Jak jsem absolvovala kurz rekondičních masáží psů, aneb můj pes si žije jako král

Publikováno: 20.7.2015
Autor: Tereza Machová
Foto: Tereza Machová

Na víkend 27.-28.6.2015 jsem se moc těšila, přihlásila jsem se totiž na kurz rekondičních masáží psů od Physiodog Academy pod vedením Bc. Kateřiny Plačkové, CCRP, který se konal ve velmi příjemných prostorách Toulcova dvora.

Od myšlenky absolvovat kurz k její realizaci uplynuly skoro dva roky…stále jsem přemýšlela, zda to bude pro mého starého psa vhodné, hledala jsem informace, četla názory, sledovala stránky Physiodog Academy a rozhodovala se…

Kurz - rekondiční masáž psů

Mám skoro 12-ti letého psa – křížence labradorského retrívra – a jeho váha je 53kg, tak jsem si říkala, kdy jindy jít na kurz než teď, když mám doma dědulu, kterému tím ulevím, a ještě si to užije. Na kurz jsem se tedy přihlásila, ale postupem času jsem uznala, že 2dny intenzivního masírování mezi dalšími psy by pro Brita nebylo asi to práce, tak jsem oslovila Moniku Procházkovou, se kterou jsem od Physiodog Academy byla v kontaktu a poprosila jsem jí, zda by nebyla možnost zapůjčení pejska, že se na kurz těším, ale nemám „materiál“. Monika byla velmi ochotná a nabídla mi zapůjčení svého psa – krásné fenky Kaylee – zlatý retrívr – které je 6 let. 

Kurz začal v sobotu 27.6.2015 v 9h. a naše skupina měla 10 členů. Na začátek se nám Katka představila a pak jsme se představili my a každý měl i říct, co ho na kurz přivedlo.

U mě to je to, že chci zpříjemnit stáří svému starému psímu kamarádovi a zároveň chci masírovat pejsky, kteří jsou v dočasných péčích a útulcích a masáž by jim pomohla navázat kontakt s člověkem, aby věděli, že člověk umí pohladit a být hodný a zároveň by se masáž zbavila napětí a stresu.

Physio Dog Academy - kurz - masáž psů

Sobotní kurz začal teorií o kosterní a svalové soustavě, dozvěděli jsme se, z čeho se skládá kost a sval, jaké jsou typy svalových kontrakcí, co je to fascie a pomalu jsme se přesunuli k teorii o masážích. Katka nám vysvětlila, jaké jsou indikace a kontraindikace, jak je ideální prostředí pro masáž a také jak manipulovat se psem. Po pauze na oběd přišla na řadu praxe. Takže všichni pejsci se konečně dočkali, veškerá pozornost se upnula na ně a my jsme se učili základní hmaty, jakou částí ruky na kterých místech masírovat, jakým způsobem a tlakem.

V sobotu jsme se rozešli kolem 18h a já už se moc těšila na další den. 

V neděli jsme se všichni sešli zase v 9h. jako první jsme začali s rekondiční masáží, abychom si zopakovali znalosti z předešlého dne. Po praxi následovala opět teorie, kde jsme se dozvěděli o poruchách funkce svalu, o myofasciálním syndromu bolesti, ke kterému nám Katka vysvětlila také myofasciální techniky, jak zvýšit pohyblivost měkkých tkání. A dále jsme se zabývali trakčními a kompresními technikami. Mezi teorii přišla zase praxe, kdy jsme si zkoušeli myofasciální techniky, což se pejskům líbilo. Pak přišla na řadu teorie o strečinku a pasivní mobilizaci periferních kloubů, po které opět následovala praxe.

Na závěr celého dvoudenního kurzu, a také jako úspěšné zakončení, jsme od Katky dostali za úkol kompletně svého pejska namasírovat a protáhnout. Každý pracoval a soustředil se, Katka chodila mezi námi a kontrolovala, zda vše děláme dobře. A na konec jsme si každý vylosovala jednu otázku, na kterou jsme odpověděli.

A na úplný závěr jsme každý dostal certifikát o absolvování kurzu. 

Kačka Plačková - kurz masáž psů

Z absolvování kurzu mám opravdu dobrý pocit. Splnil veškerá má očekávání, dozvěděla jsem se a naučila přesně to, co jsem se dozvědět a naučit chtěla. Sešla se skupina opravdu moc příjemných lidí, pro které je zdraví a spokojenost jejich psa na prvním místě.

Kurz bych určitě doporučila všem, kteří se svým psem sportují, mají pracovního psa nebo se účastní výstav a soutěží. Masáž mám pro všechny tyto psy velké benefity.

Ale masáží potěšíte i psího dědečka, uklidníte pejska ve stresu…

Všichni víme, že prevence je základ. Proto dopřejme svému psovi maximum, co můžeme!

Katka má zlaté ruce a kurz s ní byl opravdu úžasný zážitek. MOHU JEN DOPORUČIT!

Tímto děkuji Katce, Monice a Kaylee za příjemně strávený víkend a těším se na viděnou v listopadu na dalším kurzu. 

Tereza Machová, dobrovolnice Nadačního fondu PES V NOUZI

Více informací se dozvíte zde:Physio dog academy


Kam dál: 

Cushingův syndrom (hyperadrenokorticismus) 

Čert a zmije

Poradna - Proč se pořád drbe? 

Senioři v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...