Zábava pro samuraje

Publikováno: 31.10.2015
Autor: Psí kusy
Foto: Archiv Psí kusy

Jsou to psí siláci, a proto mají také své speciální sporty. A milují je. Dělají je pro zábavu, pro radost svojí i svého pána. Tak se na ně pojďme podívat.

Plemena jako americký stafordšírský teriér, stejně jako jeho příbuzní, například pitbulteriér, byla vyšlechtěna pro psí zápasy. Dnes jsou tyto zápasy zakázané, jejich provozování je nelegální. Jenže za ta desetiletí, možná již staletí, v povaze těchto psů něco zůstalo. To, čeho chtěli chovatelé u těchto zvířat dosáhnout, se v důsledku projevilo tak, že většina jedinců těchto plemen jsou houževnatá a oddaná zvířata, odhodlaná dosáhnout toho, co chtějí, i přes veškeré vypětí síly, do posledního dechu. Jsou odolní, temperamentní, silní, přátelští k lidem, a mají obrovskou chuť neustále pracovat, sportovat a učit se nové věci. A jelikož jsou to psi velice aktivní, zpravidla jim nestačí pouhé procházky, potřebjí neustálou činnost. Rozhodně je nesmíme nechat, aby se nudili. Musíme jim proto dopřát možnost, aby svou energii nějak využili. Aby byl pes šťastný a spokojený, můžeme využít jeho další vlastnosti, a tou je soutěživost. Pojďme se tedy podívat na několik zajímavých sportů, které můžete s těmito psími siláky provozovat.

High Jump (výskok na peška)

Psí sporty - High Jump (výskok na peška)Principem této disciplíny je výskok do výšky na zavěšeného peška. Některý pes skáče z místa, jiný potřebuje k výskoku lehký rozběh. Pes musí být po celou dobu soutěže upoután na vodítku a jeho psovod se ho nesmí dotknout do chvíle, kdy je pokus úspěšně dokončen. Základní výška je 160cm. Úkolem psa je vyskočit na peška, chytit ho do tlamy, zakousnout se s držet minimálně pet vteřin, což je stanovený limit. Na každou výšku má pes tři pokusy. Pokud peška nezachytí a nedokáže viset po dobu pěti vteřin ani v jednom ze tří pokusů v jedné výšce, soutěž končí. Pokud ano, postupuje dále a majitel psa stanovuje další výšku, která je pro něj libovolná dle zkušeností. Někteří psi jsou schopni vyskočit až do výšky 2,40 m.

Hang Time (závěs na peška)

I v této disciplíně hraje hlavní roli pešek. Ten je zavěšen ve výšce 160 cm. Pes musí vyskočit, peška chytit, zakousnout se do něho a držet co nejdéle bez přestávky. Pes se nesmí dotýkat nohama země. Ani psovod se během visu nesmí psa dotknout. Špičkové výkony trvají i 60 až 90 minut. Musím zdůraznit, že pes se může peška kdykoli pustit, nikdo ho nenutí, je to jeho zábava, nejde tak o žádné týrání.

Monkey Truck (opičí dráha)

Pes musí se svým psovodem zdolat vytyčenou trasu. Jedná se o různé překážky typu houpačka, lávka, tunel, žebřík, kladina, slalom a podobně. Jejich úkolem je uběhnout trasu v co nejrychlejším čase a s co možná nejmenším počtem chyb, musí co nejlépe překonat překážky. Pokud nějakou překážku nezdolají nebo ji projdou chybně, jsou jim uděleny trestné minuty.

Iron Dog (triatlon)

Tato soutěž je tvořena třemi sportovními disciplínami, jedná se tedy o triatlon. V první disciplíně jede psovod na kole a pes běží před ním nebo vedle něho. V druhé disciplíně spolu běží udanou trasu a v poslední pes plave a psovod se většinou brodí nebo také plave. Po celou dobu soutěže je pes připevněn vodítkem k psovodovu pásku.

Weight Pulling (tahání břemene)

V této disciplíně jsou psi rozděleni podle pohlaví a své váhy. Musí utáhnout co nejtěžší zátěž ukotvenou na vozíku, na předem určenou vzdálenost, za daný časový limit. Pes musí vozík sám roztáhnout a táhnout ho na vzdálenost šest až deset metrů, trasa musí být hladká a vodorovná. Na tuto soutěžní disciplínu musí být pes oblečen do speciálního postroje (kšír). Na začátku soutěže se tahá základní váha (asi 300kg), pes oblečený do speciálního postroje je připevněn k vozíku a na znamení psovod psa láká různými pomůckami k tahu, někteří psi táhnou na povel. Jako pomůcka může být použit pešek, balónek či nějaká hračka. Nesmí to však být bič, rukáv, žrádlo nebo jiný pes. Psovod se nesmí dotknout psa ani taženého břemene až do chvíle, kdy pes náklad dotáhne do cíle nebo pokud není pokus splněný v daném časovém limitu. Po úspěšném zdolání soutěžní váhy je na vozík přidáno břemeno, to může být asi tak o 60 až 100kg více, dle dohody. Zkušení soutěžící mohou některé tažené váhy přeskočit, a to v případě, kdy majitel svého psa zná a ví, co je v jeho možnostech a nechce svého psa zbytečně vysilovat na nízkých vahách. Najdou se opravdu špičkoví jedinci, kteří jsou schopni utáhnout 2000kg až 3000kg, a to při jejich váze, která je u soutěžních psů 20-35kg opravdu neuvěřitelné.

Psí sporty - Weight pulling - tahání břemene

Weight Pull Sprint (tah tříkolky)

V této disciplíně jsou taktéž psi rozděleni podle váhy a pohlaví. Na tuto soutěž je třeba speciální postroj. Pes musí na určitou dráhu, která je dlouhá asi 50 metrů, utáhnout tříkolku s živou vahou (člověk) v co nejrychlejším čase. Psovod běží tuto vzdálenost se svým psem a ovládá jej povely nebo jej láka například peškem.

Tug of War (přetahování)

Dva psi jsou naproti sobě ukotveni na úvazech u kolíků tak, aby nedošlo k jejich kontaktu, a jsou oblečeni do kšír. Mezi psy se dá předmět, o který se budou přetahovat, bývá to většinou velmi silné lano nebo dva menší pešci spojení lanem či řetězem. Po ukotvení psů nechá každý z majitelů zakousnout svého psa do konce přetahovaného předmětu. Na znamení soutěž začíná. Vítězí ten pes, který nepustí přetahovaný předmět.

Wall Climbing (šplh po kolmé stěně)

Tento sport je mezi podobnými disciplínami nejmladší, v ČR se objevil v roce 2009. Pravidla jsou téměř totožná jako High Jump, jen s tím rozdílem, že pes neskáče, ale ze skoku vybíhá (šplhá) po kolmé stěně (na té je přibit koberec a guma), kde se opět zakusuje do peška. Na každou výšku má tři pokusy, zákus musí trvat pět vteřin. Rozběh nesmí být delší než sedm metrů a pes musí být po celou dobu soutěže na vodítku. Je důležité, aby byla u tohoto sportu zvýšená pozornost a majitel či jeho pomocník chytali psa při pouštění peška nebo při nepodařeném pokusu, protože psi padají z velké výšky, tak aby nedošlo k jejich zranění.

Kdo od svých dětských let vyrůstal mezi těmito psy, v případě autorky pitbuly, děkuje za to, že měl tu čest je ve svém životě potkat. Měl tu čest potkat psí samuraje. Tak jim dopřejme co nejlepší život. A jeho součástí je boj. Ten sportovní.

Sandra Ježková

logo Psí kusy

Kam dál: 

Bull sporty

DOG RACING poprvé u nás

Canicross neboli běh se psem

Představujeme vám Treibball - Pasení míčů

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...