přidávám do krmení po dohodě s veterinářem Uro-pet pastu na kyselení moči, ale nemohou se zbavit dojmu, že jen řeším důsledky, aniž bych odstranila příčinu.
Děkuji, Alena Horáková
Vážená paní Horáková, Váš dotaz naráží hned na několik problémů, takže se tím pokusím postupně propracovat. Začnu pokastrační močovou inkontinencí. Jedná se o problém, se kterým se občas setkáváme u fen středních a velkých plemen, kdy v důsledku kastrace a poklesu hladiny estrogenů může dojít ke zhoršení tonusu svěrače a následnému úniku moči. Obvykle se nesetkáváme s tím, že by byl tento problém pouze sezónní, jak popisujete výše. Je to záležitost, která je velmi dobře řešitelná podáváním léků – velmi se nám osvědčil sirup Propalin, který ani při dlouhodobém podávání nemá nežádoucí vedlejší účinky na organismus, dobře se dávkuje a navíc perfektně funguje.
Co se týká „zvláštnosti“ v moči – bez konkrétního vyšetření mohu pouze odhadovat. V případě, že psík čůrá častěji, očůrává či je v moči například přítomna krev, je vždy na místě komplexní vyšetření moči. Kromě orientačního posouzení diagnostickým papírkem, kde nás zajímá hlavně pH, přítomnost cukru či krve, standardně provádíme také vyšetření hustoty pomoc refraktometru, a dále také posouzení močového sedimentu. Zkumavka s močí se dá do odstředivky a po stočení na dně zkumavky zůstává drobný sediment, který po obarvení sledujeme pod mikroskopem.
V moči by se neměly vyskytovat červené krvinky, bílé jen v malém množství, neměly by tam být přítomny bakterie. Dále posuzujeme množství odloučených buněk z ledvin močového měchýře či vývodných močových cest, a přítomnost krystalů v moči. Pro optimální posouzení by neměla být moč starší než asi 30 minut. Pokud je některých buněk či epiteli větší množství než je zdrávo, obvykle je to známkou močové infekce. Pro tu také svědčí vzestup pH, neboť bakterie v moči zvyšují hodnotu pH, a tím také umožňují snazší vysrážení nejčastějších krystalů, takzvaných struvitů. Pokud máme podezření na přítomnost solidních močových kamenů, je hodné provést rentgen či sonografické vyšetření, které nám kameny dobře zobrazí.
„Ledvinové diety“ jsou různé
Takže pokud Vám veterinář doporučil dietu c/d, jedná se o dietu na močové cesty (nikoli o ledvinovou dietu). Ta má za úkol udržovat optimální pH moči, které je nevhodné pro tvoru krystalů, a také eliminovat případný rozvoj močové infekce. Klasická ledvinová dieta (například renal či k/d) je určena pro psy s ledvinovým selháváním a má za úkol zpomalit jeho progresi. Z Vašeho dotazu není jasné, co přesně bylo u Vaší feny diagnostikováno – pokud by se jednalo o močovou infekci například z prostého nastydnutí, obvykle postačí antibiotika. Pokud má v moči písek, jednoznačně je doporučitelná dieta, která je schopna menší kamínky a krystaly rozpustit, aby snáze prošly močovou trubicí, a hlavně aby se zabránilo tvorbě dalších. Pokud máte problémy s dlouhodobým zkrmováním stejných granulí, můžete je střídat – firem, které na trh dodávají diety pro onemocnění močových cest, je několik, takže není problém občas pytel vyměnit za jinou značku.
Text: Jana Blažková, Veterinární klinika Kolmá, Praha
Kam dál:Když nemá chuť k jídluJak udržet zdravého stárnoucího psaJak moc je moc pohybu pro psa?Pozor na nákazu parazity!Probíhající sbírky |
Nejbližší akceMazlíčkův FUN Jarmark27.10.2024 |