Terapie dle principů Dornovy metody aneb ten můj pes se ale má, že mě má
Když jsem v červnu absolvovala kurz masáží, tak mi bylo jasné, že si budu chtít udělat i další kurz od Physiodog Academy, protože mě celkově zajímá péče o pohybový aparát psa. Takže už tehdy jsem byla přihlášená na kurz Manuální terapie dle principů Dornovy metody – opět pod vedením Bc. Kateřiny Plačkové, CCRP.
Ještě než se rozepíšu o uplynulém víkendu, tak bych Katce ráda poděkovala a s vámi všemi se podělila o svou zkušenost, že absolvovat kurz masáží u Katky má opravdu smysl.
V červenci udeřila velká vedra a já mám 12letého křížence labradorského retrívra, který váží 53kg. Víkend jsme si s Britem užívali v parku ve stínu stromů a žádný náznak, že by se mělo cokoliv stát. V pondělí ráno se ale odmítal postavit a jít ven…všichni to znáte, víte, že máte starého psa, který má problémy s klouby a je nemocný, ale když se pak něco stane, tak je to šok. S přítelem jsme se ho oba snažili dostat ven, lákali na pamlsky, ale nešlo to, nechtěl. Tak jsme si řekli, že uděláme maximum pro to, aby se zase rozchodil a uvidíme. Samozřejmě jsme vše konzultovali i s naším veterinářem. Já jsem tedy začala intenzivně masírovat několikrát denně svaly kolem kyčlí a záda, na přední se tak nějak rozchodil, ale zadní byly problém, takže jsme mu pomáhali ručníkem, aby měl oporu. Za 4 dny se jeho stav zlepšil a začal chodit opět bez opory a v rámci jeho možností. Tímto Katce a celému týmu Physiodog Academy moc děkuji, protože díky kurzu jsem věděla, jak se o svého psa postarat ve chvíli, kdy to bylo velmi akutní. Bez auta a s tak starým a těžkým psem by se jen těžko jezdilo někam na rehabilitace.
A teď už se s vámi podělím o své dojmy a zážitky z víkendu 7. - 8.11.2015, kdy jsem se účastnila kurzu Manuální terapie dle principů Dornovy metody pod vedením Katky Plačkové.
Všichni jsme se sešli dne 7.11.2015 v 9h opět v příjemných prostorách Toulcova Dvora. Na kurzu nás bylo 8 žen a 1 muž. Proběhlo uvítání, představení všech a krátké informace o tom, co nás na kurz přivedlo a směle jsme se pustili do teorie, kde jsme se dozvěděli důležité informace o Dornově metodě a její princip. Dále jsme probrali pojem funkční blokáda. Další důležité informace byly o tom, jak postupovat při terapii. Samozřejmostí bylo i probrat kontraindikace. A jako poslední teorie sobotního dne bylo vysvětlení pojmu palpace. Poté byla pauza na oběd a po obědě nás čekala praxe, na kterou jsme se všichni moc těšili. Tentokrát jsem měla k dispozici dvě krásné a úžasně spolupracující fenky zlatého retrívra – Kaylee, která mě už znala z minulého kurzu – a Fergie (Monice a Simoně moc děkuji za jejich zapůjčení, doufám, že jsem holky moc nezničila).
Na našich živých modelech jsme se učili hledat základní orientační body a seznamovali se s anatomií kosterní soustavy psa. Předlohou nám byl kosterní model Punťa. Když už jsme se orientovali, tak jsme začali s prvotním vyšetřením psa, které musí předcházet každému ošetření psa Dornovou metodou, abychom věděli, kde je případná blokáda nebo posun. Po celkovém vyšetření se začalo s ošetřováním. Jako první jsme ošetřovali pánev, křížovou kost a pánevní končetiny – kyčel, koleno, pata, prsty. Po intenzivní sobotní dávce nových informací a prvních hmatů na psím těle jsem domů odjížděla příjemně unavená, ale zároveň natěšená na druhý den.
V neděli 8.11.2015 jsme se sešli už v 8:30h a začalo se opakováním toho, co jsem se dozvěděli a naučili předchozí den. Určení orientačních bodů, ošetření pánevních končetin, pánve, křížové kosti. A poté jsme se přesunuli k hrudní a bederní páteři, kde se opět nejprve vyšetřovalo, kde jsou případné blokády a posuny a poté se ošetřovalo dle principů Dornovy metody. Celé dopoledne jsme pracovali s našimi psími parťáky, kteří si asi chvílemi říkali, jak už se těší na pondělí, kdy my půjdeme do práce a oni si budou vesele a nerušeně pochrupkávat ve svém pelíšku. Po praxi nás čekala pauza na oběd a po ní zase trochu teorie.
Dozvěděli jsme se další důležité informace ohledně anatomie kosterní soustavy a ošetření hrudní končetiny a krční páteře a poté nastoupila zase praxe. Na konci kurzu jsme si ve dvojicích vzájemně provedli celkové vyšetření a ošetření psa, takže jsme si vše, co jsme se naučili, vyzkoušeli rovnou v praxi na cizím pejskovi. V průběhu obou dnů a celého kurzu na naši práci dohlížela, radila nám a učila nás nejen Katka, ale také Nella Semecká, které také patří velký dík. Na úplný závěr kurzu jsem si každý vylosoval jednu otázku z anatomie a jednu otázku teoretickou a odměnou nám byl certifikát o absolvování kurzu.
A co bych řekla závěrem?
Moc děkuji celému týmu Physiodog Academy za to, jak skvělou práci dělají a že se dělí se širokou veřejností o to, co umí. Tento report píšu proto, abych dala možnost všem se zamyslet nad tím, co více mohou pro svého psa udělat. Sama, když se o něco zajímám, tak si ráda přečtu názory a zkušeností jiných lidí. Tak doufám, že i vám tento report pomůže, pokud se rozhodujete, zda na kurz jít nebo ne. Budu se opakovat, ale všichni víme, že prevence je základ, takže je lepší v jednu chvíli dělat něco navíc, než pak litovat, že je už pozdě cokoliv zlepšit. Když je mladý a aktivní, tak mu pomůžete s regenerací a když je starý a bolavý, tak mu ulevíte. Takže to má smysl…
Všichni, kdo máme psa, tak pro něj chceme to nejlepší, protože si to zaslouží :-)
Děkuji Katce, Nelle, Monice, Simoně, Kaylee a Fergie a všem účastníkům kurzu za úžasný víkend a těším se na další setkání.
Tereza Machová, dobrovolnice Nadačního fondu PES V NOUZI
Více informací se dozvíte na:
http://physiodogacademy.cz/
https://www.facebook.com/physiodogacademy